Rosja wyjechała z recesji na czołgach. Ale dopiero, gdy zaczęła je inaczej księgować

Rosja pożegnała się z najdłuższą w tym wieku recesją. I do tego prawdopodobnie wcześniej, niż wynikało to z poprzednio udostępnianych danych. Znaczny udział w tym miały duże w latach 2015-2016 wydatki militarne.

Rosyjskie Federalne Biuro Statystyczne nie spieszy się z informacjami o tym, jak w kolejnych kwartałach rośnie gospodarka Rosji. Ostatnie oficjalne dane dotyczące dynamiki PKB w rozbiciu na kwartały podane przez ten urząd dotyczą 2015 roku. Szybciej szacunki dotyczące tempa rozwoju tamtejszej gospodarki podaje bank centralny. I z najnowszych właśnie opracowanych przez jego analityków danych wynika, że – po pierwsze – recesja w Rosji skończyła się nie, jak wcześniej przypuszczano dopiero w drugiej połowie minionego roku, ale już pół roku wcześniej. I – po drugie – kondycja rosyjskiej gospodarki dalej się poprawia. A to wszystko w dużym stopniu dlatego, że w Rosji zaczęto inaczej liczyć PKB.

Czytaj więcej: Pod koniec roku Putin rozdał wyjątkowe prezenty - wśród nich 6 MIG-ów i 30 czołgów.

Najpierw dane przeliczył rosyjski GUS

W lutym ubiegłego roku Federalne Biuro Statystyczne policzyło raz jeszcze dane o rosyjskiej gospodarce z lat 2015 i 2016. Tym razem zrobiło to podobnie, jak robi się to na Zachodzie – z uwzględnieniem wydatków militarnych.

I okazało się, że w 2015 roku gospodarka rosyjska skurczyła się o 2,8 proc., a nie o 3,7 proc. – jak raportowano wcześniej. Lepsze też okazały się wyniki dotyczące całego ubiegłego roku. Rosyjskie PKB – wg oficjalnych, przeliczonych w lutym, statystyk zmniejszyło się wtedy o 0,2 proc., a nie 0,5 proc., jak prognozowało wcześniej wielu ekonomistów.

Kwotowo, w wypadku 2015 roku, ta różnica w wyliczeniach sięga aż równowartości 39 mld dol. Tyle rządowy ośrodek statystyczny doliczył do PKB wydatków na armię, które wcześniej pomijał przy wyliczaniu tempa wzrostu gospodarki.

Czytaj więcej: Trump cały czas ma nadzieję na ocieplenie relacji z Rosją.

Bank Rosji ma dane jeszcze bardziej optymistyczne

Szacunki Banku Rosji dotyczące PKB w ubiegłym roku są jeszcze lepsze od rządowych. Jego analitycy uważają, że już w pierwszym kwartale ubiegłego roku gospodarka Rosji zaczęła się rozwijać – był to wzrost bardzo anemiczny, niewiele większy od zera, ale był. W drugim kwartale rosyjskie PKB powiększyło się już o 0,2 proc., a w czwartym ubiegłego roku o 0,7 proc.

W tym roku wg prognoz Banku Rosji ma rosnąć w pierwszym półroczu mniej więcej w tempie widzianym pod koniec roku ubiegłego.

Przy tym wszystkim ekonomiści zwracają uwagę, że chociaż PKB Rosji zyskało mocno, dzięki zmianie sposobu jego wyliczenia, to jednak kondycja tamtejszej gospodarki rzeczywiście się poprawia.

 – Znaczący wzrost aktywności gospodarczej w styczniu prawdopodobnie trzeba wiązać z umacniającym się rublem, niższą inflacją i coraz silniejszym popytem wewnętrznym – powiedział we wtorek dla Bloomberga Dmitrij Poliewoj, ekonomista z rosyjskiego oddziału ING Groep NV.

