Mennica Polska dostarczy Kolumbii 57 mln monet. To klient większy nawet od NBP

Mennica Polska zawarła z Bankiem Republiki Kolumbii umowę na dostawę 57 mln sztuk monet o nominale 500 pesos kolumbijskich. Kontrakt, z uwzględnieniem cen metalu, opiewa na 4,1 mln dolarów amerykańskich.

Centralny Bank Kolumbii jest nie tylko głównym zagranicznym odbiorcą monet obiegowych produkowanych przez Mennicę Polską, ale wręcz klientem większym od Narodowego Banku Polskiego. W 2016 r. w ujęciu jednostkowym Centralny Bank Kolumbii (z obszaru produkcji menniczej) stanowił 25 proc. przychodów spółki ze sprzedaży ogółem. Drugi NBP odpowiadał za 11 proc. przychodów Mennicy Polskiej ze sprzedaży.

Mennica Polska produkuje monety obiegowe także dla kilku innych krajów, np. Dominikany, Gwatemali, Gruzji, Paragwaju, Libanu, Boliwii czy Urugwaju.

Pod koniec grudnia ub.r. Mennica Polska poinformowała o przejęciu od brytyjskiej mennicy produkcji monet o nominale 1, 2 i 5 gr, tym samym stając się odpowiedzialną za całą produkcję dla Polski.

Czytaj też: Repolonizacja groszy. Brytyjczycy nie będą nam już bili monet

Mennica Polska realizuje również m.in. inwestycje deweloperskie w Warszawie.

Mennica Polska to spółka publiczna notowana na GPW od 1998 r. 49 proc. udziałów w spółce ma Zbigniew Jakubas wraz z podmiotami zależnymi. Jakubas z majątkiem na poziomie 1,43 mld zł plasuje się na 16. miejscu zestawienia najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Więcej o: