31 mln Polaków dostanie nowe dowody osobiste. Znamy termin

31 mln Polaków dostanie nowe dowody osobiste Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli z chipem, pojawi się w 2019 roku. To ostatni termin, by nie stracić dotacji unijnych. Wersja dowodu osobistego na komórkę będzie dostępna od maja (pilotażowo w dwóch miastach), a od lipca dla wszystkich

Przygotowanie nowych dowodów osobistych wymaga uruchomienia całego procesu. Nowy dowód osobisty trzeba zaprojektować, kupić chipy, zaprogramować je, spersonalizować. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, która będzie wykonawcą, musi przygotować park maszynowy – wyjaśnia w rozmowie PortalSamorzadowy.pl minister cyfryzacji Anna Streżyńska

W lipcu ma być za to gotowa mobilna wersja dokumentu, czyli dowód osobisty w komórce. Wcześniej, od maja prowadzone mają być jego testy w Ełku i Łodzi. Polacy chcą mobilnych dowodów osobistych. Streżyńska informuje, że ponad 60 proc. obywateli już dziś pozytywnie ocenia perspektywę dostępu do dokumentów przez telefon.

Minister cyfryzacji wyjaśnia też w obszernym wywiadzie, że oba rozwiązania uzupełniają się. Z dowodu osobistego w telefonie komórkowym skorzystają ci, dla których będzie to wygodniejsze niż noszenie go w portfelu. Dowód z warstwą elektroniczną dostaną wszyscy dorośli obywatele, stopniowo zastąpi on tradycyjne dowody osobiste.

E-dowód dla 31 mln Polaków

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną funkcjonuje dziś niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Za jego pomocą obywatele potwierdzają tożsamość oraz korzystają z usług administracji państwowej i samorządowej w internecie.

W Polsce prace nad przygotowaniem dowodów osobistych z czipem trwają siedem lat. Pieniądze na to są, ale musimy zacząć je wydawać najpóźniej 31 marca 2019 roku, w przeciwnym razie grozi nam zwrot dotacji Unii Europejskiej.

E-dokumenty dostanie 31 mln Polaków. Mają być wymieniane stopniowo, gdy stary dowód straci ważność, zostanie zgubiony czy skradziony. Znajdą się na nim te same dane osobowe, które zawierają tradycyjne dowody osobiste.

Zobacz też: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o: