Kolejna fala protestów w Wenezueli. Maduro chce nowej konstytucji, która ma uzdrowić gospodarkę

Miliony Wenezuelczyków protestują przeciw wyborom zapowiedzianym przez prezydenta Maduro. Zginęły już co najmniej 3 osoby, a 300 aresztowano.

W czwartek, w całej Wenezueli trwał protest przeciwko planom prezydenta Nicolása Maduro dotyczącym zmiany konstytucji. Na 30 lipca zaplanował on wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, którego zadaniem ma być zmiana obowiązującej konstytucji i reorganizacja organów państwa.

Zdaniem zwolenników prezydenta dzięki nowej ustawie zasadniczej uda się doprowadzić w kraju do stabilizacji gospodarczej i spokoju. Przeciwnicy Maduro obawiają się jednak, że nowa konstytucja umocni pozycję prezydenta i doprowadzi do rozwiązania obecnego parlamentu, w którym przewagę ma opozycja.

Prokuratura poinformowała, że w czasie 24-godzinnego strajku generalnego w Wenezueli zginęły dwie osoby. Według danych organizacji pozarządowej Foro Penal w całym kraju podczas strajku zatrzymano 173 osoby, głównie w Caracas oraz w stanach Zulia i Nueva Esparta na północnym wschodzie kraju. BBC podaje z kolei, że zginęły co najmniej trzy osoby, a aresztowano ponad 300.

Strajk zorganizowano z inicjatywy Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej. Protestujący blokowali drogi w stolicy i kilku innych miastach. Według Koalicji strajkowało 85 proc. kraju – podaje BBC.

Największy od dekad kryzys gospodarczy

Wenezuela zmaga się obecnie z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym; występują dotkliwe braki nawet najbardziej podstawowych towarów, a inflacja bije światowe rekordy.

Od kwietnia w antyrządowych demonstracjach, przeradzających się w starcia z wojskiem i policją, zginęło już ok. 100 osób.

Wcześniej, 17 lipca, prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone „nie pozostaną obojętne” wobec wydarzeń w Wenezueli i mogą podjąć szybkie działania ekonomiczne.

W odpowiedzi zastępca Maduro, wiceprezydent Tareck el Aissami, oświadczył, że „ani prezydent USA, ani nikt nie jest w stanie zatrzymać nieodwracalnego biegu wydarzeń”, jakim będzie w Wenezueli wybór Konstytuanty.

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"

Więcej o:
Komentarze (42)
Krwawe protesty w Wenezueli
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 21 razy 7

  w Wenezueli maja takia miejscowa obrone terytorialna- mlode byczki z kalachami na motocyklach. mokry sen macierewicza. obsadzanie kolesiami wszystkiego tez bylo i w zwiazku z tym kraj w ogole przestal funkcjonowac.

  w Polsce tez tak bedzie, ale my, w przeciwienstwie do Wenezueli nie mamy zadnych szans sie pozbierac bo nie siedzimy na najwiekszych zasobach ropy naftowej na swiecie.

 • smurfmadrala

  Oceniono 8 razy 6

  Marksizm jest nowotworem złośliwym, rakiem idei, społeczeństw, narodów.
  Demoralizuje, zabija, grabi, zniewala.
  Wenezuela jest kolejnym DOWODEM aby marksistowskiego raka traktować wg zasad medycyny.

 • losiu4

  Oceniono 9 razy 5

  "Zdaniem zwolenników prezydenta dzięki nowej ustawie zasadniczej uda się doprowadzić w kraju do stabilizacji gospodarczej i spokoju. "

  dopóty, dopóki u władzy będą lewusy czy inne przekręciaze (tak jak u nas pełownia, esledówek czy palikociarnia jako podręczny twór) NIE UDA się ustabilizować gospodarki ani spokoju uzyskać. Dowiedziono tego niejednokrotnie w historii i jest to że tak powiem prawo przyrody, tak jak zasada zachowania energii w fizyce

  Pozdrawiam

  Losiu

 • kruk1210

  Oceniono 7 razy 3

  "Wenezuela zmaga się obecnie z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym; występują dotkliwe braki nawet najbardziej podstawowych towarów, a inflacja bije światowe rekordy."

  Ameryka Południowa to kraj dużych kontrastów. Takie np. Chile (wg wpisu na angielskiej Wikipedii), "jest uważane za jeden z najbardziej stabilnych i zasobnych narodów Ameryki Południowej, prowadząc wśród tych narodów w kategoriach konkurencyjności, przychodu per capita, globalizacji, wolności ekonomicznej i niskiego postrzegania korupcji". Dziwne, że rządy Hugo Chaveza (1999 - 2013) nie przyniosły długotrwałego wzrostu...

 • herbalworld

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się kończy rozdawnictwo.Miała być druga Polska, później Polska miała być drugą Japonią, drugą Irlandią, a będzie drugą Wenezuelą.

 • observerpl

  Oceniono 9 razy 1

  pro-kacapski raj się sypie
  a w PL kaczynski, antek i rydzyk wlasnie budują nowy pro-kacapski raj, kraj bez armii, bez demokracji...

 • balbinacorobisz

  Oceniono 9 razy 1

  Polecam śledzić wydarzenia w Wenezueli wszystkim, którzy żałują że nie pozbyliśmy się komuny siłowo zamiast przez układ z czerwonymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX