Od 1 lipca segregacja śmieci po nowemu. Wiemy, co się zmienia

Od dziś w całej Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Oznacza to, że będziemy je teraz dzielić na cztery kategorie: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bioodpady.

- Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów, dlatego wprowadzamy standardy selektywnej zbiórki odpadów, które będą jednolite dla całej Polski. Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26 proc. A to właśnie właściwa segregacja jest wstępem do recyklingu – mówił wczoraj na konferencji prasowej Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Nieosiągnięcie zaleconego przez UE poziomu recyklingu będzie skutkowało nałożeniem na Polskę wysokich kar finansowych. - Brak jednolitych zasad selektywnego zbierania odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska groziłby utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami w wysokości ok. 1,3 mld euro – czytamy na stronach internetowych resortu.

Co się zmieni?

W praktyce segregacja będzie wyglądać następująco: Do pojemnika lub worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Warto tutaj jednak zauważyć, że dla wielu z nas system ten nie będzie żadną nowością, gdyż obowiązuje on w około 50 proc. gmin.

Okresy przejściowe

Tak jak wspomniano wcześniej, zmianę zasad segregacji śmieci wymuszają nowe regulacje Unii Europejskiej, jednak mamy tzw. okresy przejściowe. Przykładowo, na wymianę lub dostosowanie pojemników na te o właściwych kolorach gminy mają 5 lat.

Ministerstwo Środowiska podaje też, że okres przejściowy wprowadzono również ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Granicznym terminem jest tu 30 czerwca 2021 r.

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o: