Banki przekażą do KIR informacje o klientach. Powstanie czarna lista potencjalnych oszustów podatkowych?

Daniel Maikowski
Do kwietnia banki mają przekazać Krajowej Izie Rozliczeniowej informacje o rachunkach firmowych w ramach tzw. Centralnego Mechanizmu Oceny. Wciąż nie wiemy, czy te dane będą w jakikolwiek sposób zaszyfrowane i jaka jest podstawa prawna dla tego rozwiązania.

Centralny Mechanizmem Oceny (CMO) to mechanizm kontrolny, który w założeniu  ma pomóc Ministerstwu Finansów w walce z przestępcami podatkowymi. W ramach projektu banki przekażą Krajowej Izbie Rozliczeniowej informacje o rachunkach prowadzonych przez klientów biznesowych.

W systemie CMO znajdują się więc wszystkie firmowe rachunki, które są dostępne do wykonywania i otrzymywania przelewów. Przekazywanie danych ma się rozpocząć już od 1 kwietnia 2017 roku, a dane mają być na bieżąco aktualizowane.

Z dokumentów, na które powołuje się serwis Niebezpiecznik.pl, wynika, że w CMO znajdą się m.in. takie dane jak numery NIP, PESEL i REGON, adres firmy, daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, e-maile oraz numery telefonów.

Dane te pomogą w stworzeniu „oceny ryzyka”, na podstawie której wybrane firmy trafią na czarną listę podmiotów, które potencjalnie mogą być źródłem oszustw podatkowych. Punkty karne będą przyznawane np. za zarejestrowanie firmy w „wirtualnym biurze”.

Co z podstawą prawną?

Nowy mechanizm już teraz budzi liczne wątpliwości wśród branżowych ekspertów.

Z naszego wstępnego rozeznania wynika, że prowadzone działania nie mają podstawy prawnej. A instytucje państwowe powinny działać na podstawie i w granicach prawa. Odpowiednia podstawa ustawowa niezbędna zwłaszcza wówczas, gdy podejmowane działania ingerują w prawa i wolności obywateli. Trudno jednoznacznie oceniać sprawę na podstawie wycinkowych doniesień, ale wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest w tym przypadku

- podkreśla Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon w przesłanym nam komentarzu.

Z informacji uzyskanych przez serwis "Dziennik Internautów" wynika z kolei, że banki w porozumieniu z KIR już teraz prowadzą działania związane z budową CMO wraz z "oceną ryzyka", a podstawa prawna tych działań może być tworzona później. 

Szyfrowanie danych? Pytajcie KIR

Niebezpiecznik.pl oraz DI dotarły również do dokumentu ze wskazówkami dla banków w formie pytań i odpowiedzi. Wśród nich znajduje się m.in. pytanie o to, czy dane przekazywane przez banki do KIR będą w w jakikolwiek sposób szyfrowane.

Odpowiedź wydaje się oczywista, ale nie z punktu widzenia Ministerstwa Finansów. Obok pytania widnieje bowiem adnotacja “Wymagana odpowiedź od KIR“. To dość znamienne, że osoby odpowiedzialne za wdrożenie CMO nie w stanie odpowiedzieć na pytanie o tak istotną kwestię, jak szyfrowanie danych.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie powyższych kwestii. Poniżej publikujemy treść odpowiedzi:

Ministerstwo Finansów prowadzi szereg priorytetowych działań mających zapobiegać wyłudzeniom VAT. Jednym z nich jest opracowanie modelu ograniczenia możliwości wykorzystania sytemu bankowego przez przestępców wyłudzających VAT.
Już teraz istniejące przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz prawa bankowego zobowiązują banki do monitorowania i zgłaszania wszelkich operacji bankowych podejrzanych o związek z przestępczością. Naszą intencją jest uczynić ten monitoring maksymalnie skutecznym i zastosować do zapobiegania przestępczym wyłudzeniom VAT z budżetu przy wykorzystaniu systemu rachunków bankowych. Konieczne jest opracowanie odpowiedniego modelu procedur dla banków, które mają doprowadzić do uprzedniej identyfikacji przedsiębiorców uczestniczących w karuzelach VAT-owskich i w efekcie utrudnić wyprowadzenie z Polski środków z wyłudzonego podatku VAT.
Rozwiązanie zakłada wykorzystanie informacji publicznych dostępnych w różnych ewidencjach urzędowych oraz bazach stworzonych przez banki. Rozwiązanie nakierowane będzie na optymalne alokowanie działań prewencyjnych KAS, a nie na pozyskiwanie wrażliwych informacji o podatnikach.
Prace przygotowawcze w przedstawionym zakresie trwają. Wszelkie nowe rozwiązania będą odpowiednio unormowane ustawowo. Decyzje w sprawie ewentualnego projektu i wdrożenia nowych regulacji zostaną w najbliższym czasie podjęte przez kierownictwo Ministerstwa Finansów.

Warto dodać, ze Centralnego Mechanizmu Oceny nie należy mylić z Centralną Bazą Rachunków, w ramach której aż 20 instytucji otrzyma dostęp do rachunków Polaków.

CBR będzie gromadzić informacje m.in. o otwartych i zlikwidowanych rachunkach czy obowiązujących i wygasłych umowach ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi.

Więcej o:
Komentarze (23)
Banki przekażą do KIR informacje o klientach. Powstanie czarna lista potencjalnych oszustów podatkowych?
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 26 razy 26

  klimat dla przedsiąbiorców robi się gorszy jak za komuny
  zamiast pilnować biznesu, przedsiębiorcy będą walczyć z pierdylionem urzędasów którym będą musieli wkółko udowadniać, że nie są wielbłądami

  pipi.erdolona zmiana

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 15 razy 11

  Morawiecki nic nie wie. Francuzi nie darują śmigłowców i fabryki Opla w Polsce będą zamknięte w pierwszej kolejności, jak tylko pojwi się nawet namiastka kryzysu.

 • mic234

  Oceniono 10 razy 10

  Jeszcze powinna być czarna lista potencjalnych morderców. Wpisywani na nią powinni być zdolni do udźwignięcia noża.

 • gtpress

  Oceniono 4 razy 4

  A kiedy bedą kolczykowac.......?

 • wojtek.1977

  Oceniono 2 razy 2

  Noo i już widzę te tłumy Polaków wracających z migracji. Mam swoją działalność 1-osobową, ale zamykam w p.iz.du bo z tym klimatem się nie da.. ZUS ponad 1200 zł...weź zarób na to.. Wszędzie kontrola, podejrzenia, złodziej, a w cholerę z nimi..

 • Piwo Jasne

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy Polak który obraca nawet kwotą 1 groszową to terrorysta , złodziej , pedofil , morderca , oszust.
  Polak tera nędzarz katolik pracujący za darmo to prawdziwy Polak i wzorowy obywatel.

 • andrew-live

  Oceniono 2 razy 2

  BOLSZEWIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 • dokowski

  Oceniono 8 razy 2

  Nie rozumiem, dlaczego banki mają się słuchać jakiegoś KIR. Może tu chodzi o banki państwowe lub z udziałem - socjalistyczna władza może je zmusić, ale jak nasi sowieci planują zmusić banki prywatne, szczególnie te zachodnie... przecież jeszcze nie odbudowaliśmy PRL, wciąż jesteśmy wolnym krajem.

 • chateau

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński buduje państwo totalne.
  Furda prawo, furda umowy, furda budżet.

  Prawo jest służebne wobec woli ludu, umowy można zerwać, a budżet dopompować.
  Kiedy i komu jakiś domiar?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX