Twórca jednego z najbardziej znanych polskich banków wkrótce przestanie być jego prezesem. Władzę przejmie partyjny nominat?

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek po południu Alior Bank poinformował, że Wojciech Sobieraj, twórca jego sukcesu i wieloletni prezes, nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu na następną kadencję. Rada nadzorcza banku chce wybrać nowego prezesa w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Informacja o nadchodzącym odejściu Wojciecha Sobieraja z Alior Banku nie jest wielkim zaskoczeniem. W maju – zwłaszcza po zmianach w radzie nadzorczej banku przeprowadzonych na życzenie kontrolowanego przez państwo PZU – spekulowano, że dni Wojciecha Sobieraja w instytucji, którą zbudował prawdopodobnie dobiegają końca.

Teraz w radzie nadzorczej banku PZU ma cztery fotele na osiem. Ale wśród nich jest stanowisko przewodniczącego rady, który ma głos decydujący w wypadku, gdy głosy rozkładają się po równo.

- Rada nadzorcza dołoży wszelkich starań, aby powołanie zarządu nowej kadencji miało miejsce do połowy czerwca br. Skład zarządu Alior Banku nowej kadencji zapewni realizację przyjętej strategii banku na lata 2017-2020 - czytamy w drugim komunikacie Alior Banku opublikowanym w czwartek późnym popołudniem.

Piątkowy poranek był dla Alior Banku fatalny - jego akcje traciły ponad 5,5 proc.

Alior Bank - kurs 02.06.2017Alior Bank - kurs 02.06.2017 źródło: stooq.pl

Czytaj więcej: Z Polski wycofa się najbardziej znany niemiecki bank? Nie chce kopać się z państwowymi molochami

PZU zmienia politykę

PZU ma blisko 30 proc. w akcjonariacie banku. Pierwszego dużego zakupu akcji Alior Banku dokonało jeszcze za czasów rządu Ewy Kopacz. Potem już nowy szef PZU z namaszczenia PiS – Michał Krupiński – dokupił kilka procent akcji. I jak dotąd PZU wstrzymywało się ze zmianami w zarządzie banku zbudowanego od zera za włoskie pieniądze przez Wojciecha Sobieraja. Krupiński, który jest teraz przewodniczącym rady nadzorczej Alior Banku, mówił że rada ma do zarządu pełne zaufanie.

Czytaj więcej: Kiedy i dlaczego Michał Krupiński został odwołany z funkcji prezesa PZU?

Ale ostatnio coś się zmieniło. Media spekulują o narastającej walce o stanowiska pomiędzy frakcjami w rządzie – po jednej stronie, np. wg Rzeczpospolitej, ma stać Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju, po drugiej zaś Adam Glapiński, prezes NBP. Do tego przewijają się tu interesy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premier Beaty Szydło - przejęła niedawno z rąk Morawieckiego kontrolę nad PZU.

Tak więc walka buldogów pod dywanem trwa, a repolonizacja banków zaczyna oznaczać również kolonizację świetnie płatnych posad przez fachowców pochodzących z nominacji partyjnych.

I zapewne na Sobieraju się nie skończy. Mówi się też o tym, że wkrótce pracę może stracić również Luigi Lovaglio – Włoch, który od dawna kierował Bankiem Pekao. Przypomnimy, że ponad 30 proc. tego banku zostało ostatnio zakupione przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (44)
Twórca jednego z najbardziej znanych polskich banków wkrótce przestanie być jego prezesem. Władzę przejmie partyjny nominat?
Zaloguj się
 • pan-mario

  Oceniono 33 razy 7

  Zwykłym ludziom nie potrzeba jest wiele banków. Wystarczy jeden. Panów prezesuniów za mordę i do fizycznych robót drogowych. Zbyt wiele czasu żerowali na krwi ludzkiej. Kaczyński jak towarzysz Mao wszystkich nierobów wykształciuchów do łopaty powinien zagonić by przekopali polski kanał panamski od centralnego portu w Radomiu do Bałtyku i w stronę Tatr. Tym samym Polska stanie się bardziej morska i nawet może z tatr polskich zrobimy fiordy.

 • floryda77

  Oceniono 20 razy 2

  Dojna Zmiana rządzi. Lepszy pociotek pisowca niż twórca banku. Jarek ufa tylko rodzinie mafijnej.

 • qznia

  Oceniono 3 razy 1

  Pierwszego dużego zakupu akcji Alior Banku dokonało jeszcze za czasów rządu Ewy Kopacz. Potem już nowy szef PZU z namaszczenia PiS – Michał Krupiński – dokupił kilka procent akcji.
  --------pisze z namaszczenia Sorosa dziennikarz GW ----
  a z czyjego namaszczenia był prezes PZU w latach 2007-2015????

  Kiedy po pierwsze przestaniecie manipulować faktami
  po drugie zrozumiecie że właściciel decyduje o obsadzie kadrowej

 • sprawazlewa

  Oceniono 3 razy 1

  Motto PiS: Wenezuela naszym niedościgłym ( na razie) wzorem. "Damy radę"

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  dobra zmiana jak dobra zaraza...

 • soltysowa_z_brzeszcz

  Oceniono 3 razy 1

  Alior ...
  jak pisiory przejęły bank zlikwidowałem wszystkie konta.
  no bo po co jakiś partyjny, pisowski ch uj ma zarządzać moją kasą?

 • sojer2006

  Oceniono 11 razy 1

  Czas uciekać z Aliora.

 • fields1

  Oceniono 13 razy 1

  Może gdyby PiS przejął agorę to wreszcie przestałaby generować straty ?

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 1

  pisiury doją ojczyznę w niewyobrażalnym tempie. jak skończą żer będą żyć luksusowo na "zgniłym zachodzie"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX