Na początku marca europarlamentarzyści - w formie niewiążącej uchwały - wezwali Komisję, by wstrzymała ruch bezwizowy ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli te w ciągu dwóch miesięcy nie zniosą wiz dla Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. Takie samo wezwanie dotyczyło Kanady - na wniosek Bułgarów i Rumunów.
Byłoby to zastosowanie tzw. zasady wzajemności. Komisja Europejska właśnie na tę rezolucję odpowiedziała. Według KE, "tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego dla obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych przyniosłoby efekty przeciwne do zamierzonych".
- Naszym celem jest i będzie uzyskanie pełnej wzajemności wizowej z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Nasze nieustające zaangażowanie i cierpliwość w kontaktach dyplomatycznych w minionych latach przyniosły już wymierne rezultaty, jeżeli chodzi o Kanadę. Jesteśmy gotowi, aby w ten sam sposób postępować w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi - mówi cytowany w komunikacie prasowym Dimitris Avramopoulos, komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa.
W dokumencie datowanym na 2 maja, Komisja dokładnie wyjaśnia powody, dla których odmówiła prośbie PE. Zwraca uwagę, że Kanada wypełnia swoje zobowiązania, stopniowo znosząc obowiązek wizowy. W przypadku USA, KE pisze, że od czasu poprzedniego, grudniowego komunikatu na ten temat, Amerykanie nie posunęli się w pracach nad zniesieniem wiz dla obywateli pięciu unijnych krajów, w tym Polski.
Komisja stawia na dyplomację. Zapowiada "wzmocnienie wysiłków", by naciskać na pełne wprowadzenie wzajemności wizowej. Na razie, na pierwszą połowę tego roku, jako cel stawia sobie "osiągnięcie porozumienia" na temat drogi do osiągnięcia tego celu, we współpracy z zainteresowanymi krajami UE.
Bruksela rozmawia też z Amerykanami. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 25 kwietnia. USA podkreślą, że wyżej wymienione kraje, w tym Polska, nie spełniają jeszcze wszystkich wymogów formalnych do zniesienia wiz. Podstawowym problemem jest przekraczanie progu 3 proc. odmów wydania wizy.
Przy okazji KE podała dokładne dane na ten temat za ubiegły rok. Odsetek odmów wydania wiz w 2016 roku dla Bułgarii wyniósł 16,86 proc. (w 2015 17,26 proc.), dla Chorwacji 6,78 proc. (wobec 5,29 proc.), dla Polski 5,37 proc. (w 2015 było to 6,37 proc.), a dla Rumunii 11,43 proc. (rok wcześniej 11,16 proc.). Jako jedyny wymóg ten spełniał Cypr, dla którego odsetek odrzuceń wiz wyniósł 2,03 proc. (w 2015 r. 3,53 proc.), ale USA podały, że sprawdzają jeszcze dane i szczególnie niepokoi je podział wyspy.
W trakcie kampanii wyborczej, w październiku 2016 roku, Donald Trump na spotkaniu z Polonią w Chicago powiedział, że dopilnuje, by Polska dołączyła do ruchu bezwizowego. Miał to zrobić w kilka tygodni po zaprzysiężeniu na prezydenta.
+++
Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa