W europejskim raju jest problem. Już co piąty na zasiłku

Ponad jedna piąta Norwegów korzystała w 2016 roku z zasiłków dla bezrobotnych lub zwolnień chorobowych.

Dane Norweskiego Urzędu Pracy i Opieki Społecznej (NAV) wskazują na rosnące uzależnienie Norwegów od zasiłków socjalnych. Ponad jedna piąta populacji w wieku produkcyjnym korzystała w 2016 roku z zasiłków dla bezrobotnych lub zwolnień lekarskich. Suma wypłaconych zasiłków socjalnych wzrosła o 3 proc. Wszystko w sytuacji, gdy bezrobocie utrzymuje się w ostatnich latach na poziomie 3-4 proc.

Problemy z pracą dotykają zwykle społeczności wiejskie, związane do tej pory m.in. z wydobyciem surowców. W arktycznej gminie Ballangen niemal 40 proc. malejącej populacji korzysta z pomocy państwa, to najwyższy odsetek w kraju. Niegdyś funkcjonowały tam kopalnie siarki i miedzi.

Ale Norwegowie wyciągają ręce do budżetu państwa także w najbogatszych regionach. W kojarzonej z wydobyciem ropy naftowej gminie Rogaland ze świadczeń korzysta 19 proc. mieszkańców (wzrost o 13 proc.), w Oslo – 15 proc., w Baerum - bogatym przedmieściu stolicy - 12 proc.

W 2016 roku wypłacono Norwegom 174 mld koron (21 mld dol.) świadczeń socjalnych.

Więcej osób do pracy

Odkrycie ropy naftowej 50 lat temu umożliwiło stworzenie w Norwegii najbardziej hojnego na świecie systemu opieki społecznej. Teraz, w czasach odwrotu od paliw kopalnych, kraj ten potrzebuje innych źródeł dochodu, by nie przejadając odłożonych pieniędzy, utrzymać poziom życia i benefitów socjalnych.

- Aby utrzymać norweski system opieki społecznej, potrzebujemy więcej osób w pracy, a nie na zasiłkach - podkreśla SigrunVageng, szef NAV.

Konserwatywna premier Norwegii Erna Solberg powiedziała, że uniezależnienie gospodarki od ropy naftowej będzie głównym wyzwaniem w nadchodzących latach.

Norwegowie są nieźle zabezpieczeni na przyszłość, część wpływów z eksportu ropy i gazu odkładają. Na koniec grudnia 2016 r. wartość portfela norweskiego funduszu majątkowego wyniosła 7,51 biliona koron norweskich (około 900 miliardów dolarów).