Zadziwiające zarobki w polskich radach nadzorczych

Średnie miesięczne wynagrodzenie członka rady nadzorczej w 2016 roku wynosiło zaledwie 650 zł brutto. Rekordzista zasiada w 50 radach nadzorczych.

W Polsce niemal 49 tys. podmiotów ma rady nadzorcze. Są one zwane także komisjami rewizyjnymi czy radami. Daje to blisko 192 tys. stanowisk, w których zasiada prawie 169 tys. osób.

Rekordzista jest obecny w 50 radach nadzorczych. To jednak margines. Ponad 90 proc. członków zasiada tylko w jednej radzie nadzorczej - wynika z raportu Krajowej Izby Gospodarczej, przygotowanego we współpracy z portalem NadzorKorporacyjny.pl.

Średnia miesięczna pensja członka rady nadzorczej w 2016 roku to zaledwie 650 zł brutto. Większość prywatnych właścicieli albo chce płacić członkom rad nadzorczych w przedziale 200-500 zł miesięcznie, albo nie chce nic płacić.

W niektórych firmach dochodzi zresztą do prawdziwie kabaretowych sytuacji. - Wielu członków rad nadzorczych nawet nie wie czy są w radzie, czy nie zostali przypadkiem odwołani, ale ktoś zapomniał ich o tym poinformować. To może brzmieć jak żart - ale z takimi sytuacjami spotykamy się - mówi w rozmowie z PulsHR.pl autor raportu Piotr Rybicki, prezes firmy NadzorKorporacyjny.pl. - Im niższe wynagrodzenie, tym mniejsze zaangażowanie członka rady. A skoro brak zainteresowania spółką, to właściciele nie widzą konieczności angażowania środków w jej funkcjonowanie. I tak koło się zamyka - dodaje.

Pojedyncza rada nadzorcza liczy średnio niemal czterech członków. Najliczniejsze rady funkcjonują w spółdzielniach (średnia to prawie sześć osób), najmniej liczne są organy kontrolne stowarzyszeń (średnia 3,25), a także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (3,34). 

Co ciekawe, kobiet w radach nadzorczych jest całkiem sporo. Statystycznie na trzech członków rady nadzorczej ciągle przypada dwóch mężczyzn i jedna kobieta, jednak ta proporcja od kilku lat zmienia się na korzyść płci pięknej. Udział kobiet w radach nadzorczych to 32,7 proc. w 2013 roku, 33,1 proc. w 2014 roku, 33,5 proc. w 2015 roku i 33,9 proc. w roku ubiegłym. W 8 proc. radach nadzorczych zasiadali tylko mężczyźni, w 7,5 proc. wyłącznie kobiety.

Rośnie także liczba obcokrajowców w radach nadzorczych w Polsce. Jest ich dzisiaj 11 tys., ich udział rósł z 5,3 proc. w 2013 roku do 5,7 proc. w 2016 roku.

Zobacz też, jak o budowaniu własnej firmy mówi Konrad Traczyk, założyciel platformy Hash.fm:

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o:
Komentarze (24)
Zadziwiające zarobki w polskich radach nadzorczych
Zaloguj się
 • i.l

  Oceniono 5 razy 5

  rady nadzorcze w prywatnych spółkach to ich sprawa. liczą się te w państwowych i samorządowych.
  pokażcie te statystyki.

 • tempusfugitaa

  Oceniono 7 razy 5

  Od samego początku "wolnej" Polski wszystkie styropiany - rąsia w rasię - tworzą złodziejskie prawo, by móc kraść "zgodnie z prawem". Rady nadzorcze, "eksperci", "doradcy" i prezesi po 150 tys. zł miesięcznie, a po roku, półtora - 7 mln zł odprawki. I dobrze sie żyje !

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 2

  Panowie w radach nadzorczych (tzw. kolesie królika) nic nie nadzorują, o niczym nie radzą, za nic nie odpowiadają ! Za 1-2 spotkania w miesiącu biorą ciężką kasę, która powinna być dana ludziom, który wypracowują zysk w danym przedsiębiorstwie. Kto skończy z tym złodziejstwem ?!

 • aki3

  Oceniono 1 raz 1

  Napiszcie kto zasiada w radzie nadzorczej Orange, za ile oraz dlaczego ta spółka dołuje?

 • gucio1882

  0

  Czy ktoś z was w ogóle wie, że rady nadzorcze to nie tylko spółki państwowe? Bo rzucacie tu jadem, a zapominacie o tym, że spółki akcyjne, a określonych w ustawie warunków także w spółkach z oo, muszą być rady nadzorcze.

 • mniklasp

  0

  z tego wynika ze w Polsce rada jest tylko dlatego ze jest wymagana prawem i czlonkowie nie maja nic do gadania lub przytakuja prezesowi firmy. Inaczej jest na zachodzie , szczegolnie w USA, srednie wynagrodzenie czlonka rady w USA to ponad 200 tys dol rocznie

 • lob1

  0

  Następni złodzieje,byle nie pracować a zarabiać.Praca jest tylko dla gorszego sortu.Zlikwidować Radzy Nadzorcze,bo to wszystko pic na wodę.

 • barab-ara25

  Oceniono 4 razy 0

  A ile bierze Adamowicz za zasiadanie w radzie nadzorczej sprzedanego Niemcom GPEC-u ?
  Bo nie jest to na pewno 650 zł. Niemcy są bowiem b. wdzięczni Adamowiczowi za ten GPEC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX