Polski startup dostanie od KE prawie 2 mln euro. Ten system natychmiastowych płatności podbije rynek?

Blisko 2 mln euro otrzyma polska spółka technologiczna Billon z programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Zaprojektowany przez nią system natychmiastowych mikropłatności pokonał blisko 1500 konkurentów z całej Unii.

Billon to kolejny pomysł na globalny standard płatności. Oferuje natychmiastowe transakcje między ludźmi na całym świecie. Pieniądze są konwertowane na cyfrowy odpowiednik (to jest właśnie tzw. właśnie blockchain, technologia rozproszonego rejestru), który służy do transakcji między użytkownikami. W tym miejscu ważne zastrzeżenie – ta cyfrowa gotówka to nie nowa kryptowaluta jak np. bticoin – to nadal złote czy funty, tylko w formie cyfrowej.

Prowizja pojawia się wyłącznie  przy konwersji cyfrowych pieniędzy na banknoty i monety. Środki są zapisane w aplikacji mobilnej, do przeprowadzania transakcji nie jest potrzebna karta czy konto bankowe.

Czym takie rozwiązanie różni się np. od polskiej technologii BLIK czy np. PayPal? Po pierwsze - rozwiązanie pozwala rzechowywać i zapisywać dane przy jednoczesnym większym zabezpieczeniu kryptograficznym. Po drugie – to rozwiązanie kuszące m.in. dla banków, bo umożliwia przesyłanie pieniędzy z pominięciem pośredników, a więc odpadają koszty organizacji płatniczych.

- We współpracy z bankami w Polsce oraz Wielkiej Brytanii zapisujemy w technologii rozproszonego rejestru polskie złote i funty. Teraz rozszerzamy ofertę, umożliwiając nie tylko wypłatę, ale też wydawanie pieniędzy online - mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.

Krokiem milowym w rozwoju spółki ma być grant od Komisji Europejskiej w wysokości blisko 2 mln euro. Umowa ma zostać podpisana za kilka tygodni. Billon już znalazł zastosowanie choćby na platformie dla graczy Twitch. Ale jesienią w Polsce, a w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii ma ruszyć platforma e-commerce, na której użytkownicy będą mogli np. kupować w sklepach internetowych, wspierać blogerów czy dotować fundacje. Platforma Billon ma być też alternatywą np. dla SMS-ów premium czy innych dostępnych obecnie rozwiązań na rynku mikropłatności za twórczość. To m.in. na rozwój tego planu mają zostać przeznaczone środki z unijnego programu.

W Polsce Billon już współpracuje z Plus Bankiem oraz Alior Bankiem. O swoich testach rozwiązania w technologii blockchain, we współpracy z polsko-brytyjskim fintechem Coinfirm, poinformował kilka dni temu także PKO Bank Polski.

***

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"

Więcej o: