Polskie uczelnie na peryferiach Europy. Najlepszą stać na ledwie na 252. miejsce

Wielka Brytania bryluje w rankingu najlepszych szkół wyższych w Europie. Jak wypada Polska? Niestety, nie jest dobrze.

Wśród 20 najlepszych europejskich uczelni osiem zlokalizowanych jest w Wielkiej Brytanii – wynika z rankingu Times Higher Education (THE). Brytyjskie akademie zajęły trzy pierwsze miejsca rankingu THE, w pierwszej dziesiątce jest ich aż sześć.

Brytyjczycy dominują w Europie

Najlepszą europejską szkołą wyższą w 2017 roku okazuje się Uniwersytet Oksfordzki, który jest też, według THE, najlepszą uczelnią na świecie. Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Uniwersytet Cambridge (czwarty na świecie), na trzecim - Imperial College London (światowa ósemka). W pierwszej dziesiątce rankingu THE znajdziemy jeszcze University College London (miejsce 5.), London School of Economics and Political Science (6.), a także Uniwersytet Edynburski (7.).

W czołowej 20 znalazły się ponadto cztery uczelnie niemieckie, z których najlepszym okazał się Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, trzy holenderskie (najlepszy Uniwersytet Techniczny w Delft),a także dwa szwajcarskie z Politechniką Federalną w Zurychu na czele.

Po jednym przedstawicielu mają w rankingu Times Higher Education Szwecja, Belgia i Francja. Najlepszymi akademiami w tych krajach są odpowiednio: Instytut Karolinska, Katholieke Universiteit Leuven oraz Écolenormalesupérieure de Paris.

Informacje THE dowodzą, że Stary Kontynent może pochwalić się szkołami wyższymi bardzo dobrej jakości. Na 980 sklasyfikowanych szkół, niemal 400 funkcjonuje w Europie. Wkrótce może się to jednak zmienić, zyskują bowiem na znaczeniu szkoły azjatyckie.

Polskie uczelnie wypadły blado

Nie tylko w pierwszej 20, ale i 200, na próżno szukać polskiej uczelni. Najwyżej sklasyfikowane szkoły wyższe z naszego kraju to Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, zajęły 252. pozycję w Europie (miejsca 501-600 na świecie). Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński uplasowały się na 291. pozycji.

++++

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami trzeba zmierzyć się, by prowadzić w biznes w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i rodzeństwo restauratorów Kręgliccy:

Więcej o: