Rosja kolejny raz przykręciła Białorusi kurek z ropą

Coraz wyraźny kryzys w stosunkach rosyjsko-białoruskich. Moskwa kolejny raz ogranicza dostawy ropy naftowej na Białoruś.

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki uważa za niewłaściwe dostarczanie dużych ilości rosyjskich produktów naftowych (w szczególności oleju napędowego) do białoruskich przedsiębiorstw "z powodu dużej skali rafinacji ropy naftowej na Białorusi". List o takiej treści trafił do białoruskich przedsiębiorców.

Oczywiście nigdy nie było tajemnicą, iż znaczna część oleju napędowego na białoruskich stacjach benzynowych została wyprodukowana w Rosji. Dlaczego?. - Białoruskie produkty ropopochodne sprzedawane są na Ukrainę i na Zachód, ponieważ jest to bardziej opłacalne – wyjaśnia jeden z białoruskich przedsiębiorców.

Stara miłość zardzewiała

Stosunki rosyjsko-białoruskie są w kryzysie. W 2016 r. wymiana handlowa między Białorusią i Rosją zmniejszyła się do poziomu z 2009 r. Handel produktami naftowymi miał tu najistotniejsze znaczenie.

Od początku ubiegłego roku trwa konflikt obu krajów, którego przedmiotem są gaz i ropa naftowa. W lutym nie powiodły się rosyjsko-białoruskie rozmowy na temat ceny za dostawy rosyjskiego gazu i wielkości zaległości z tego tytułu, jakie wobec Rosji ma Białoruś. By wyegzekwować od Mińska żądaną cenę za gaz, Moskwa zmniejszyła dostawy ropy. Dodatkowym problemem jest eksport białoruskich produktów ropopochodnych.       

Regres widać bardzo wyraźnie w statystykach. W 2016 roku Rosja dostarczyła 18,1 mln ton ropy do białoruskich rafinerii. To o 21 proc. mniej niż w 2015 r. Tylko w III kwartale 2016 r. Rosja zmniejszyła dostawy ropy do Białorusi z 5,3 mln ton do 3,5 mln ton.

Ropa z Iranu i Azerbejdżanu

Władze w Mińsku reagują na ograniczenia dostaw rosyjskiej ropy, ponieważ zyski nowoczesnych rafinerii w Mozyrzu i Nowopołocku to duża część wpływów budżetowych tego kraju. W połowie lutego Białoruś po raz pierwszy kupiła partię ropy z Iranu. Belorusnieft nabył od irańskiego NIOC 80 tys. ton ropy (ok. 600 tys. baryłek). 

Mówi się także o sprowadzaniu ropy naftowej z Azerbejdżanu.

Zobacz też, jakich błędów unikać w budowaniu własnego biznesu. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka mody Joanna Klimas:

Więcej o: