Błąd w Chrome. Ktoś może nagrywać cię za pomocą strony internetowej. Musisz wiedzieć w jaki sposób

Robert Kędzierski
Jeden z badaczy odkrył, że za pośrednictwem przeglądarki Chrome możliwe jest nagrywanie użytkownika bez jego wiedzy. Powodów do paniki nie ma, ale trzeba wiedzieć w jaki sposób można narazić się na utratę prywatności.

Programista zajmujący się tworzeniem stron w firmie AOL, jednym z najstarszych amerykańskich dostawców internetu, dostrzegł istotny błąd w przeglądarce Chrome. Mężczyzna twierdzi, że w niektórych okolicznościach użytkownik może być nagrywany nie mając takiej świadomości.

Skąd wiem, że ktoś mnie nagrywa

Funkcja nagrywania za pośrednictwem kamery dołączonej czy wbudowanej w komputer jest standardowa i potencjalnie niegroźna. Użytkownik musi bowiem wyrazić zgodę na użycie kamery i włączenie nagrywania. Jest wyraźne i jednoznaczne.

Zgoda na użycie kameryZgoda na użycie kamery Fot. za 9to5Google

Użytkownik, który jest nagrywany, korzystając z komputera, widzi w odpowiedniej zakładce ostrzegającą ikonkę - czerwone kółko kamery.

Ikona ostrzegająca przed nagrywaniemIkona ostrzegająca przed nagrywaniem Fot. za bleepingcomputer.com

Amerykanin odkrył jednak, że czerwona ikonka nie musi być zawsze wyświetlana. Niesie to ze sobą dwa ryzykowne scenariusze. W pierwszym nagrywać czy też podglądać to co robimy będzie osoba, której raz udzieliliśmy odpowiedniej zgody. Jest możliwe, że nie zobaczymy czerwonej ikonki.

W drugim scenariuszu atakujący może ukryć wyskakujące okno proszące nas o zgodę na wykorzystanie kamery. Jeśli odwróci naszą uwagę może potem nagrywać nas bez naszej wiedzy.

Czytaj też: Szef FBI dziwi się, że ktoś może nie zaklejać kamery w laptopie. 

Według serwisu Bleeping Computer błąd w Chrome nie jest krytyczny, bo użytkownik musi wyrazić zgodę na nagrywanie. Sprawa jest znana programistom Google, którzy nie uznali zagrożenia za krytyczne. Odkrywca luki twierdzi natomiast, że jest możliwe stworzenie eksploitu wykorzystujące tę wadę Chrome. Po raz kolejny okazuje się więc, że za bezpieczeństwo w głównej mierze odpowiadają użytkownicy. 

Poprosiliśmy o komentarz Google. Firma zapowiedziała, że wkrótce go prześle. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Błąd w Chrome. Ktoś może nagrywać cię za pomocą strony internetowej. Musisz wiedzieć w jaki sposób
Zaloguj się
 • Tomasz Kuciapski

  0

  To fakt, nie zaklejenie kamery w laptopie to jest brak wyobrazni w dobie tak rozpropagowanej przeciez juz mocno w mediach cyberprzestepczosci, zawsze znajdzie sie luka ktora ktos wykorzysta, oprogramowanie tworza tylko ludzie jest wiec nie doskonale i sa takze ludzie ktorzy takich niedoskonalosci szukaja i je wykorzystuja ...

 • ko_mentator

  Oceniono 2 razy 0

  Google ma problem: nie mam kamery.

 • mille666

  Oceniono 2 razy 0

  najpierw trzeba używać tego szpiegowskiego chłamu i być tak durnym, by mieć włączoną kamerę...

 • tomasz.rze

  0

  Może Google woli nagrać głos? Chętnie dam głosową próbkę swojego niezadowolenia usługami inwigilacji w Chrome. Co prawda nie korzystam z Chrome, ale dla tej przyjemności moge zainstalować.

 • Malapropify

  Oceniono 5 razy -1

  Hehe, no cóż - jak się posiada "stacjonarkę" i nie ma się kamerki ani mikrofonu, to mogą co najwyżej logi sobie spisać. Z tym też może być problem jak się ma VPN. :)

 • spoko-spoko

  Oceniono 2 razy -2

  Badacz, programista, mężczyzna, amerykanin, odkrywca :-)
  Moze byc jeszcze: pracownik, chlopak, komputerowiec, informatyk, inzynier, czlowiek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX