Płaca minimalna w 2018 ma wzrosnąć o 4 procent. To najmniej od ośmiu lat

Rafał Hirsch
Rząd zdecydował, że zaproponuje pracodawcom i związkowcom powyżkę płacy minimalnej w 2018 roku do 2080 złotych brutto miesięcznie. O sprawie jako pierwsze informuje radio RMF. Porażkę poniosła minister pracy, która chciała większej podwyżki.

Podwyżka będzie niska

To jeszcze nie jest decyzja ostateczna, ale wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna w Polsce wzrośnie od 1 stycznia 2018 roku do 2080 złotych brutto, czyli o 4 procent. W tym roku płaca minimalna to 2000 złotych.

Minimalna płaca godzinowa wzrośnie do 13,50 złotych z obecnych 13 złotych. O tych decyzjach rządu na razie nieoficjalnie poinformowało RMF. Komunikatu rządu jeszcze nie ma.

W tym roku sytuacja wokół płacy minimalnej jest wyjątkowo ciekawa. Zwykle bój o nią toczą rząd, pracodawcy i przedsiębiorcy (a na końcu i tak decyduje rząd). Tym razem mieliśmy dodatkową potyczkę w łonie samego rządu. Minister pracy Elżbieta Rafalska chciała podwyżki o 100 złotych, a wicepremier Mateusz Morawiecki tylko o 80 złotych. Rząd dziś przyjął swoją rekomendację w wersji proponowanej przez Morawieckiego. 

Proponując podwyżkę tylko o 80 złotych rząd zdecydowanie spuścił z tonu, bo rok temu zdecydował się na podwyżkę aż o 150 złotych - z 1850 PLN do 2000 PLN.

Proponowana podwyżka o 4 procent, będzie najmniejsza od ośmiu lat.

Podwyżki płacy minimalnej w ostatnich kilkunastu latachPodwyżki płacy minimalnej w ostatnich kilkunastu latach dane: Ministerstwo Pracy

W 2009 roku rząd zdecydował, że płaca minimalna w 2010 wzrośnie o 3,2 procent. We wszystkich kolejnych latach wynagrodzenie minimalne rosło szybciej niż o 4 procent. 

Co dalej?

Teraz propozycja rządu trafi do Komisji Dialogu Społecznego, w której jak to zwykle bywa związkowcy będą się domagać większej podwyżki, a pracodawcy zapewne mniejszej. Czas na porozumienie upłynie 15 lipca. Gdyby udało się w tym czasie wypracować wspólne stanowisko, wtedy premier musiałaby wydać specjalne obwieszczenie z wysokością nowej płacy minimalnej. 

Można jednak zakładać, że pracodawcy i związkowcy jak zwykle nie dogadają się ani z rządem ani ze sobą nawzajem. W takiej sytuacji to rząd samodzielnie wyznacza poziom płacy minimalnej za pomocą rozporządzenia. Poziom ten musi być zgodny z tym, co rząd proponował na Radzie Dialogu Społecznego. 

Dziś można więc powiedzieć, że najprawdopodobniej płaca minimalna w 2018 będzie wynosić 2080 złotych brutto miesięcznie, no chyba, że pracodawcy tym razem dogadają się ze związkowcami i zaproponują jakąś inną kwotę. Solidarność ostatnio proponowała 2160 złotych, a OPZZ 2220 złotych. 

Oficjalne i ostateczne rozporządzenie rządu o płacy minimalnej w kolejnym roku musi się ukazać do 15 września. 

Komentarze (73)
Płaca minimalna w 2018 ma wzrosnąć o 4 procent. To najmniej od ośmiu lat
Zaloguj się
 • korgan123

  Oceniono 32 razy 8

  Jak zwykle w Wybiórczej tytuł artykułu to manipulacja. Ciekawe, ilu jeszcze idiotów nabiera się na nanipulacje Gazety.

 • 43norbert

  Oceniono 40 razy 8

  Jak dlugo jeszcze bedziecie manipulowali tym Narodem? Zajmijcie sie lepiej zlodziejstwami i zdrada Panstwa polskiego przez PO i ZSL, ktory w ciagu 8 lat zadluzyl Polakow na ok. 1 biliona zlotych. Moze Gazeta PL zechce zrobic dochodzenie gdzie te pieniadze wyladowaly? A przeciez za ich rzadow Panstwa polskiego na nic nie bylo stac. Tam Chazarzy macie wiecej sensacji i pola do popisow. A nie sianie nienawisci i niezgody wsrod tych politycznie niedouczonych. A PIS zostawcie w spokoju, bo jak na razie sprawuje sie bardzo dobrze i rzadzi w imieniu Polakow, a nie jak PO i ZSL w imieniu zlodziei i zdrajcow!

 • fields1

  Oceniono 17 razy 7

  Inna sprawa, że mały wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza mały wzrost składek na ZUS. Co powinno cieszyć przedsiębiorców.

 • yacie

  Oceniono 10 razy 4

  Przecież jeszcze nie ma oficjalnego komunikatu, więc po co ten artykuł ???

 • mireczekb

  Oceniono 21 razy 3

  Gospodarka kwitnie, ludziom żyje się lepiej, rodzi się więcej dzieci, bezrobocie najniższe od ponad 20 lat ... a wy gazeciane POpłuczyny POmiotu komuszego jątrzycie, skłócacie Polaków. Won z naszego kraju niepolscy nienawistnicy. Jesteście tu obcy.

 • bart5554

  Oceniono 8 razy 2

  Ale za to mamy np. NAJNIŻSZY DEFICYT BUDŻETOWY od wielu lat (i to z działającym 500+ - jak to możliwe????). Wyborcza nie zauważyła? Cóż za zaskoczenie..

 • kmwsm

  Oceniono 2 razy 0

  % wzrost PKB + inflacja = wzrost placy minimalnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX