Agencja Moody's obniża rating Chin. Pierwszy raz od dekad. Analitycy przewidują wzrost zadłużenia

Robert Kędzierski
Za gigantyczne tempo rozwoju Chiny zapłaciły równie gigantycznym wzrostem zadłużenia. Agencja Moody's postanowiła ostudzić optymizm władz Państwa Środka obniżając rating pierwszy raz od ponad dwóch dekad. Pekin ma już swoją odpowiedź.

Po raz pierwszy od roku 1989 agencja Moody's postanowiła obniżyć rating Chin. Zmieniono go z poziomu Aa3 na A1. Jednocześnie agencja zmodyfikowała perspektywę do poziomu stabilnego z negatywnego. Perspektywę obniżono do negatywnej w marcu 2016 roku.

Czytaj też: Chiny wydają biliony na obronę waluty.

Analitycy twierdzą, że narastające tempo zadłużenia w porównaniu ze słabnącym wzrostem gospodarki wymaga reakcji. Dług Chin wynosi już 260-280 proc PKB. Wartość krajowego produktu brutto urosła natomiast w zeszłym roku do poziomu ok. 6,7 proc. Według agencji Moody's by utrzymać tempo wzrostu władze Chin będą musiały "stymulować gospodarkę", co może doprowadzić do jeszcze większego wzrostu zadłużenia.

Władze Chin odpowiedziały już na zarzuty agencji stwierdzając, że nie docenia ona "kompetencji rządu w kwestiach przeprowadzanych reform i pobudzania popytu".

Więcej o: