Łagodniejszy Brexit dla Polaków z Londynu. Brytyjczycy miękną, bo ich firmy potrzebują imigrantów

Rafał Hirsch
Brytyjska prasa donosi, że Theresa May mięknie w kluczowej dla Polaków na Wyspach sprawie. Rząd w Londynie ma zgodzić się na swobodę ruchu obywateli państw Unii Europejskiej także przez kilka lat po Brexicie.

Kilka lat dłużej

Zachowanie swobody ruchu dla obywateli państw UE oznacza, że imigranci pracujący dziś w Wielkiej Brytanii zachowają kluczowy przywilej, a dodatkowo w tym czasie na Wyspy Brytyjskie będą mogli napływać kolejni, nowi imigranci, tak jakby Wielka Brytania nadal była w Unii. 

Brytyjska prasa nie jest zgodna co do tego, jak długo taka sytuacja będzie się utrzymywać. The Times napisał, że prawdopodobnie chodzi o okres do dwóch lat po oficjalnym Brexicie. Z kolei The Guardian pisze, że może chodzić o okres trzyletni, a może nawet czteroletni.

Wielka Brytania ma ostatecznie wyjść z Unii Europejskiej w dwa lata po rozpoczęciu negocjacji na ten temat, czyli 29 marca 2019 roku. Jeśli przecieki w brytyjskich gazetach okażą się prawdą, to Polacy będą mogli swobodnie jeździć na Wyspy i podejmować tam pracę być może nawet do 2023 roku. Oczywiście pod warunkiem, że Polska w tym czasie nadal będzie członkiem Unii Europejskiej. 

Nacisk brytyjskich firm

Rząd Theresy May ma się zgodzić na takie rozwiązania nie ze względu na nacisk unijny, ale głównie z powodu żądań brytyjskich przedsiębiorców. Ich przedstawicielem w rządzie jest brytyjski odpowiednik ministra finansów – Philip Hammond. Od miesięcy twierdzi on, że Wielka Brytania powinna utrzymać swobodę ruchu dla imigranów przez co najmniej 2 lata po Brexicie, aby nie narażać brytyjskich firm na nagły szok. 

W czwartek z przedstawicielami brytyjskiego biznesu spotkała się Theresa May i zapewniła, że popiera pomysł „okresu przejściowego” po Brexicie. Przedsiębiorcy podkreślali, że to dla nich kluczowa sprawa w całej skomplikowanej materii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. 

Protesty zwolenników twardego Brexitu

Sprawa jest jednak kontrowersyjna, bo tym rozwiązaniom sprzeciwiają się zwolennicy twardszego Brexitu, którzy także mają duże wpływy w rządzie. Ich zdaniem okres przejściowy z zachowaniem swobody ruchu dla imigrantów z UE oznacza, że Wielka Brytania będzie w sytuacji, w której nadal będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów i tak naprawdę w praktyce do żadnego Brexitu nie dojdzie. Przedstawiciele opozycyjnej partii UKIP twierdzą, że pełny Brexit musi nastąpić 29 marca 2019, albo nie nastąpi nigdy, ponieważ okresy przejściowe można podtrzymywać w nieskończoność. 

Ograniczenie napływu imigracji zarobkowej na Wyspy Brytyjskie było głównym postulatem zwolenników Brexitu w kampanii przed referendum z czerwca 2016. Odejście od tego postulatu może oznaczać kłopoty polityczne dla rządu Theresy May. Z drugiej strony ograniczenie roli imigrantów na brytyjskim rynku pracy może tam wywołać spowolnienie gospodarcze, a to także będzie oznaczać polityczne kłopoty dla rządu.

Więcej o:
Komentarze (81)
Theresa May rozwodni Brexit? Polacy będą mogli jeździć tam do pracy dłużej niż się wydawało
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 27 razy 13

  Polskę i tak za chwilę wywalą z Unii więc ... nie ma problemu.
  Wrócą pod skrzydła ludzkich panów i będą szczęśliwi.

 • captain_planet

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież za PiS wszyscy mają wrócić budować Polskę Ludową Bis, wg planu Matiego.

 • loco90

  Oceniono 3 razy 1

  jeszcze troche i dostaniemy status uchodzcy

 • Peter Galinski

  Oceniono 5 razy 1

  Ukip partia angielskich nierobów, bigotów, homofobów i rasistów. Może sobie rządać. Nie mają ani jednego przedstawiciela w parlamencie. Otwarty rynek dla Polaków od pierwszego dnia to był nacisk pracodawców wynikający z konieczności. Jeśli ktoś miał wątpliwości jak będzie po referendum to ma teraz obraz. Pracodawcy i firmy potrzebują i będą potrzebować ludzi z Unii.

 • pjck

  0

  Ale to tylko dla tych z Londynu (jak sugeruje tytuł)?

  Czy też wy - jak każdy chłopek, który przyjeżdża na Wyspy - uważa, że Wielka Brytania to tylko Londyn?

 • matt7893

  0

  Moja deportacja z USA w czerwcu 2007: ht tp://mkken.blox.pl

 • ksobier

  0

  To jest zła wiadomość dla tych co mają prace sezonowe lub kontraktowe. Oznacza to że prze kilka lat po brexicie do UK będą przyjeżdżać pracownicy którym nie zależy na zostaniu na dłużej. Będą zatrudniać się za niższe stawki w pracach sezonowych. To jest też zła wiadomość dla samej UK bo pracownicy ci będą wywozić zarobione pieniądze za granicę. May może okazać się najgorszym PM w dziejach tego kraju. Oschłość i udawana suowosc a tak na prawdę brak, ehm, jaj do polityki i brak podejścia do ludzi, brak humanitaryzmu. Z jednej strony nie jest w stanie nic zrobić z pokoleniami beneficiarzy z drugiej strony chce jak najlepiej dla bogatych i najbardziej kopie w doopska tych którzy najciężej pracują na wszystko czyli klasę niższą średnią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX