Dramatyczne wyniki badań wśród Włochów. Młodzi nie będą niezależni nawet w wieku 50 lat?

Dzisiejsze dzieci we Włoszech nie będą niezależne ekonomicznie przed ukończeniem 50. roku życia. Włoscy millenialsi są dziś, po raz pierwszy w historii, najbiedniejszym pokoleniem.

Stale wydłuża się czas, po którym młodzi Włosi osiągają niezależność finansową. Jeszcze w 2004 roku przeciętny dwudziestolatek potrzebował na to 10 lat. W roku 2020 zajmie mu to 18 lat, a w 2030 roku - 28 lat. Innymi słowy, dzisiejsze włoskie dzieci niezależność finansową uzyskają, kiedy będą przekraczać 50. rok życia - wynika z raportu fundacji Bruno Visentini, zaprezentowanego na jednej z prywatnych uczelni w Rzymie.

W dokumencie "Luka generacyjna, między konfliktami i solidarnością" napisano, że pod względem „sprawiedliwości międzypokoleniowej” Włochy zajmują przedostatnie miejsce w Europie, plasują się tam zaraz po Grecji.

Potrzebny pakt międzypokoleniowy

Autorzy raportu piszą, że aby zminimalizować różnice w szansach między pokoleniami, należy przebudować system podatkowy, jedną z propozycji jest wprowadzenie dodatkowego „podatku solidarnościowego” dla starszych pokoleń.

Większe pieniądze są potrzebne w polityce młodzieżowej. Fundacja Bruno Visentini wzywa do paktu międzypokoleniowego. Milion starszych Włochów, którzy dostają najwyższe emerytury, miałoby przeznaczyć ich część na pomoc dla młodych rodaków, którzy ani nie studiują, ani nie pracują.

40 proc. młodych Włochów bezrobotnych

Zdaniem specjalistów, tego typu zmiany to konieczność nie tylko ze względów etycznych, ale także społeczno-ekonomicznych.

Młodzi Włosi bez zajęcia są bowiem zbyt kosztowni. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego w wieku 15-29 lat, którzy ani nie studiują, ani nie pracują, kosztują włoską gospodarkę 32 miliardy euro rocznie. 10 lat temu było to 23,8 miliarda euro.

Bezrobocie wśród młodych Włochów wynosi aż 40 proc. W 2016 roku, po raz pierwszy w historii, pokolenie millenialsów stało się najbiedniejsze – wynika z danych Caritasu. Eurostat poinformował w październiku 2016 r., że macierzysty dom opuściła tylko mniej niż jedna trzecia Włochów poniżej 35. roku życia. To o 20 punktów procentowych więcej niż średnia w Europie, więcej młodych ludzi na garnuszku rodziców zanotowano jedynie na Słowacji.

Więcej o: