Branża ubezpieczeniowa podsumowała rok 2016. Składki OC wzrosły o 39 proc., odszkodowania o 14 proc.

O 39 proc. więcej pieniędzy otrzymały od Polaków towarzystwa ubezpieczeniowe z tytułu składek komunikacyjnego OC. Jednocześnie kwota wypłaconych odszkodowań podniosła się o 14 proc. To właśnie m.in. znacznym wzrostem kwot odszkodowań branża tłumaczyła podwyżki składek.

Jak wynika z informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń (zrzeszającej wszystkich ubezpieczycieli w Polsce), w 2016 r. towarzystwa ubezpieczeniowe łącznie zebrały z tytułu ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych składki w wysokości ponad 11,6 mld  zł. To wzrost aż o 39 proc. w porównaniu z 2015 r., wówczas łączne składki wyniosły 8,4 mld zł.

Jednocześnie w górę poszła kwota wypłaconych z zeszłym roku odszkodowań, jednak tu skala wzrostu jest blisko trzykrotnie niższa. Odszkodowania wypłacone z polis OC wyniosły w 2016 r. blisko 8 mld zł, czyli o ok. 1 mld zł (14 proc.) więcej niż rok wcześniej.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ubezpieczeń autocasco. Tutaj ubezpieczyciele łącznie pobrali o ponad 19 proc. więcej składek (ok. 6,6 mld zł wobec 5,5 mld zł rok wcześniej), a kwota wypłaconych odszkodowań wzrosła o 8,5 proc. (4,2 mld zł wobec 3,9 mld zł).

- Wypłaty odszkodowań i świadczeń rosną, natomiast wzrost składki, jaki miał miejsce w 2016 r., zapobiegł zwiększeniu się straty z ubezpieczenia OC. Należy podkreślić, że wzrost składki zobowiązuje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw, dlatego pełne efekty podwyżek będą widoczne w rachunkach ubezpieczycieli dopiero po kilku, a czasem kilkunastu miesiącach od ich wprowadzenia. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł – tłumaczy Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

To właśnie m.in. znacznym wzrostem wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach (oraz ich rodzin) branża tłumaczyła w zeszłym roku podwyżki cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak w listopadowym liście do premier Beaty Szydło pisał prezes PIU, na taki stan rzeczy miały wpływ m.in. uchwały Sądu Najwyższego zwiększające zakres ochrony, wytyczne KNF standaryzujące procedury likwidacji szkód czy orzecznictwo sądowe pozwalające członkom rodzin poszkodowanych na ubieganie się o odszkodowania nawet po kilkunastu latach. 

Inna sprawa, że ubezpieczyciele przez lata byli uwikłani też w wojnę cenową, pod koniec 2016 r. Prądzyński wyliczył, że przez 10 lat ubezpieczyciele z tytułu nierentownych ubezpieczeń OC stracili 6 mld zł.

Coraz mniej ubezpieczeń na życie

Zupełnie inna sytuacja niż na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych panuje w polisach życiowych. W 2016 r. ubezpieczyciele zebrali z tytułu ubezpieczeń na życie składki w wysokości 23,8 mld zł, czyli o ponad 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

Największy wpływ na tę sytuację miało znaczące ograniczenie sprzedaży polis związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Miało to związek z nowymi zasadami, m.in. ograniczającymi poziom  opłat likwidacyjnych czy nakładających na towarzystwa ubezpieczeniowe większe obowiązki dotyczące badania potrzeb i wiedzy klientów. Przez lata banki i towarzystwa ubezpieczeniowe kusiły tzw. polisolokatami, czyli de facto rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, w których ubezpieczenie na życie czy na dożycie było jedynie „opakowaniem”, a nie kluczowym elementem. 

 – Na rynku życiowym wciąż mamy do czynienia ze spadkiem składki z ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym. Obowiązujące od początku 2016 r. nowe regulacje prawne miały wpływ na spadek sprzedaży w tym segmencie, jednocześnie doprowadziły one do bardziej świadomego wyboru usługi przez klienta – mówi Jan Grzegorz Prądzyński z PIU.

Więcej o:
Komentarze (62)
Branża ubezpieczeniowa podsumowała rok 2016. Składki OC wzrosły o 39 proc., odszkodowania o 14 proc.
Zaloguj się
 • antoniferdynand

  Oceniono 5 razy 3

  OC Skuter 250ccm - niezmiennie przy 60% zniżce - to samo towarzystwo ubezpieczeniowe (Warta)
  2015 - 49 zł
  2016 - 70 zł
  2017 - 139 zł

 • Janko Walski

  Oceniono 4 razy 2

  O ile dobrze czytam to w 2015 r.:
  - składki OC wyniosły 8,4 mld zł.
  - Odszkodowania wypłacone z polis OC ok 7 mld zł, ( o ok. 1 mld zł mniej niż w 2016 kiedy wyniosły niemal 8 mld zł).
  - z powyższego wynika że za 2015 ubezpieczenia OC przyniosły 1-1.5 mld zł zysku ( 12-18%) - oczywiście nie uwzględniając kosztów ubezpieczycieli.
  I to by było na tyle jeśli chodzi o konieczność podnoszenia składek z powodu strat przynoszonych przez ubezpieczenia OC. Po prostu dobrozmianowe szefostwo PZU potrzebowało kasy na wykup akcji PKO więc podniosło składki bo jako dominująca na rynku firma mogli sobie na to pozwolić a pozostali ubezpieczyciele chętnie dołączyli.

 • kurapazuraaa

  0

  Mam oc z yu od yanosika i cena byla ok. jakos specjalnie nie podskoczyła, wiec nie wiem co inne tu tak kombinują....

 • mati-g

  0

  Mydlenie oczu i okłamywanie społeczeństwa. Bus o pojemności 2.5 l w listopadzie kosztował mnie ostatecznie 70% więcej (po zmianie ubezpieczyciela) bo L4 skalkulował mi ponad 100%.

 • gronostaj8

  0

  PZU podniósł stawki to reszta też podniosła.
  Zgadnijcie do kogo należy PZU i kogo finansuje.

 • pepepe11

  Oceniono 2 razy 0

  2 litry:
  2014 420 pln
  2015 450 pln
  2016 530 pln
  2017 5250 pln !!!!
  To nie żart tylko podwyżka w Pro za 1 obcierkę z OC
  Niby składka rosnie że niby musza wiecej wypłacac np za auto zastępcze czy amortyzację ale guzik prawda bo właśnie mam udowodnic że auto mi jest niezbedne i ze tak stare to juz się zamortyzowało i mój udzial bedzie 50% a jeszcze - 30% za to że było uzywane.

 • year68

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo dla "dobrej zmiany" 39% OC, podatek bankowy, opłaty za prowadzenie kont, podwyżki gazu do 8%, repolonizacja. Przecież komuś trzeba zabrać żeby pompować komuś innemu.

 • re_x

  Oceniono 4 razy 0

  "Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł – tłumaczy Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń."- niech tak żonie tłumaczy , my umiemy liczyć! skoro zebrano w 2016 składki w wysokości ponad 11,6 mld zł, a " Odszkodowania wypłacone z polis OC wyniosły w 2016 r. blisko 8 mld zł" to ZYSK wynosi 3,6 mld zł!! więc o jakiej stracie mówi ten pan??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX