Od 1 lipca segregacja śmieci po nowemu. Wiemy, co się zmienia

Od dziś w całej Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Oznacza to, że będziemy je teraz dzielić na cztery kategorie: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bioodpady.

- Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów, dlatego wprowadzamy standardy selektywnej zbiórki odpadów, które będą jednolite dla całej Polski. Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26 proc. A to właśnie właściwa segregacja jest wstępem do recyklingu – mówił wczoraj na konferencji prasowej Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Nieosiągnięcie zaleconego przez UE poziomu recyklingu będzie skutkowało nałożeniem na Polskę wysokich kar finansowych. - Brak jednolitych zasad selektywnego zbierania odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska groziłby utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami w wysokości ok. 1,3 mld euro – czytamy na stronach internetowych resortu.

Co się zmieni?

W praktyce segregacja będzie wyglądać następująco: Do pojemnika lub worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Warto tutaj jednak zauważyć, że dla wielu z nas system ten nie będzie żadną nowością, gdyż obowiązuje on w około 50 proc. gmin.

Okresy przejściowe

Tak jak wspomniano wcześniej, zmianę zasad segregacji śmieci wymuszają nowe regulacje Unii Europejskiej, jednak mamy tzw. okresy przejściowe. Przykładowo, na wymianę lub dostosowanie pojemników na te o właściwych kolorach gminy mają 5 lat.

Ministerstwo Środowiska podaje też, że okres przejściowy wprowadzono również ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Granicznym terminem jest tu 30 czerwca 2021 r.

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o:
Komentarze (138)
Od 1 lipca segregacja śmieci po nowemu. Wiemy, co się zmienia
Zaloguj się
 • s-ad

  Oceniono 15 razy 13

  Odpady po budowlane dalej do lasu? Wiele musi się zmienić żeby wszystko zostało po staremu a konsument zapłacił więcej.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 8

  Ja rozumie ze dzieki tej segregacji odbior smieci stanieje.................... no co pomarzyc nie mozna :)

 • smiki48

  Oceniono 44 razy 6

  zupełnie głupie pomysły z segregowaniem odpadów. I tak wszystkie posegregowane odpady są ponownie segregowane w firmach zajmujących się zbieraniem odpadów przed dalszym ich zagospodarowaniem. Zwiększone koszty transportu i zbierania nie są wiele mniejsze od kosztów segregacji odpadów zmieszanych. A już zwiększone opłaty dla wytwórców odpadów niesegregowanych są wzięte z sufitu.
  Znacznie taniej jest zbudowanie porządnej linii segregowania odpadów niż pokrywanie kosztów zbiórki selektywnej. A do tego jeszcze dochodzi zwiększona emisja spalin z pojazdów wykonujących dodatkowe kursy.

 • tomek.tw22

  Oceniono 24 razy 6

  Przecież w Polsce segregacja śmieci zakończono kilka lat temu.

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 15 razy 5

  "Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. ... mówił wczoraj na konferencji prasowej Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska."

  A czy zdaniem Pana Ministra to etyczne, że ktoś zyskuje surowiec a konsumenci mu za to płacą?

 • ankonta57

  Oceniono 7 razy 5

  A gdyby tak w osiedlach były kompostowniki, np. obok śmietników, to było by czy nawozić trawniki , a i ludzie mieliby ziemię do doniczek...za darmo!!!

 • rave8

  Oceniono 12 razy 4

  XXI wiek a ludzie nadal myślą iż segregacją śmieci przyczyniają się do ochrony środowiska.
  Wykonujecie darmową robotę za którą ktoś bierzę kasę. W pojemnikach na plastik znajdują się też inne śmieci. Trafia to i tak do segregowni gdzie sztab ludzi ponownie segreguje . Bardzo zabrudzony plastik jest wrzucany do kontenera ogólnego czyli do śmieci ogólnych. Jest to bardzo skomplikowany proces, ludziom się tylko wydaje że segregacją domową przyczyniają się do ochrony Ziemi. Z punktu widzenia segregowni wygląda to całkiem inaczej. Śmieci często ponownie są mieszane trafiając do ogólnego kontenera a później sztab ludzi ponownie je segreguje we właściwy sposób. Dużo by mówić, ale zwykły człowiek ogłupiony przez media nie ma zielonego pojęcia jaki jest to skomplikowany proces i że robi bezsensowną robotę.
  Próbowano nawet kilka lat temu lud uświadamiać, ale za dużo organizacji "pseudo ekologicznych" się mieszało do dyskusji i robiono nagonkę. Specjaliści odpuścili temat i stwierdzili że jak ludzie chcą bezsensownie coś robić, to niech to sobie robią , jeśli chcą wierzyć w reklamy, i masę ekspertów nie siedzących w branży to niech to robią. Śmieci i tak są mieszane, po czym ponownie segregowane. Takie są fakty niestety.

 • enedue3

  Oceniono 56 razy 4

  Lewactwo robi z nas niewolników tzw. mówiące narzędzia jak pisał Warron, niewolników do segregacji. Płacę za śmieci a teraz doszedł obowiązek segregacji.

  Kiedyś kiedy segregowałem odpady, na papier, butelki po wódce, piwie, ptysiu tudzież po mleku, śmietanie mogłem to sprzedać w punktach skupu, teraz segreguję, jeszcze dopłacam a pieniądze bierze , ktoś kto podpisał proceder z gminą.

  W Meksyku przy segregacji utrzymuje się cała biedota, a właściciel interesu jest miliarderem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX