Odważna deklaracja rządu Indii. Po 2030 roku tylko elektryczne auta. Elon Musk zadowolony

Władze Indii zadeklarowały, że po 2030 roku nie będzie można tam kupić innego samochodu niż elektryczny.

Indie przeżywają w ostatnich latach gwałtowny rozwój gospodarczy, stały się trzecim największym importerem ropy naftowej, przeznaczając na nią 150 miliardów dolarów rocznie. Niestety, kraj ten jest dziś jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Lekarze oceniają, że powietrze złej jakości przyczynia się tam do 1,2 miliona zgonów rocznie. Ich zdaniem oddychanie w New Delhi odpowiada paleniu 10 papierosów dziennie. 

Rząd indyjski uznał, że czas na konkretne działania. Minister energetyki Piyush Goyal zapowiedział, że po roku 2030 w kraju tym będą sprzedawane wyłącznie samochody elektryczne. Rządowy plan zakłada, że już w 2020 roku roczna sprzedaż takich pojazdów ma sięgnąć 6-7 milionów sztuk. Kierowców do przesiadki mają skłonić dopłaty do aut elektrycznych, będą one funkcjonować kilka lat.

Elon Musk zmierza do Indii

Z decyzji władz Indii zadowolony jest Elon Musk, którego Tesla produkuje elektryczne samochody. W komentarzu w mediach społecznościowych Musk zauważa, że Indie już dzisiaj są największym rynkiem energii słonecznej.

Tesla nie weszła jeszcze na rynek indyjski, ale Elon Musk często mówił o planach ekspansji na tym gigantycznym rynku. W tym roku deklarował, że może ona rozpocząć się latem, jednak prawdopodobnie stanie się to później.

Na start Tesli w Indiach czekają jej konkurenci. Anand Mahindra, szef firmy Mahindra, głównego indyjskiego producenta samochodów elektrycznych napisał w internecie: - Czas, by się tutaj pojawić, Elon. Nie chcesz zostawić całego rynku Mahindrze?

Komentarze (41)
Odważna deklaracja rządu Indii. Po 2030 roku tylko elektryczne auta. Elon Musk zadowolony
Zaloguj się
 • para_sucha

  Oceniono 5 razy 3

  Indie mają 10 razy więcej mocy wytwórczych niż Polska, podczas gdy ludzie jest tam 30 razy więcej. Życzę powodzenia w zbilansowaniu energetyki.

 • jot-23

  Oceniono 12 razy 2

  hehe hehe hehe... niech sobie najpierw pol miliarda sraczy wybudujom (tyle ludzi w Indiach sra na tory - doslownie)

 • szymi_mispanda

  Oceniono 18 razy 2

  czyli na razie jezdza na pociagach doslownie czasem pod nie wpadajac
  a juz w 2030 kazdy hindu bedzie mial tesle

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 2

  Akurat Tesla ma najmniejsze szanse cokolwiek zwojować w Indiach. W cenie ma o jedno zero za dużo, żeby tam zaistnieć, a co dopiero zarobić.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 1 raz 1

  Ta, jasne, biedni hindusi jeżdżący tanimi TATA-mi i innymi złomami, które ledwo się kupy trzymają zaraz polecą kupić jego Tesle kosztujące setki tys dolarów. Ktoś tu chyba nie kontaktuje z rzeczywistością.

 • voman14

  0

  kraj Indiotow,jezdza na sloniach i wierza w krowy ,nie bedzie problemu z pozbyciem sie samochodow spalinowych ktorych tam jak na lekarstwo...

 • fctheduck

  Oceniono 2 razy 0

  Ale przecież w Wolsce ma tak być już za dwa lata. Same sportowe auta elektryczne i hyperdoopy. Sorry, loopy.

 • twzelnik

  Oceniono 2 razy 0

  A w odpowiedzi polski rząd powinien zadeklarować, że do roku 2050 zlikwidujemy jakiekolwiek źródła CO2 (włączając wydech ssaków i innych stworzeń).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX