Wraca moda na inwestowanie na giełdzie. Jest najlepiej od 7 lat

Pierwszy raz od siedmiu lat rośnie udział polskich inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW.

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym akcji GPW w 2016 r. wyniósł 13 proc., co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego roku. Tym samym obserwowany w ostatnich kilku latach trend spadkowy odwraca się. Od 2009 r. każdego kolejnego roku udział inwestorów indywidualnych w rynku był stopniowo coraz mniejszy – od 27 do 12 proc. – aż to teraz.

Udział ten wzrósł także w ujęciu wartościowym: z 48,8 mln zł w 2015 do 49,3 mln zł w 2016 r. Większa aktywność inwestorów indywidualnych była widoczna także we wzroście liczby aktywnych rachunków maklerskich: na koniec 2016 r. wzrost o 5,5 tys. rachunków w porównaniu z końcem 2015 r.

Inwestorzy indywidualni dominującą rolę odgrywają jednak np. na rynku NewConnect. W 2016 r. odpowiadali za 73 proc. obrotów. W tym samym okresie inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 8 proc. obrotów, a instytucje krajowe za 19 proc.

Również na rynku derywatów w 2016 r. wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w obrotach kształtował się na poziomie 46 proc. (spadek o 1 pp. rok do roku). Na rynku opcji ich udział wyniósł 51 proc. (wzrost o 4 pp. rdr).

Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w drugim półroczu 2016 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.

Na koniec jedna uwaga – tekst nie stanowi żadnej rekomendacji do inwestowania na giełdzie w Warszawie, co wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy. Dodatkowo warto pamiętać – a dowodem jest tu historia gospodarcza – że gdy media zaczynały pisać o runie na giełdę, zwykle już największe wzrosty cen akcji były za inwestorami.

Więcej o:
Komentarze (34)
Wraca moda na inwestowanie na giełdzie. Jest najlepiej od 7 lat
Zaloguj się
 • metanoja

  Oceniono 5 razy 5

  Mówiąc językiem rolniczym czas siania jest wtedy, gdy dziennikarze ubolewają nad nędzą giełdy i martwią się o jej przyszłość.
  Czas żniwa jest wtedy, gdy dziennikarze zachwycają się tym, jak dobrze jest na giełdzie.
  Teraz jest czas żniwa i przeniesienia plonu z pola w inne miejsce.

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 2

  Jutro sprzedam co mam by zainwestowac w papiera wartosciowe :-)

 • sraczezwersacze

  Oceniono 1 raz 1

  "W Polsce wraca moda na bycie giełdowym frajerem do dymania". A rekiny szczerzą kły. Jak się będą nazywali następni Lehman Brothers ? :-)

 • bu-shy

  Oceniono 1 raz 1

  "Udział ten wzrósł także w ujęciu wartościowym: z 48,8 mln zł w 2015 do 49,3 mln zł w 2016 r"
  Czy kretyn, który spłodził to dzieło, naprawdę uważa, że obroty całej polskiej giełdy (przy założeniu, że indywidualni odpowiadają za ich 12%) wynoszą jakieś 400 milionów rocznie, czyli półtora miliona dziennie? A może po prostu nie odróżnia milionów od miliardów?

 • jaleros

  Oceniono 1 raz 1

  To nie jest inwestowanie - to jest gra hazardowa. To może być modne, ale nie płaczcie kiedy przegracie.
  Małe rybki są do połykania w tym akwenie.

 • stachud

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz to jest golenie leszczy, jesteśmy na górce, trzeba sprzedawać.

 • krebs06

  Oceniono 5 razy 1

  Nie ma się co podniecać. Mimo wzrostu ostatnich miesięcy WIG ciągle poniżej poziomu z dnia objęcia władzy przez PiS. Ten najsilniejszy od 7 lat wzrost wynika z bezprecedensowego spadku w ostatnich dwóch latach. Wystarczy wyświetlić wykres z 3 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX