Rubel traci na wartości. Rynki reagują na atak Amerykanów na bazę lotniczą w Syrii

Po tym, jak Amerykanie w nocy polskiego czasu przeprowadzili ostrzał bazy sił syryjskich, ropa naftowa zaczęła wyraźnie drożeć. W pewnym momencie notowania rosły do najwyższego poziomu od miesiąca. Drożeją też aktywa uznawane za bezpieczne, jak złoto.

W okolicach 8:00 rano polskiego czasu, ropa naftowa drożała o około 1,5 proc. Wcześniej notowania rosły nawet jeszcze mocniej, o 2 proc., co było najwyższym poziomem od miesiąca.

Notowania ropy naftowej WTINotowania ropy naftowej WTI / Źródło: investing.com

Ropa wyraźnie zaczęła drożeć po tym, jak Stany Zjednoczone przeprowadziły atak odwetowy na bazę wojsk Asada w Syrii. Polecenie ataku wydał prezydent. W specjalnym oświadczeniu Donald Trump ogłosił, że precyzyjny ostrzał został wymierzony w bazę lotniczą, z której według USA dokonano wcześniej ataku z użyciem broni chemicznej. Amerykanie są przekonani, że Syria użyła takiej broni przeciwko ludności cywilnej.

Syria nie jest znaczącym producentem ropy naftowej, ale to, co się tam dzieje, istotne jest ze względu na jej położenie i stosunki z państwami, które są w światowej czołówce pod względem wydobycia surowca. Istotne jest teraz to, jak na działania Amerykanów odpowie Iran, a przede wszystkim Rosja, która wspiera prezydenta Asada. Gdyby konflikt się w jakiś sposób zaostrzył, mogłoby to też zagrozić dostawom ropy.

W wyniku ataku USA drożeje też złoto, rano polskiego czasu wzrost notowań przekroczył jeden procent i poziom 1,264 tys. dolarów za uncję - najwięcej od listopada, kiedy drożało w reakcji na wybory prezydenckie w USA.

Notowania złotaNotowania złota / Źródło: investing.com

Złoto uznawane za jedno z bezpieczne aktywów do lokowania pieniędzy w niepewnych czasach, tzw. bezpieczną przystań. W piątek rano drożały też obligacje skarbowe i japoński jen.

Tracił dolar - choć po 8:00 wobec euro był to tylko minimalny spadek. Na rynku walutowym znacznie mocniej ucierpiał rosyjski rubel, reagując na kurs ropy naftowej.

Wyraźne spadki dotknęły też rosyjską giełdę. Indeks RTS, który skupia 50 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie, po 9:00 spadał o ponad 1,7 proc.

Notowania giełdy w MoskwieNotowania giełdy w Moskwie / Źródło: investing.com

Na innych giełdach w Europie też są spadki, jednak nie tak głębokie - indeksy są na lekkich minusach, w okolicach 0,3-0,5 proc. Kilkanaście minut po rozpoczęciu sesji, polski indeks WIG20 tracił 0,53 proc.

USA zaatakowały bazę wojsk Asada. To odwet za "użycie broni chemicznej":

USA zaatakowały bazę wojsk Asada. To odwet za "użycie broni chemicznej"