Kraków na serio zastanawia się nad budową metra. Oby poszło im z tym szybciej niż Warszawie

Rafał Hirsch
Aby wybudować metro najpierw trzeba stworzyć mnóstwo dokumentów w ramach przygotowań. Kraków dostał właśnie unijne dofinansowanie na wydatki związane z ich powstawaniem. To blisko 1,4 miliona euro.

Wieloletni proces, który kiedyś być może zakończy się uruchomieniem metra pod Krakowem zacznie się od stworzenia „Studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego”. Miasto wnioskowało do Brukseli o dofinansowanie tworzenia tego dokumentu. Komisja Europejska własnie wydawała w tej sprawie pozytywną rekomendację. 

Zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel powiedział w poniedziałek, że wartość całego projektu tworzenia Studium to 2,37 mln EUR. Unia pokrywa 1,37 mln EUR czyli blisko 60 procent kosztów. Brakującego miliona euro Kraków będzie musiał poszukać we własnym budżecie

Studium wykona ten, kto wygra przetarg, który ma zostać rozpisany przez władze miasta w sierpniu. Dokument ma być gotowy w 2019 roku. 

Nie oznacza to jednak, że zaraz po tej dacie ruszy budowa metra. Po pierwsze: ze studium może wynikać wniosek, że cała inwestycja nie ma sensu, bo na przykład będzie zbyt droga. Po drugie: metro nie jest jedyną możliwością. Władze mogą się zdecydować także na budowę bezkolizyjnej trasy tramwajowej.

Wiceprezydent Trzmiel uważa, że w pierwszej kolejności w Krakowie mogłoby powstać 8 – 9 kilometrów trasy tramwajowej w specjalnym tunelu. Trasa miałaby łączyć rondo Grzegórzeckie po wschodniej stronie miasta z Akademią Górniczo-Hutniczą, która znajduje się po przeciwległej stronie krakowskiej starówki. W linii prostej obydwa punkty dzieli nieco ponad 4 kilometry. W kolejnych latach tunel mógłby być przedłużany w obydwu kierunkach – na zachód do Bronowic i na wschód w stronę przyszłego przebiegu trasy S7. 

Gdyby jednak władze Krakowa zdecydowały się na kolejkę podziemną, to byłoby to drugie metro w Polsce po warszawskim. W Warszawie od pierwszej decyzji o stworzeniu projektu (1925) do uruchomienia pierwszego odcinka metra (1995) upłynęło 70 lat. Niezależnie od tego czy w Krakowie będzie metro, czy tramwaj w tunelu, jest szansa, że tam cały proces będzie trwać krócej.

Więcej o: