W Polsce na jednotygodniowe wakacje raz w roku nie może sobie pozwolić 41 procent osób powyżej 16 roku życia. Średnia dla całej Unii to 32,9 procent. Wyglądamy więc gorzej niż średnia unijna, ale niektóre państwa należący do UE dłużej niż my są w jeszcze gorszej sytuacji.
Na jednotygodniowe wakacje nie może sobie pozwolić ponad połowa Greków, 47 procent Portugalczyków, 45 procent Włochów i 42 procent Irlandczyków.
Najbardziej wypoczęci wg danych Eurostatu powinni być Szwedzi, gdzie na wakacje nie może sobie pozwolić mniej niż 10 procent obywateli. Zaraz za nimi na liście tych, których stać na wakacje są Luksemburczycy, Duńczycy, Finowie i Austriacy oraz Holendrzy i Niemcy.
Z drugiej strony ponad połowa obywateli nie jest w stanie wyjechać na wakacje nie tylko w Grecji, ale też na Węgrzech, Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii.
Sytuacja w Polsce nie wygląda najlepiej, ale za to szybko się poprawia. Jeszcze w 2005 roku na wakacje nie mogło sobie pozwolić aż 70 procent Polaków. Jeszcze w 2013 roku było to 60 procent. Ostatnie lata to bardzo znaczący wzrost dostępności wakacyjnego odpoczynku
Odswtek Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na tygodniowe wakacje dane: Eurostat
Eurostat wskazuje, że od 2011 roku Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o tempo poprawy sytuacji. Liczba osób nie jeżdżących wakacje zmniejsza się jeszcze szybciej tylko na Łotwie.
W tym samym czasie odsetek osób nie jeżdżących na wakacje zwiększył się w Grecji, na Cyprze i w Danii.