Orlen nie wypłacił na czas odsetek od obligacji. "Spółka przeprasza za zaistniałą sytuację"

Wczoraj, 15 maja, Orlen powinien był wypłacić inwestorom odsetki od obligacji. Nie zrobił tego. Spółka przekazała już uspokajający komunikat, ale tuż przed południem akcje Orlenu i tak traciły ponad 5 proc. To nie musi być jednak bezpośrednia przyczyna spadków, bo dziś na GPW tracą też akcje innych dużych firm i główne indeksy.

W poniedziałek po południu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych opublikował komunikat, z którego wynikało, że inwestorzy nie dostaną na czas odsetek od obligacji Orlenu.

Komunikat KDPW ws. obligacji OrlenuKomunikat KDPW ws. obligacji Orlenu / Źródło: KDPW

Jak przypomina serwis obligacje.pl, chodzi o papiery serii PK11117 warte 100 mln zł, które są też notowane na rynku Catalyst.

Orlen wyjaśnił już, że przyczyną niezrealizowania płatności w terminie była awaria banku. W przesłanym nam oświadczeniu spółka zapewnia, że inwestorzy niedługo powinni dostać swoje pieniądze:

Z uwagi na problemy techniczne banku, przelew został dostarczony do KDPW z jednodniowym opóźnieniem. Pieniądze są już w KDPW i są właśnie rozksięgowywane na konta inwestorów. Spółka przeprasza za zaistniałą sytuację, która pozostawała jednak całkowicie poza jej kontrolą - napisała Magdalena Pawłowska z Biura Relacji Inwestorskich firmy.

Orlen dziś rano był jedną z najmocniej przecenionych spółek na warszawskiej giełdzie. Tuż przed południem spadał o ponad 5 proc. Warto jednak też dodać, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs akcji petrochemicznego giganta poszedł w górę aż o ponad 60 proc.

Kurs akcji OrlenuKurs akcji Orlenu / Źródło: investing.com

Nie tylko Orlen jednak dziś mocno traci na giełdzie. Inna spółka z branży paliwowej, Lotos, jest na ponad 3 proc. minusie. Cały indeks WIG20 jest ponad 1,5 proc. pod kreską.

Więcej o: