Islandczycy postanowili dokonać rzeczy bez precedensu. Odwiert geotermalny, jakiego nie było

Andrzej Mandel
Geotermia nie jest niczym niezwykłym, ale trzeba przyznać, że plany Islandczyków związane z wulkanem potrafią zaimponować.

Islandia znana jest z wulkanów. Jeden z nich przeszkodził kilka lat temu w ruchu lotniczym, ale od dawna wiadomo też, że zgromadzone pod ziemią ciepło można wykorzystać do produkcji energii. Islandczycy postanowili dokonać rzeczy bez precedensu i cierpliwie wiercili dziurę, by dostać się do pokładów magmy pod wulkanami na półwyspie Reykjanes. Wulkany te są nieaktywne od 700 lat.

O wykorzystaniu tych wulkanów zdecydowały badania geologiczne, które wykazały, że 5 km pod powierzchnią znajduje się magma o temperaturze do 1000°C. Wiercenie rozpoczęto w sierpniu 2016 roku, a zakończono w lutym 2017 po dotarciu do strefy wypełnionej parą z wody morskiej, która przedostała się tam przez szczeliny w dnie oceanu. Para ta ma temperaturę około 500°C i znajduje się stanie nadkrytycznym, w którym zanika różnica pomiędzy fazą ciekłą a gazową. Dzięki temu ma olbrzymi potencjał energetyczny i gdyby udało się nad nią zapanować, Islandia zyskałaby elektrownię o mocy do 50 MW z jednego odwiertu. Warto zauważyć, ze taka moc wystarczy dla zaopatrzenia w energię około 30 tysięcy mieszkań, a Islandia ma 332 tysiące mieszkańców. Szacuje się też, że koszt energii z tego odwiertu mógłby wynieść około 34 dolarów za 1 MWh, czyli o około 20 procent mniej niż z obecnie używanych odwiertów geotermalnych.

Pierwszy tak głęboki odwiert

Sensacją tutaj nie jest samo wykorzystanie wulkanicznego ciepła jako źródła energii, tylko głębokość odwiertu. To pierwszy tak głęboki odwiert mający na celu wykorzystanie energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej. Obecnie całość islandzkiej produkcji energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, jednak tylko jedna czwarta ze źródeł geotermalnych, a reszta z elektrowni wodnych.

Projekt pod nazwą IcelandDeepDrilling Project, którego efektem jest odwiert i przyszła elektrownia, jest finansowany wspólnie przez rząd Islandii, UE, firmy energetyczne i Narodową Fundację Nauki z USA. Naukowcy mają nadzieję, że wiedza zdobyta w ramach tego projektu pozwoli na skopiowanie pomysłu wszędzie tam, gdzie są podobne warunki. Niestety, w Polsce nie ma relatywnie młodych systemów wulkanicznych.

 +++

Zobacz też, jakie wyzwania czekają budujących własny biznes w Polsce, w różnych branżach:

Komentarze (24)
Islandczycy postanowili dokonać rzeczy bez precedensu. Odwiert geotermalny, jakiego nie było
Zaloguj się
 • ajatollah_rydzyk

  Oceniono 14 razy 10

  Głównym efektem tego Rydzykowego "rozwijania" jest pozbawianie babć i dziadków rentek i emeryturek !. A w tym, co uzyskali z odwietów w Toruniu, to reumatyczni babcie i dziadkowie mogą sobie co najwyżej nogi wymoczyć !. Bo do ogrzewania, a już na pewno do produkcji energii elektrycznej, parametry tej wody nie mają zastosowania !

 • Harald Wessling

  Oceniono 23 razy 9

  "Odwiert geotermalny, jakiego nie było ..." ? U nas jest jeden czarodziej, co za ciężką kasę zrobił odwiert geotermalny KTÓREGO nie było. I będzie robił następne! Tylko... potrzebuje więcej kasy.

 • Czupakabros

  Oceniono 7 razy 3

  Złodziej z Torunia przy poklasku kundla z Żoliborza dostaje kasę na co chce. Cienkopis i tak podpisze bo nie ma nic do gadania nieudacznik i sługus.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Ale mamy stare i to pod nadzorem kościoła a co za tym idzie pod opieką Boską.

 • kazfil

  Oceniono 3 razy 1

  Pobierajacmasowo bezposrednio cieplo z pod skorupy ziemskiej przyspieszymy stygniecie kuli ziemskiej.

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  O ile wiem to na Islandii istnieją największe na świecie huty aluminium i to raczej tam trafia 90% energii

 • swordman69

  0

  To i tak nic przy planach budowy sieci pieczarkarni w Polsce dzięki Ojcu Dyrektorowi.

 • partia_niewidzialnych

  0

  " Islandczycy postanowili dokonać rzeczy bez precedensu i cierpliwie wiercili dziurę, by dostać się do pokładów magmy pod wulkanami na półwyspie Reykjanes. Wulkany te są nieaktywne od 700 lat."

  WHAT COULD GO WRONG

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX