Bill Gates przez parę godzin nie był najbogatszym człowiekiem na świecie. To on go pokonał

Założyciel Microsoftu od lat znajduje się w czołówkach rankingów najbogatszych ludzi na świecie. Wygląda na to, że powoli traci pierwsze miejsce. W czwartek prześcignął go Jeff Bezos, właściciel firmy Amazon.

Jak podał serwis Bloomberg, Jeff Bezos był przez kilka godzin najbogatszym człowiekiem na świecie. Wszystko dzięki mocnemu rozpoczęciu notowań przez giełdową spółkę Amazon, której jest największym udziałowcem.

Według wyliczanego przez serwis Bloomberg indeksu miliarderów, majątek Billa Gatesa według stanu na koniec środowej sesji giełdowej w USA to 90,8 mld dolarów. Tuż za nim był Jeff Bezos, właściciel Amazona, którego portfel w tym samym dniu wart był 89,8 mld dolarów.

Dzielił ich więc miliard dolarów. Kwota była do zarobienia w jeden dzień - w środę majątek Bezosa też urósł o ponad miliard dolarów. To zasługa wzrostu notowań Amazona (Bezos ma prawie 17 proc. akcji). W środę akcje Amazona zyskały ponad 1,2 proc. i zamknęły się na najwyższym poziomie w historii.

Notowania AmazonaNotowania Amazona / Źródło: investing.com

Na początku czwartkowych notowań, Amazon rósł o 1,8 proc. Jeśli ten poziom się by się utrzymał, to po czwartkowej sesji w USA Bezos prześcignąłby Gatesa w rankingu Bloomberga. Mimo, że przez kilka godzin tak właśnie było, to na zamknięciu notowań giełdowych kurs Amazona spadł o 0,6 proc. W efekcie, Gates z majątkiem 89,3 mld dol. jest nadal pierwszy, a Bezos z 88,8 mld dol drugi.

Amazon pobił w czwartek jeszcze jeden rekord. Kapitalizacja spółki przekroczyła 500 mld dolarów. Tym samym firma trafiła do ekskluzywnego grona. Giełdową wartość 500 mld dolarów mają jeszcze tylko trzy spółki: Apple, Alphabet (należący do Google) oraz Microsoft. Niestety z powodu spadku kursu akcji wartości 500 mld dol. nie dało się utrzymać, na koniec sesji było to 499,9 mld dol.

Poza Amazonem, Bezos jest właścicielem Washington Post, ma też spółkę Blue Origin, która zajmuje się rozwijaniem transportu kosmicznego, także załogowego.

+++

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o: