W Danii zbudują turbiny wiatrowe wielkości wieży Eiffla

Dania jeszcze mocniej postawi na energię wiatrową. Tamtejsi politycy zdecydowali o rozbudowie centrów testowych turbin wiatrowych w Jutlandii. Nowe wiatraki mają mieć wysokość 330 metrów.

Minister klimatu i energii Lars Christian Lilleholt powiedział agencji prasowej Ritzau, że jest zadowolony z rozwoju energetyki wiatrowej.

- Dania jest liderem na rynku energetyki wiatrowej. Jeśli chcemy utrzymać naszą pozycję jako międzynarodowego lidera, ważne jest byśmy byli w stanie przetestować najnowsze technologie - powiedział Lilleholt.

Minister wyjaśnił, że Dania testuje coraz większe instalacje tego typu.

- Są to bardzo duże turbiny wiatrowe. Mające 330 metrów wysokości są tak duże, jak wieża Eiffla. To właśnie tę technologię zobaczymy w przyszłości na morzu – wyjaśnił Lars Christian Lilleholt.

Nowe turbiny zostaną ustawione w 2019 roku. Zdaniem duńskiego ministra, instalacje te staną się wizytówką duńskiej technologii turbin wiatrowych.

Centra badawcze w Jutlandii

Umowa o przedłużeniu centrów testowych w Jutlandii zyskała w Danii poparcie większości partii politycznych.

Lider Socjalistycznej Partii Ludowej Pia Olsen Dyhr powiedział, że porozumienie zabezpiecza zdolność Danii do testowania i rozwijania nowych technologii w zakresie energetyki wiatrowej w czasach, gdy środowisko naturalne jest coraz ważniejsze. - To jest dobre dla środowiska i tworzy wiele miejsc pracy – powiedział Dyhr.

Obywatele mieszkający w pobliżu dwóch centrów badawczych w pobliżu miast Østerild i Høvsøre w północno-zachodniej i zachodniej Jutlandii, mogą starać się o odszkodowania w związku z utratą wartości ich nieruchomości.

Dania wiatrową potęgą

Dania jest liderem w produkcji energii za pomocą turbin morskich. Ostatnio wraz z Niemcami i Holandią ogłosiły zamiar stworzenia sztucznej wyspy na Morzu Północnym, gdzie stanie 7 tys. turbin wiatrowych.

1 grudnia 2016 padł tam rekord. Wysoka na 220 metrów turbina wiatrowa wyprodukowała 216 tys. kWh w ciągu 24 godzin. To wystarczająco dużo, by zasilić statystyczne gospodarstwo domowe w USA przez 20 lat.

*

Już w najbliższą środę, 22 marca, w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, odbędzie się konferencja „Dobra Energia” promująca efektywne wykorzystanie OZE i energooszczędne budownictwo. Będzie ona nieocenionym źródłem wiedzy oraz okazją do wymiany doświadczeń i zawiązania realnej współpracy. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja więcej na: www.dobraenergia.edu.pl

***

Zobacz też, jakich błędów unikać w budowaniu własnego biznesu. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o: