Kablówki nie przekażą twoich danych Poczcie Polskiej. PiS chce się wycofać z kontrowersyjnej ustawy

Ustawa dotycząca sposobu ściągania z Polaków abonamentu RTV miała zostać uchwalona jeszcze w te wakacje. Jednak jak wynika z informacji, do których dotarła "Wyborcza", projekt schowano do szuflady.

Gdyby założenia nowej ustawy weszły w życie zgodnie z planem, to być może jeszcze w tym roku Polacy zapłaciliby pierwszy abonament RTV. Kwota - 22 zł 70 gr miesięcznie - byłaby ściągana nie tylko z osób, które zarejestrowały odbiornik telewizyjny, ale również wszystkich posiadających dostęp do kablówki czy platformy cyfrowej.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu, uiszcza go nie więcej niż 12 proc. gospodarstw domowych. To mniej więcej pokazuje, jaki Polacy mają stosunek do kolejnej obowiązkowej opłaty.

"Gazeta Wyborcza" donosi, że właśnie z tego powodu, czyli strachu przed utratą elektoratu, PiS zamierza odłożyć w czasie wprowadzenie abonamentu. Partia rządząca boi się, że wyborcy mogą nie znieść kumulacji w postaci wchodzącej w życie od września reformy edukacji i nowego rachunku.

Projekt PiS krytykowali też dostawcy płatnej telewizji, którzy musieliby udostępnić dane swoich klientów Poczcie Polskiej. To na niej formalnie spoczywa dziś obowiązek ściągania abonamentu.

Problem w tym, że przekazywanie danych naszych klientów Poczcie Polskiej i Telewizji Polskiej jest sprzeczne z konstytucją. Zakazują też tego przepisy o ochronie danych osobowych i prawo telekomunikacyjne. To nie jest tak, że ktoś może przyjść i zażądać od nas danych osobowych naszych klientów

- tłumaczył w rozmowie z Next.gazeta.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes firmy Mediakom.

Więcej o:
Komentarze (75)
Kablówki nie przekażą twoich danych Poczcie Polskiej. PiS chce się wycofać z kontrowersyjnej ustawy
Zaloguj się
 • lolo11

  Oceniono 27 razy 7

  Panie Kurski. To sie robi w inny sposob. Kanaly telewizji poblicznej prawnie maja znalezc sie w pakiecie podstawowym telewizji kablowej. Tak jest na calym swiecie nikt sie nie bawi w abonamenty. kablowka sprzedajac pakiet podstawowy odprowadza czesc pieniedzy do TVP i nie ma klopotu.

 • zwik70

  Oceniono 19 razy 3

  A gadzinówka tak straszyła, taki lament....i co? Najlepsze to były te wpisy skretyniałych lemingów.....hehe

 • mczes57

  Oceniono 6 razy 2

  Jeszcze nie tak dawno PO robiło wszystko, żeby wytargać abonament od Polaków. Po słynnym występie Tuska w kampanii wyborczej ,stwierdził że abonament to relikt komunistyczny. Wielu przestało płacić ten relikt. No i zaczęło się,posypały się kary,komornicy i t p. No cóż politycy mają krótką pamięć,niektórzy na tym forum też.

 • poparzony

  Oceniono 8 razy 2

  To nie elektorat PIS nie płaci abonamentu - to Lemingrad zachęcony rżnięciem głupa przez Tuska w sprawie abonamentu RTV.
  Inna rzecz, że kablówki splajtowałyby PO takim numerze, a satelitarne raczej zyskały przechodzących klientów. Ja musiałbym przePISać umowę na matkę, bo ta już nie musi płacić i nie płaci ;) - lepiej by się normalnych ludzi nie czepiali ;) i nie mieli w swoich kartotekach :(

 • piglet

  Oceniono 5 razy 1

  Z tego, co pamiętam reforma edukacji i likwidacja gimnazjów też miała zostać przełożona o rok.

 • Jan Olkowski

  0

  Gdyby TWP była prawdziwie narodową telewizją,a nie propagandówką PIS-u,obywatele pewnie zaakceptowaliby abonament,ale jak oglądają codzienne programy,zwłaszcza informacyjne pana Rachonia ,pani Choleckiej i wielu wielu innych dziennikarzy,to po prostu tej telewizji,sączącej nienawiścią do inaczej myślących niż jedynie słuszna partia,nienawidzą i nawet nie chcą jej mieć w swoich ofertach programowych,tak,tak panie Kurski doprowadził pan telewizję publiczną do kompletnego dna.

 • cep_0

  Oceniono 2 razy 0

  Jednym słowem, kretyni nie powinni pisać ustaw.
  Czy nie lepiej KONKUROWAĆ jakością programu????????????????????.
  Ale, by taki mieć, w TVP należałoby zmienić całą ekipę, OD ZARZĄDU PRZEZ DZIENNIKARZY DO WYDAWCÓW włącznie.

 • bergsteiger

  Oceniono 6 razy 0

  Po 42 latach płacenia abonamentu od 1975 r wczoraj przerejestrowałem abonament RTV na moją żonę, która kwalifikuje się do zwolnienia z opłaty. Pani na poczcie z początku stwarzała trudności twierdząc, że powinniśmy mieszkać osobno. Jak przytoczyłem zapis z ustawy to dokonała zmian. Teraz pan prezes Kurski może organizować na swoją TV zbiórki publiczne, kto zechce to da lub nie. Cytując pewnego zakonnika mogę powiedzieć alleluja i do przodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX