To może mieć katastrofalne skutki dla naszego środowiska. Pszczoły znikają w zastraszającym tempie

W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych zginęła trzecia część pszczelich kolonii. Choć w Europie zjawisko nie przyjmuje tak dramatycznej skali, to również powinniśmy pomyśleć o ich ochronie.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że Polacy mało wiedzą o pszczołach. Niewiele osób wie, że pszczoła miodna to tylko jeden z 460 gatunków pszczół, a głównym pożytkiem dla człowieka nie jest miód, a zapylanie.

Polacy powielają też wiele stereotypów na temat ginięcia pszczół. 3/4 Polaków sądzi m.in., że przyczyną wymierania są środki ochrony roślin.

Tymczasem pszczoły giną z bardzo wielu powodów, przede wszystkim z powodu chorób, a tylko pojedyncze przypadki (0,5 proc.) związane są z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin. W USA pszczelarze w zeszłym roku stracili aż 33 proc. kolonii, w Polsce liczba rodzin pszczelich z roku na rok wzrasta co prawda o 3-4 proc,  problemem są jednak straty wewnątrz uli. W ubiegłym roku straty w rodzinach pszczelich wyniosły średnio 13 proc.

Jako główne przyczyny wymierania pszczół uznaje się przede wszystkim obniżenie odporności, choroby, inwazje pasożytów i wirusów, brak pożywienia, a także stosowanie niektórych środków owadobójczych. Wystąpienie zjawiska masowego ginięcia kolonii najczęściej związane jest kumulowaniem się kilku czynników i nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi na pytanie, co konkretnie zabija pszczoły.

Mimo to, ekolodzy z Greenpeace Polska oraz przedstawiciele organizacji pszczelarskich zebrali 60 tys. podpisów poparcia przeciw stosowaniu toksycznych pestycydów. Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła przypomniał wówczas, że w Polsce od 2013 r. obowiązuje moratorium na stosowanie niektórych pestycydów szkodzących pszczołom, które z końcem br. wygaśnie.

Pomoc pszczołom

W ramach walki o dobre warunki życia dla pomocnych owadów 17 polskich samorządowców podpisało także Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Gminy deklarują takie działania, jak zakładanie pszczelich stołówek na terenach zielonych, promocja pszczelarstwa i edukacja mieszkańców nt. ochrony pszczół.

To działania, które może podjąć każda gmina. Są proste w realizacji i w większości nie pociągają za sobą dodatkowych kosztów. Przede wszystkim jednak mogą skutecznie pomóc pszczołom

– komentuje Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, w ramach którego powstał pomysł manifestu.

W 2016 r. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poparł słoweńską inicjatywę ustanowienia Światowego Dnia Pszczół, który będzie on obchodzony co roku 20 maja.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: