"Mieszkania plus" bez garaży, bo za bardzo podnoszą koszt budowy

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości, który odpowiada za stronę finansową rządowego programu "Mieszkanie plus" przyznał, że nowe mieszkania nie będą miały garaży podziemnych, to podraża inwestycje nawet o 30 proc.

Na otarcie łez lokatorom zostaną zaproponowane miejsca parkingowe, nie wiadomo jednak w jakie liczbie. 

Na razie z garaży podziemnych zrezygnowano w inwestycji realizowanej w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W jej ramach mają powstać łącznie 444 mieszkania. W rozmowie z PAP Pawlak stwierdził, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze lokale zostaną oddane do użytku już pod koniec roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale 2018 r.

Zgodnie z założeniami programu "Mieszkanie plus" lokale miały spełniać "wszystkie współczesne standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne, w tym wysokie normy energetyczne. (...) Wynajmujący mieszkania będą mieli dostęp do odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. (...) Optymalizacja kosztów budowy będzie możliwa bez utraty jakości mieszkań."

Szacowane koszty najmu bez bieżących rachunków ma zamknąć się w kwocie do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na opcję z wykupem, wtedy cena ma skoczyć maksymalnie do 24 zł za metr kwadratowy.

Z programu w pierwszej kolejności skorzystają rodziny wielodzietne oraz te o niskich dochodach, chociaż o przydział mieszkania będzie się mógł starać każdy.

Program "Mieszkanie Plus" ma zastąpić dotychczasowe "Mieszkania dla Młodych". Z rządowych dopłat wkładu własnego Polacy ostatni raz będą mogli skorzystać na początku 2018 r.

Więcej o: