Chiny rozważają uruchomienie własnej wersji programu 500 plus

Marcin Kaczmarczyk
W 2015 roku Chiny porzuciły prowadzoną od końca lat 70. politykę jednego dziecka. Teraz rozważają wprowadzenie programu prokreacyjnego zachęcającego do posiadania drugiego dziecka.

Chiński rząd rozważa wprowadzenie systemu zachęt – w tym finansowych – adresowanych do tych par, które zdecydują się na drugie dziecko. Tak powiedział w niedzielę Wang Peian, wiceminister z Ministerstwa Narodowego Zdrowia i Komisji Planowania Rodziny.

Jego wypowiedź współgra z uwagami wygłoszonymi niedawno przez Cai Fanga, dyrektora Instytutu Studiów nad Populacją w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Fang w wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że chiński rząd powinien rozwinąć system opieki nad dziećmi, między innymi poprzez rozwój sieci przedszkoli i szkół, żeby obniżyć koszty wychowania dzieci ponoszone przez rodziców i zachęcić ich tym samym do posiadania większej liczby dzieci.

Wang Peian, mówiąc o chińskiej wersji programu, którego idea przypomina nasz program 500 plus, nie podał żadnych szczegółów. Na to jeszcze za wcześnie. Tłumaczył, że jego wprowadzenie wymagać będzie współpracy wielu ministerstw – działania wyłącznie jego resortu tu nie wystarczą.

Czytaj więcej: 500 plus. Polaków niewiele przybędzie, ale za to życie staje się bardziej znośne.

Ekonomia wymusiła zmianę polityki demograficznej

Wypowiedź przedstawiciela chińskiego ministerstwa zdrowia potwierdza poważną zmianę w polityce demograficznej, którą Chiny prowadziły od końca lat 70. Pekin przechodzi od polityki rygorystycznej kontroli urodzin do polityki wspierania prokreacji. Pierwszy sygnałem przełomu było anulowanie w 2015 roku polityki jednego dziecka – chińskie pary mogły już posiadać więcej niż jednego potomka.

To wywołało wyraźny wzrost urodzin – w 2016 roku urodziło się 17,86 mln Chińczyków – aż 1,31 mln więcej niż rok wcześniej.

Ale to ciągle niewiele zmienia w pogarszającej się szybko sytuacji demograficznej chińskiego społeczeństwa. Z prognoz Narodów Zjednoczonych wynika, że w latach 2015-2020 w Chinach będzie średnio przypadało 12,2 urodzeń na tysiąc obywateli. To mniej niż w pięciolatce 2010-2015, kiedy tych urodzin było 13,4 na tysiąc mieszkańców Chin. Równocześnie szybko przybywa osób starszych. To może uderzyć w podstawy chińskiej gospodarki – jeszcze w pierwszej połowie wieku w Państwie Środka zacznie brakować ludzi do pracy.

Czytaj więcej: Program Mieszkanie Plus. Trzy powody, dla których nigdy nie będzie masowy.

Zdaniem demografów chińskie rodziny zaczynają mieć problemy spotykane dotąd w wyżej rozwiniętych krajach. Rezygnują z chęci powiększenia rodziny z powodów finansowych. Jedno dziecko tak, na drugie – choć już wolno – brakuje pieniędzy. Pekin to też już widzi - stąd pomysł stworzenia dodatkowego systemu prokreacyjnego.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”

Więcej o:
Komentarze (24)
Chiny rozważają uruchomienie własnej wersji programu 500 plus
Zaloguj się
 • herbb

  Oceniono 18 razy 4

  Dopiero co w Watykanie naukowcy alarmowali, że jednym z największych zagrożeń dla świata jest przeludnienie
  a te durnie wymyślają coś takiego. Tylko Ruskie odpowiedzialne hehe - 500 tysięcy refundowanych aborcji rocznie.
  Zdaniem prawosławnych ekstremistów 1,5 miliona

 • kartownik

  Oceniono 6 razy 2

  W artykule przytoczono w alarmistycznym tonie szereg wskaźników demograficznych mających świadczyć o olbrzymich problemach Chin. Zasadniczo jest to prawda. Oni będą mieli duże kłopoty z tym związane. Ale musimy sobie uświadomić, że wszystkie te wskaźniki są w Polsce gorsze niż w Chinach. W Chinach będą wielkie problemy u nas katastrofa. Program 500+ niczego nie załatwi.

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 0

  Chińska podróba programu PiS.

 • pawel_jumper

  0

  Marzy mi się jako biednemu Polaczkowi aby tak zgnoili tych jacy przez lata mnie czy moim kolegom nie raczyli za urlop zapłacić. Na najniższą albo bez umowy jakiekolwiek i nie było gdzie wtedy uciec, trzeba się było na to godzić. Nie wiadomo czy gestapo skarbowe będzie miało uprawnienia do likwidacji oszustw stricte z prawa pracy wynikających, ale mam taką nadzieję, że się ukróci niektórym. Na SUVa było, ale za urlop dać czy podwyżke chociażby gó...aną to już nie

 • dr.hayd

  0

  Ta wiadomość mnie martwi. Chińczyków i tak jest już ponad 1 mld 300 mln. Azja i Afryka są bardzo przeludnione.

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Chiny wyprowadziły z biedy kilkaset mln ludzi zanim PiS zaczął myśleć o swoich 500.

 • wujek_extrema

  0

  jedno jest pewne , na polsce sie nie wzorowali

 • kris0104

  Oceniono 2 razy 0

  w dwa lata ludnosc Polski..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX