Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma wspierać realizację rządowego planu rozwoju elektromobilności.
Zakłada m.in. konkursy na budowę infrastruktury ładowania w 32 gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. Resort Energii przewiduje powstanie ponad 6 tys. punktów ładowania normalnej mocy i ok. 400 szybkich punktów ładowania.
W projekcie znalazło się mnóstwo zachęt do kupowania i korzystania z aut elektrycznych. To m.in. objęcie ich zerową stawką akcyzy.
. źródło: projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych
W projekcie zaproponowano też, w przypadku przedsiębiorców, podwyższenie kwoty amortyzacji dla pojazdów elektrycznych.
Zakłada on także, że postój samochodów elektrycznych w strefach płatnego parkowania będzie darmowy. Obecnie takie prawo przysługuje wyłącznie np. Policji, BOR, CBA, ABW, służbom ratowniczym czy wojsku.
Na mocy ustawy, samochodami elektrycznymi można byłoby poruszać się także po buspasach.
. źródło: projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Dokument daje też samorządom możliwość wprowadzenia „stref zeroemisyjnych”.
Projekt przewiduje również szereg korzyści dla dostawców usług ładowania, m.in. nieodpłatne udostępnienie stanowisk postojowych przy punktach ładowania czy zwolnienie z podatku od nieruchomości punktów ładowania oraz stacji paliw z co najmniej dwoma szybkimi punktami ładowania.
Ministerstwo Energii, że do 2025 r. w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców trzy na dziesięć samochodów to będą pojazdy elektryczne. Co więcej, co drugi pojazd we flocie administracji rządowej i centralnej też ma być na prąd. Podobnie, do 2028 r., 30 proc. autobusów w miastach.
Konsultacje projektu ustawy mają potrwać do końca maja. Ministerstwo Energii liczy, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.
Plan rozwoju elektromobilności w Polsce zawiera też ambitne plany dotyczące produkcji aut elektrycznych w Polsce. Zakłada, że co najmniej 30 proc. wartości dodanej związanej z produkcją pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w kraju w 2025 roku powstanie w Polsce. Nad dostawczymi samochodami elektrycznymi pracuje m.in. Ursus, a niewykluczone, że swoje e-Craftery w Polsce będzie produkował Volkswagen.
***