Ekonomiści od dawna też mówią, że Rosji bardzo pomaga wzrost cen energii. Decyzja OPEC o zmniejszeniu produkcji podjęta pod koniec ubiegłego roku spowodowała np., że ropa Ural wydobywana w Rosji była średnio sprzedawana w cenie 53,32 dol. za baryłkę w styczniu i w lutym, podczas gdy Kreml wstępnie szacował, że jej cena będzie oscylowała wokół 40 dol. A to ma ogromne znaczenie – przypomnijmy, że 40 proc. wpływów do rosyjskiego budżetu zapewniają wpływy ze sprzedaży gazu i ropy.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

 

Więcej o:
Komentarze (106)
Rosja wyjechała z recesji na czołgach. Ale dopiero, gdy zaczęła je inaczej księgować
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 17 razy 5

  PKB Polski na osobę 14650.12 USD, Rosji 11038.82 USD. Dane z Trader Economics za 2015 rok. Po 2016 różnica wzrosła.

 • outsider44

  Oceniono 25 razy 3

  "Po swojemu - na czołgach"
  "Zrobiła to, co od dawna robiono na zachodzie - wliczyła do PKB wydatki na zbrojenia"
  Dlaczego więc "po swojemu"? Ale jak Rosja, to wiadomo, że musi być stara i brzydka.

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 3

  Radziwinowicz z Kublikiem od kilku już lat zaklinali rzeczywistość, obiecując na łamach Wyborczej klęskę ekonomiczną Rosji i dolara po 200 rubli, za co nawet wkurzeni Ruscy pozbawili Wacka akredytacji. Rubel tym czasem ma się LEPIEJ od złotówki, kryzys okazał się mniejszy niż miał być, ale ponieważ dla ludzi z Czerskiej tak być nie może, to rozwiązania szuka się teraz w "kreatywnej księgowości" i eksporcie ruskich czołgów do... Rosji :-).

  Tylko jak wytłumaczyć fakt, ze rubel na międzynarodowych rynkach walutowych coraz mocniejszy?

 • wolf2000

  Oceniono 4 razy 2

  "W lutym ubiegłego roku Federalne Biuro Statystyczne policzyło raz jeszcze dane o rosyjskiej gospodarce z lat 2015 i 2016. Tym razem zrobiło to podobnie, jak robi się to na Zachodzie – z uwzględnieniem wydatków militarnych.

  I okazało się, że w 2015 roku gospodarka rosyjska skurczyła się o 2,8 proc., a nie o 3,7 proc. – jak raportowano wcześniej."

  Czyli poprzednio policzyli bardziej rzetelnie, a teraz zastosowali kreatywną księgowość. Na dodatek prawdopodobnie zapłacili gazeta.pl za napisanie artykułu sponsorowanego - bo ostatnio taki mają zwyczaj, że manipulują mediami.

  Ot cały cud nad Moskwą

 • leonleonidas

  Oceniono 16 razy 2

  O jej, o jej. Rosja kombinuje jak i wolny i demokratyczny zachodni swiat kombinuje. Rosja inaczej liczy PKB. Wolny zachodni swiat drukuje, drukuje, drukuje dez opamietania.

 • cehaem

  Oceniono 14 razy 2

  >przypomnijmy, że 40 proc. wpływów do rosyjskiego budżetu zapewniają wpływy ze sprzedaży gazu i ropy

  Przypomnijmy, ze Rosja jest federacja i jej podmioty posiadaja odrebne budzety zasilane z innych zrodel.

 • lolik52

  Oceniono 3 razy 1

  Rosja wyjechała na czołgach. A na czym wyjeżdżają Stany Zjednoczone? Na lotniskowcach czy samolotach?

  -na nich też,ale zwłaszcza na frajerach z różnych części świata,w tym z Europy Środkowo-Wschodniej:)))

 • kimdongun

  Oceniono 3 razy 1

  Wiarygodność GW można sprawdzić z tych artykułów za dwóch kolejnych dni:
  05.09.2016 Giełda w Moskwie bije rekordy. Droższa ropa wyciąga Rosję z dwuletniej recesji. Ale Gazprom wygląda gorzej
  06.09.2016 Tania ropa zmiękcza Rosję. Rośnie dziura budżetowa

 • rudy_63

  Oceniono 7 razy 1

  Czy nie mogą tak jak w PL dodać do PKB prostytucji i hazardu ? 5 % gwarantowne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX