Prezydent Wenezueli mówi o "wojnie chlebowej" i aresztuje piekarzy. Za ciastka

W wenezuelskim Caracas aresztowano czterech piekarzy. Ich wykroczenie polegało na tym, że piekli ciastka zamiast chleba.

Socjalistyczny rząd Wenezueli z prezydentem Nicolasem Maduro na czele wypowiedział wojnę piekarzom. Według nowej ustawy przynajmniej 90 proc. mąki musi być przeznaczone na produkcję bochenków chleba. Ustawa miała być remedium na niedostatki podstawowych produktów spowodowane trwającym od trzech lat kryzysem.

W zeszłym tygodniu wysłano do ponad 700 piekarni w stolicy urzędników i żołnierzy, którzy mieli skontrolować stosowanie nowego prawa – podaje Reuters. Według oświadczenia aresztowano dwóch piekarzy, którzy przeznaczali zbyt duże ilości mąki na produkcję słodkich bułek i croissantów. Dwóch kolejnych wypiekało brownie z mąki, której minęła data ważności.– Stojący za "wojną chlebową" będą musieli zapłacić – ostrzegł Maduro. – I niech potem nie mówią, że nastąpiły represje polityczne.

Stowarzyszenie piekarzy Fevipan zamierza spotkać się z prezydentem. Ich zdaniem piekarnie nie utrzymają się, jeśli będą musiały zrezygnować z droższych produktów. Oskarżają też rząd o niedobory mąki.

Oficjalne ceny produktów żywnościowych za opakowanie, ustanowione przez instytucję zwaną Sundade (Zarząd do spraw Ochrony Praw Społeczno-Ekonomicznych Ludności), są od pięciu do nawet stu razy niższe od cen obowiązujących na bazarach.

A wszystkiemu winne... ceny ropy

Wenezuelski ekonomista Luis Vicente Leon wyjaśnia działanie mechanizmów spekulacyjnych w swym kraju, który ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej, przede wszystkim spadkiem cen i zapotrzebowania na surowiec na rynkach światowych.

To sprawia - według niego - że ceny produktów żywnościowych i wielu innych na czarnym rynku są dziś w Wenezueli średnio 50 do 60 razy wyższe od oficjalnych.

Opozycja oskarża prezydenta Maduro o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów.

Według ośrodka sondażowego Datanalisis zmiany rządu chce 80 proc. Wenezuelczyków.

Zobacz też, jakich błędów unikać w budowaniu własnego biznesu. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o: