Szydło i Morawiecki przekonują, że jeżeli chodzi o gospodarkę, to możemy spać spokojnie

Polska gospodarka ma za sobą pasmo sukcesów. Zdaniem Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego rośniemy szybko, cały świat to widzi i docenia. A będzie jeszcze lepiej.

- Cieszę się, że wicepremier Mateusz Morawiecki będzie reprezentował Polskę na szczycie państw G-20 w Baden Baden – mówiła w czasie konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Polska nie jest członkiem tej grupy. Na szczyt została jednak zaproszona. Zdaniem Beaty Szydło stało się tak m.in. ze względu na wyniki gospodarcze. Jej zdaniem to dowód na to, że priorytet rządu na ten rok - czyli gospodarka oraz poprawa jej wyników - jest realizowany. 

- Mamy jasny plan. To realizacja strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, szybszy rozwój gospodarczy i poprawa sytuacji polskich rodzin – mówiła premier Szydło.

Jej zdaniem wymienione cele pomagają realizować takie programy jak np. 500+, które poza działaniem prospołecznym, prorodzinnym i demograficznym w znacznym stopniu wpływają też na gospodarkę. – To stąd także bierze się wzrastająca konsumpcja – tłumaczyła szefowa rządu.

Premier przekonywała, że dane, które płyną z gospodarki są korzystne. Wszystko to widzą agencje ratingowe i instytucje finansowe. - Sytuacja gospodarcza w Polsce będzie się stabilizowała. Będzie dobra. Będziemy się szybciej rozwijali – mówiła.

To dopiero początek. Mamy ambicję, być nie tylko zapraszanymi na szczyty państw G-20, ale w najbliższych latach chcemy być członkiem tej grupy

– stwierdziła.

Obecny na konferencji wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, przekonywał tymczasem, że wzrost gospodarczy, który osiągnęliśmy w zeszłym roku jest dobrym wynikiem. Nasza gospodarka rozwijała się w tempie 2,8 proc. Rok wcześniej było to 3,9 proc. Choć tempo wzrostu wyraźnie wyhamowało pod konie roku, to Morawiecki przekonywał, że było lepsze od prognoz wielu instytucji finansowych. Mówił też, że po mini cyklu spowolnienia wzrostu teraz będziemy rozwijać się szybciej. Jego zdaniem czwarty kwartał już to pokazał. Oczywiście jest to zasługa realizacji planów rządu.

- Jak to jest, że mówi pan o sukcesie działań rządu, gdy wzrost w III kw. wyniósł 3,4 proc., a w IV kw. już tylko 2,7 proc.? – pytali dziennikarze. – Wszystko jest względne. Jeśli spojrzymy na nasze otoczenie zewnętrzne, okaże się, że nasz wzrost w IV kw. był bardzo mocny, mieliśmy jeden z najlepszych wyników w UE – odpowiedział Morawiecki. Przekonywał, że wszystko to osiągnęliśmy mimo kryzysu gospodarczego, który – jego zdaniem - jeszcze się nie skończył i trwa już ósmy rok. Na przyszły rok wicepremier zapowiedział wzrost PKB przekraczający 3 proc.

Mateusz Morawiecki cieszył się z niskiego bezrobocia, które liczone wedle metody unijnej w lutym wyniosło 5,4 proc. Było niższe od średniej w UE i należało do najniższych w krajach należących wspólnoty. – Jest się z czego cieszyć – przekonywał Morawiecki. Zapewnił też, że wzrost wynagrodzeń podąża za wzrostem PKB i jest wyższy niż w czasach rządów PO-PSL.

- Mamy też więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce – cieszył się wicepremier. Na dowód przytoczył dane, z których wynika, że 60 proc. pozwoleń na inwestycje w strefach ekonomicznych składają dziś polskie firmy. Jeszcze niedawno prym wiodły firmy zagraniczne.

Zdaniem Morawieckiego szybciej niż świat rośniemy też w eksporcie, a nasze firmy świetnie radzą sobie na trudnych, odległych rynkach: w Iranie, Indiach czy Chinach.

Wicepremier chwalił się też rosnącą innowacyjnością polskich firm.

- Kilka moich wizyt w Londynie pozwoliło przyciągnąć nad Wisłę 35-40 tys. miejsc pracy. W większości są to miejsca dla pracowników wysoko-wykwalifikowanych – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Wspomniał o zachodnich rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, w których – jak mówił - Polska zajmuje jedne z najwyższych miejsc wśród wszystkich krajów na świecie.

Jego zdaniem nasza gospodarka jest dziś 20-22 największą gospodarką światową. Do strefy euro nie będziemy się jednak spieszyć. – Niech sobie najpierw w ciągu kilku lat strefa euro poradzi ze swoimi problemami – stwierdził wicepremier. – Życzę jej jak najlepiej – dodał.

Więcej o:
Komentarze (51)
Szydło i Morawiecki przekonują, że jeżeli chodzi o gospodarkę, to możemy spać spokojnie
Zaloguj się
 • lech2011

  Oceniono 12 razy 12

  Pisowcy wygraliście !

  A teraz wspólnie zaśpiewajmy:

  To już jest koniec (to jest już koniec),
  Nie ma już nic (nie ma już nic),
  Jesteśmy wolni (jesteśmy wolni),
  Możemy iść (możemy iść).
  To już jest koniec (to jest już koniec),
  Możemy iść (możemy iść),
  Jesteśmy wolni (jesteśmy wolni),
  Bo nie ma już nic (bo nie ma już nic).
  Nie ma już nic, nic, nic, nic.

 • skaut 78

  Oceniono 11 razy 11

  Dziwne. Co się nie spytasz, wszędzie bryndza. Totalny zastój. I to w różnych branżach.

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 9 razy 7

  Znaczy się w przyszłym roku emeryci i renciści dostaną rewaloryzacji po 5 zł. Ludzkie paniska

 • art_102

  Oceniono 6 razy 6

  Był wzrost 3,4 proc., jest tylko 2,7 proc, a oni mówią o sukcesie!
  W UE przegrali 27:1 i też mówią o sukcesie!
  ..aż strach się bać ich kolejnych sukcesów....☺

 • mike689

  Oceniono 14 razy 6

  oborowa nas wydoi , podatkami

 • Docent Hleb

  Oceniono 10 razy 6

  Pierwsza dziesiątka przemysłowych potęg świata.

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 5 razy 5

  ja widze te sukcesy co tydzien przy kasie w sklepie. zywnosc zdrozała o ok 20%, prad pomimo ze uzywałem mniej niż rok wczesniej miałem niedoplate 30 pln i podwyzkę miesiecznie o 10 pln.
  ciesza sie tylko dziecioroby pinc set i patologiczne lenie. reszcie wyplate przeżera inflacja.

 • sierra65

  Oceniono 4 razy 4

  „Dyskutujemy różne pomysły, jest też raport ZUS, który wywołuje dyskusję, ponieważ tam jest dużo różnego rodzaju uwag i wniosków. Rząd zastanawia się nad możliwymi wariantami i cały czas dyskutujemy. M.in. zaraz po spotkaniu z państwem razem z panem premierem (Morawieckim) idę na prezydium rządu i będziemy razem z panami wicepremierami rozmawiali, m.in. na tematy gospodarcze. To rzeczą naturalną, że przygotowanie projektu, programu musi być wydyskutowane wcześniej” - tak bełkocze szydło - najbardziej wpływowa kobieta w Polsce - "przewyższająca przeciętną europejską" :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX