Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. Majowy deficyt budżetowy najniższy w historii

Ministerstwo Finansów opublikowało dziś informację o sytuacji budżetu państwa po pięciu miesiącach tego roku. I jak można się było spodziewać, po raportowanych wcześniej wzrostach wpływów z podatków, dane te są wyśmienite - deficyt jest najniższy w historii.

Konkretnie jest to jedynie 0,2 mld zł. To tylko 0,3 proc. rocznego planu zapisanego w ustawie budżetowej na ten rok.

Tak dobry wynik, to przede wszystkim zasługa wzrostu dochodów z podatków, w tym głównie z VAT, które rosną już od kilku miesięcy.

Jak podaje Ministerstwo Finansów w komunikacie w okresie styczeń - maj 2017 r. dochody z podatku VAT były wyższe w ujęciu rocznym o 30 proc., czyli ok. 15,9 mld zł. O ponad 14 proc., czyli 1,9 mld zł wzrosły natomiast dochody z podatku CIT, a o 7,4 proc., czyli ok. 1,4 mld zł z PIT. Całościowo, dochody budżetu wyniosły 143 289,1 mln zł (44 proc. planu na ten rok), a wydatki - 143 492,1 mln zł (37,3 proc.). Dało to deficyt w wysokości 203 mln zł, czyli 0,3 proc. z zaplanowanych na cały rok 59,3 mld zł.

Analitycy mBanku napisali na Twitterze, że "tak mały deficyt po maju (ledwie 200 mln zł) to rzecz bez precedensu w polskiej polityce fiskalnej".

Ich zdaniem, nie jest wykluczone, iż w czerwcu lub lipcu, po wpłacie do budżetu zysku Narodowego Banku Polskiego za zeszły rok (ok. 9 mld zł) deficyt może zmienić się nawet w nadwyżkę.

I choć część ekspertów zwraca uwagę, że wzrost z dochodów z VAT wynika po części z zabiegów technicznych, jak np. przyspieszony grudniowy zwrot dla firm czy zmiana sposobu rozliczeń z nimi na miesięczne, to i tak wynik jest imponujący.

Więcej o:
Komentarze (108)
Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. Majowy deficyt budżetowy najniższy w historii
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 50 razy 14

  rozumiem że to dowód na straszliwe zadłużenie i katastrofę gospodarczą z powodu "że pis rządzi" :) No czerscy eksperci i lemingi za nimi idący: do roboty :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • Factor 003

  Oceniono 22 razy 10

  Niech Ci z PO, PSL i Ci od "wybitnego" ekonomisty Rysia kochasia ucza się jak należy rzadzic. Szkoda , ze Polska stracila tak wiele przez tych nieuków, którzy na siłę pchają sié do rzadzenia a wszystko co dzisiaj jest bardzo dobre krytykują.w

 • eses2

  Oceniono 19 razy 9

  No tak, tylko Morawiecki ma powody do zadowolenia - Polacy nie..........Gazeta nam zaraz to objaśni....

 • mariuszdd

  Oceniono 14 razy 8

  Ba wystarczyło tylko nie kraść i postraszyć złodziei z PO i są efekty
  A Pis przecież wydaje kasę na dzieci ! Lewandowski z Balcerowiczem zarzekali sie ,że Polska w 2 miesiące zbankrutuje i kasa sie skończy .
  Balcerowicz to idiota do kwadratu

 • ubudubu4

  Oceniono 12 razy 8

  Wielki Redaktorze Michnik to nie może być prawda....coś trzeba z tym zrobić!

 • leonleonidas

  Oceniono 12 razy 8

  Co na to KOD !!!!

 • ankonta57

  Oceniono 22 razy 8

  Jak to? To za Tuska nie był niższy? Jak to możliwe, przecież Gazeta tak chwaliła tamten rząd!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX