W czerwcu ruszy budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Polsce. "Pierwsze rekrutacje już rozpoczęliśmy"

Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland poinformował w piątek, że budowa fabryki w Jaworze (Dolnośląskie) rozpocznie się w 19 czerwca czerwcu tego roku.

Według założeń, niemiecki koncern wyda na inwestycję 500 mln euro (ponad 2 mld zł) i stworzy kilkaset nowych miejsc pracy. W połowie roku ma się też rozpocząć rekrutacja szeregowych pracowników. "Pierwsze rekrutacje już rozpoczęliśmy. Szukamy pracowników obsługi finansowej i działu personalnego" - powiedział prezes.

Firma planuje, że ok. 20 proc. z docelowej liczby ok. 500 przyszłych zatrudnionych to będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem. Reszta będzie pracowała przy liniach produkcyjnych.

Umowa i grant od polskiego rządu

Oficjalnie, polski rząd umowę z przedstawicielami niemieckiej koncernu podpisał w połowie października. W grudniu Ministerstwo Rozwoju podało, że na budowę fabryki silników do aut Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku niemiecki koncern Daimler dostanie grant w wysokości 18,7 mln euro.

Fragmentu umowy ws. dotacjiFragmentu umowy ws. dotacji mr.gov.pl

Jak informowała wtedy „Gazeta Wyborcza” w związku z tym, że zakład powstanie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, Daimler będzie mógł również korzystać ze zwolnienia z podatku CIT.

Według założeń, budowa ma zakończyć się w 2019 r., a w 2020 r. fabryka ma osiągnąć pełne moce produkcyjne i od tego czasu wytwarzać kilkaset tysięcy silników na rok. Daimler, chce, by były to zaawansowane technologicznie czterocylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne nowej generacji dla całej gamy modeli koncernu.

 

Więcej o: