Juncker po stronie drużyny Szydło, przeciwko pomysłom Niemców. Ta opinia jest ważna dla polskich finansów

Rafał Hirsch
Przewodniczący Komisji Europejskiej nie popiera pomysłu uzależniania wypłat funduszy unijnych od przestrzegania zasady rządów prawa. To wyraźny sprzeciw kluczowego unijnego urzędnika wobec pomysłów niemieckiego rządu i nowego prezydenta Francji.

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział dziś, że nie sądzi, aby Unia Europejska powinna łączyć finansowanie z funduszy unijnych dla danego państwa z przestrzeganiem zasad rządów prawa w tym państwie.

Z kolei Politico donosi, że na konferencji w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Juncker dodatkowo uzasadnił dlaczego tak uważa. Jego zdaniem takie rozwiązanie nie tylko dzieliłoby Unię Europejską, ale wręcz byłoby zabójcze dla całego kontynentu.

Z propozycjami powiązania wypłat funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad rządów prawa wystąpił ostatni niemiecki rząd. Parę dni temu Der Spiegel donosił o tym, że powstał dokument w którym Berlin analizuje taką możliwość. O podobnych rozwiązaniach wspominał też wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron. Jeszcze w trakcie jego kampanii wyborczej mówił on, że na Polskę powinny zostać nałożone sankcje za łamanie europejskich wartości. 

Odcięcie Polski od funduszy unijnych byłoby poważnym ciosem dla naszej gospodarki. W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 mamy do wykorzystania aż 86,6 mld EUR. Polska jest najwiekszym odbiorcą funduszy europejskich w całej UE.

Juncker dzisiaj odniósł się także do innego pomysłu Macrona, o którym ostatnio głośno. Chodzi o pogłębienie integracji w ramach strefy euro. Macron chce ustanowienia dla niej osobnego budżetu, którym miałby zarządzać wspólny dla strefy minister finansów. Mógłby on także emitować wspólny dla krajów strefy dług. Juncker powiedział dziś, że te rozwiązania mogą na razie poczekać, a ważniejsze jest dokończenie wprowadzania w UE unii bankowej.

Więcej o: