Prawie najbogatszy człowiek świata będzie co roku sprzedawał akcje za miliard dolarów. Aby inwestować w wielki projekt kosmiczny

Jeff Bezos, założyciel Amazona, drugi najbogatszy człowiek świata, zapowiedział, że co roku będzie sprzedawał akcje internetowego giganta o wartości miliarda dolarów. Pieniądze będzie inwestował w firmę Blue Origin, zajmującą się budową pojazdów kosmicznych. Bezos już w przyszłym roku chce ruszyć z 11-minutowymi, pasażerskimi lotami w kosmos.

- Mój model biznesowy teraz dla Blue Origin jest taki – co roku sprzedaję akcje Amazona o wartości ok. miliarda dolarów i inwestuje te pieniądze w Blue Origin – powiedział Jeff Bezos na dorocznym Sympozjum Kosmicznym w Colorado Springs.

Jak dodawał Bezos, docelowo Blue Origin ma być „samowystarczalny” i przynosić zyski. Długoterminowym celem jest takie ścięcie kosztów podróży kosmicznych, aby miliony ludzi mogły żyć i pracować poza Ziemią.

Pierwsze loty testowe z pilotami i inżynierami początkowo były planowane już na 2017 r., ale prawdopodobnie ruszą „dopiero” za rok.

Blue Origin pracuje nad krótkimi, 11-minutowymi „wycieczkami” kosmicznymi. Firma jeszcze nie sprzedaje biletów nie ustaliła cen lotów w specjalnej kapsule o nazwie New Shepard. Mówi się jednak o kwocie ok. 300 tys. dolarów za taką podróż w kosmos.

Bezos pokazał podczas sympozjum atrapę kapsuły – jest w niej sześć foteli, każdy z własnym oknem.

Rakieta i kapsuła wielokrotnego użytku została zaprojektowana, aby wynieść pasażerów na wysokość ponad 62 km – aby mogli przez kilka minut doświadczyć nieważkości i zobaczyć krzywiznę Ziemi oraz ciemność przestrzeni kosmicznej. Bezzałogowe testy lotów trwają od 2015 r.

 

Jak podkreśla Bezos, kluczem do ograniczenia kosztów lotów w kosmos jest wielokrotny użytek statku kosmicznego. W tym kontekście warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu SpaceX, firma należąca do Elona Muska, wyniosła ładunek na orbitę okołoziemską za pomocą używanej rakiety Falcon 9. – Podejście inżynieryjne mamy nieco inne, ale myślimy bardzo podobnie – powiedział o Musku Bezos.  

Jak podaje Reuters, przyjmując kurs Amazona ze środowego zamknięcia, akcje w posiadaniu Bezosa są warte ok. 73,5 mld dolarów. Jest więc dużo pieniędzy do wydania.

W opublikowanym w zeszłym tygodniu najnowszym indeksie miliarderów Bloomberga, Jeff Bezos został sklasyfikowany na 2. miejscu. Jego majątek został wyceniony na 75,6 mld dolarów. Bezos w porównaniu z poprzednią edycją zestawienia, Bezos awansował o dwa miejsca, przeskakując Warrena Buffetta i Amancio Ortegę.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
Prawie najbogatszy człowiek świata będzie co roku sprzedawał akcje za miliard dolarów. Aby inwestować w wielki projekt kosmiczny
Zaloguj się
 • szefsztabuwyborczego

  Oceniono 3 razy 3

  Polaków stać, aby zrobić ściepę na bilety w jedną stronę dla kaczora i antka maciory - przejdą do historii jako pierwszy nielot i pierwsza świnia w kosmosie!

 • takaprawda2014

  Oceniono 13 razy 1

  Ciekawe kiedy Pan BEZOS zacznie płacić podatki, a nie będzie twierdził że jego ŁAMAZON zarobił milion dolarów od paru miliardów przychodu.

 • rozterka47

  0

  Mozna by znaleźc lepsze zastosowanie dla tych miliardów

 • mr_gm

  0

  "2. najbogatszy człowiek świata będzie wydawał co rok 1 mld dol. Na co?"
  Na kochankę.

 • Edward Bogucki

  Oceniono 3 razy -1

  Drugi najbogatszy, to Bezos? A Rotszildy, Rokefelery i Rodwajlery, to już poza kwalifikacją?

 • b99

  Oceniono 3 razy -1

  A czy te miliony ludzi mieszkajacych poza Ziemia beda odwiedzac koscioly czy meczety ?

 • Michał

  Oceniono 6 razy -2

  "prawie najbogatszy człowiek świata" kto pisał ten nagłówek? Gazeta pozwalała dziennikarzy i zatrudniła gimnazjalistów?

 • wadim.murski

  Oceniono 3 razy -3

  co roku? a czemu nie codziennie?! byłoby szybciej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX