Fiskus chce ponad 16 mln zł dodatkowego podatku od największej polskiej firmy odzieżowej

We wtorek późnym popołudniem spółka LPP poinformowała, że Urząd Celno-Skarbowy z Gdyni domaga się zapłaty dodatkowego podatku w kwocie 16,39 mln zł, do której trzeba doliczyć odsetki za kilka lat. Problem związany jest z podatkiem dochodowym za 2012 rok.

We wtorek pismo od Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Gdyni wpłynęło do firmy. Domaga się, by właściciel takich marek jak Reserved, Mohito i House zapłacił 16 390 640 zł dodatkowego podatku dochodowego za rok 2012. Do tej kwoty należy doliczyć należne odsetki.

Wg fiskusa największa polska spółka odzieżowa, udzielając sublicencji spółce Gothals Ltd z Cypru, błędnie obliczyła koszty uzyskania przychodu w 2012 roku - zawyżyła je, przez co zapłaciła wtedy niższy podatek.

Cała sprawa nie jest nowa. LPP informowało o wątpliwościach fiskusa już w ubiegłym roku oraz w styczniu – wtedy zresztą firma ostrzegała, że UKS może wydać decyzję nakładającą na LPP obowiązek zapłaty 24 mln złotych zaległego podatku.

Czytaj więcej: Krótka historia franka w Polsce. Dlaczego podrożał o niemal 70 proc.?

W komunikacie opublikowanym we wtorek czytamy, że spółka nie zgadza się z argumentacją UCS. Podtrzymuje stanowisko, że „prawidłowo dokonała naliczenia wysokości podatku dochodowego za 2012 roku oraz aktywowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa mogą być zaliczone do takich kosztów.”

Decyzja UCS, na co zwraca uwagę też producent odzieży, nie jest prawomocna i nie został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Spółka zamierza więc w przewidzianych przepisami terminach składać „wnioski i środki zaskarżenia zmierzające do uchylenia w całości wyżej wymienionej decyzji.”

- Jednocześnie w ocenie zarządu Emitenta oraz doradców prawnych i podatkowych zaangażowanych przez Emitenta do prowadzenia tej sprawy, wyżej wymieniona decyzja dotknięta jest wadami, które powinny doprowadzić do jej uchylenia w całości – czytamy w komunikacie LPP.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (51)
Fiskus chce ponad 16 mln zł dodatkowego podatku od największej polskiej firmy odzieżowej
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejny przyklad ze system fiskalny nie moze byc prosty a musi byc skomplikowany zeby jakby co kazdego mozna bylo "skasowac" .
  Dlaczego nie mozna zamiast podatku dochodowego wprowadzic obrotowego? obrotu sie nie da kreatywnie "ksiegowac" .................. ale wtedy byloby za prosto.

 • rayaaa

  0

  Spółka inwestuje w Polsce, płaci ogromne podatki, teraz starają się coraz więcej produkcji przenosić do Polski i tyle im Państwo ułatwia kładąc kłody pod nogi, bo nie chce mi się wierzyć, że firma popełniłaby taki rażący błąd w księgowości, na pewno wszystkie ruchy mieli konsultowane z najlepszymi w tej dziedzinie.

 • Bartosz Gawlinski

  0

  Co się dziwić ?. Ostatnio w prog. "kwadrans polityczny" Morawiecki mówił o tych co unikają opodatkowania....
  Czas skończyć z biznesem, który "tylko czerpie"....w Polsce. A jednocześnie rozjeżdża Polskie autostrady. Korzysta ze służby zdrowia. I posyła dzieci do polskich szkół.
  Do Soros'a się zgłoście. On Wam pomoże :)

 • levvy81

  0

  Dobijajcie polskie firmy to za kilkanaście lat nic tu nie zostanie. Skoro firma robiła optymalizację legalnie, zapewne obawiała się stałych kontroli, to nie wymyśliliby, żeby robić machlojki, a teraz fiskus musi skołować kasę, pewnie niezłe premię czekają na bohatera i szukają wszędzie tam gdzie mają cień szansy na ugranie czegoś.

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  LPP to nie firma odzieżowa tylko handlarz odzieżą.

 • tommy80

  Oceniono 4 razy 0

  Udzielenie tej sublicencji miało na celu tylko i wyłącznie zmniejszenie podatku do zapłaty w Polsce. Nie stały za tym żadne inne przesłanki uzasadniające dokonanie takiej transakcji. Obowiązująca od niedawna klauzula pozwalająca organom podatkowym określać w decyzji podatek z pominięciem jego obniżenia spowodowanego takimi sztucznymi działaniami nie obowiązywała w 2012 r. więc uzasadnienie decyzji UCS jest inne - szkoda, że z artykułu nie wynika jakie.

 • hiperon59b

  Oceniono 6 razy 0

  Przypomnę, "dobra zmiana" dopadnie w końcu wszystkich, zwolenników PiS, też.

 • gravity1287

  0

  Nie ma kasy na 500+? Chcecie ubić polską firmę, która jako tako dobrze prosperuje? Kiedyś zabiliście Optimusa wstecznym naliczeniem podatku, mimo że przepisy były niedoprecyzowane i można było je interpretować na wiele różnych sposobów! Teraz tak samo, niejasne przepisy tworzą, by umożliwić nieświadomą błędną interpretację, a potem naliczyć odsetki w milionach! Podatki, podatki i podatki! Faktycznie plan polepszenia życia w polsce i dający szansę na rozwój przedsiębiorczości. Odkładać kasę i się niedługo wszyscy wyniosą z tego kraju z takim rządem!

 • przezdym

  Oceniono 14 razy 0

  Skarbówka robi wszystko żeby uciekać z podatkami z tego kraju, a jednak LPP zostaje. Szacuneczek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX