Zadziwiające zarobki w polskich radach nadzorczych

Średnie miesięczne wynagrodzenie członka rady nadzorczej w 2016 roku wynosiło zaledwie 650 zł brutto. Rekordzista zasiada w 50 radach nadzorczych.

W Polsce niemal 49 tys. podmiotów ma rady nadzorcze. Są one zwane także komisjami rewizyjnymi czy radami. Daje to blisko 192 tys. stanowisk, w których zasiada prawie 169 tys. osób.

Rekordzista jest obecny w 50 radach nadzorczych. To jednak margines. Ponad 90 proc. członków zasiada tylko w jednej radzie nadzorczej - wynika z raportu Krajowej Izby Gospodarczej, przygotowanego we współpracy z portalem NadzorKorporacyjny.pl.

Średnia miesięczna pensja członka rady nadzorczej w 2016 roku to zaledwie 650 zł brutto. Większość prywatnych właścicieli albo chce płacić członkom rad nadzorczych w przedziale 200-500 zł miesięcznie, albo nie chce nic płacić.

W niektórych firmach dochodzi zresztą do prawdziwie kabaretowych sytuacji. - Wielu członków rad nadzorczych nawet nie wie czy są w radzie, czy nie zostali przypadkiem odwołani, ale ktoś zapomniał ich o tym poinformować. To może brzmieć jak żart - ale z takimi sytuacjami spotykamy się - mówi w rozmowie z PulsHR.pl autor raportu Piotr Rybicki, prezes firmy NadzorKorporacyjny.pl. - Im niższe wynagrodzenie, tym mniejsze zaangażowanie członka rady. A skoro brak zainteresowania spółką, to właściciele nie widzą konieczności angażowania środków w jej funkcjonowanie. I tak koło się zamyka - dodaje.

Pojedyncza rada nadzorcza liczy średnio niemal czterech członków. Najliczniejsze rady funkcjonują w spółdzielniach (średnia to prawie sześć osób), najmniej liczne są organy kontrolne stowarzyszeń (średnia 3,25), a także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (3,34). 

Co ciekawe, kobiet w radach nadzorczych jest całkiem sporo. Statystycznie na trzech członków rady nadzorczej ciągle przypada dwóch mężczyzn i jedna kobieta, jednak ta proporcja od kilku lat zmienia się na korzyść płci pięknej. Udział kobiet w radach nadzorczych to 32,7 proc. w 2013 roku, 33,1 proc. w 2014 roku, 33,5 proc. w 2015 roku i 33,9 proc. w roku ubiegłym. W 8 proc. radach nadzorczych zasiadali tylko mężczyźni, w 7,5 proc. wyłącznie kobiety.

Rośnie także liczba obcokrajowców w radach nadzorczych w Polsce. Jest ich dzisiaj 11 tys., ich udział rósł z 5,3 proc. w 2013 roku do 5,7 proc. w 2016 roku.

Zobacz też, jak o budowaniu własnej firmy mówi Konrad Traczyk, założyciel platformy Hash.fm:

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o: