Ponad 40 procent Polaków twierdzi, że nie stać ich na siedmiodniowe wakacje. Ale Włosi mają jeszcze gorzej

Rafał Hirsch
Eurostat zbadał to, jak wiele osób nie może sobie pozwolić na wakacje. Badania przeprowadzono we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska jest na siedemnastym miejscu, a gorzej od nas jest w czterech krajach tak zwanej Europy Zachodniej.

W Polsce na jednotygodniowe wakacje raz w roku nie może sobie pozwolić 41 procent osób powyżej 16 roku życia. Średnia dla całej Unii to 32,9 procent. Wyglądamy więc gorzej niż średnia unijna, ale niektóre państwa należący do UE dłużej niż my są w jeszcze gorszej sytuacji. 

Na jednotygodniowe wakacje nie może sobie pozwolić ponad połowa Greków, 47 procent Portugalczyków, 45 procent Włochów i 42 procent Irlandczyków.

Najbardziej wypoczęci wg danych Eurostatu powinni być Szwedzi, gdzie na wakacje nie może sobie pozwolić mniej niż 10 procent obywateli. Zaraz za nimi na liście tych, których stać na wakacje są Luksemburczycy, Duńczycy, Finowie i Austriacy oraz Holendrzy i Niemcy

Z drugiej strony ponad połowa obywateli nie jest w stanie wyjechać na wakacje nie tylko w Grecji, ale też na Węgrzech, Cyprze, w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. 

Sytuacja w Polsce nie wygląda najlepiej, ale za to szybko się poprawia. Jeszcze w 2005 roku na wakacje nie mogło sobie pozwolić aż 70 procent Polaków. Jeszcze w 2013 roku było to 60 procent. Ostatnie lata to bardzo znaczący wzrost dostępności wakacyjnego odpoczynku

Odswtek Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na tygodniowe wakacjeOdswtek Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na tygodniowe wakacje dane: Eurostat

Eurostat wskazuje, że od 2011 roku Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o tempo poprawy sytuacji. Liczba osób nie jeżdżących wakacje zmniejsza się jeszcze szybciej tylko na Łotwie.

W tym samym czasie odsetek osób nie jeżdżących na wakacje zwiększył się w Grecji, na Cyprze i w Danii.

Więcej o:
Komentarze (23)
Dane z Eurostatu: 41 procent Polaków nie jeździ na wakacje, bo ich nie stać
Zaloguj się
 • asfo

  Oceniono 15 razy 9

  To chyba nie jest kwestia "nie stać" tylko kwestia zorganizowania sobie wakacji inaczej niż "all inclusive z podstawionym autokarem", oraz braku zwyczaju wyjeżdżania na wakacje. Moi teściowie nigdy nie jeździli, mimo że spokojnie ich było stać na camping, czy agroturystykę. Męża co roku trzeba wlec na wakacje za nogi - bo skoro rodzice nie jeżdżą to widocznie nie trzeba, ale jak już pojedzie, to jest bardzo zadowolony.

 • kali23

  Oceniono 6 razy 6

  To się w " czapie nie mieści", że obywatele z jednej z najbardziej wzrastających gospodarek, w.g międzynarodowych ekspertów z usa,,WZÓR dla całego świata,kierowanej przez " słońce słońc', uwielbiani przez wszystkich SPEKULANTÓW na świecie, mistrzowie w KREATYWNEJ księgowości, " bogatsi" od biednych Szwedów i Duńczyków, już niedługo " miszczowie" świata w kopanej, nie mogą jechać na wakacje na tydzień?
  Michnik przestań kłamać !

 • alabama8

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw zróbcie ankietę, w której polacy odpowiedzą na pytania: (1) jakim samochodem jeżdżą, (2) ile paczek wypalają w tygodniu, (3) czy zimne piwko jest codziennym wieczornym rytuałem, (4) ile wydają na suplementy diety, środki odchudzające i spalacze tłuszczu ... a ja wam w oparciu o wyniki dam odpowiedź którego z nich nie stać na wakacje :-)

 • konigin

  Oceniono 5 razy 3

  Taa..., a to kilkugodzinne stanie do kolejki na Kasprawy albo dziesiatki tysiecy parawanow wzdluz polskiej czesci Baltyku to pewnie fotomontaz mediow.

 • hiszpan25

  Oceniono 7 razy 3

  ale czego taki sondaz dowodzi?
  ja ze swoimi dochodami moge wyjechach na 2 tygodniowe wakacje z dodzina i 3 razy do roku ale tez mozemy wydac wszystko na biezaco a nawet zaciagnac kredyty...
  Polacy generalnie lubia zyc na pokaz i wydawac znacznie wiecej niz to konieczne... znaczna czesc z tych ktorzy odpowiedzieli ze nie stac ich gdyby nie wydawala pieniedzy na "bzdety" mogla by spokojnie na urlop wyjechac.
  Dla przykladu wydajac 10PLN dziennie na piwo czy papierosy przez rok wydaje sie 3650PLN starczy na wczasy?

 • adolfiutin11

  Oceniono 13 razy 3

  Ależ oczywiście, że nie stać. Widać to po kompletnie pustych autostradach i plażach nad Bałtykiem :) Takie badania czy ankiety są guzik warte. Identycznie jak z nauczycielami, których spytano ile tak na prawdę pracują w tygodniu. Niektórym nauczycielom wyszło, że więcej niż cały tydzień ma godzin :)

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 2 razy 2

  ja w tym widzę złowrogą rękę Kremla, lewaków oraz Pekińskiego Związku Cyklistów

 • krunghtep01

  Oceniono 3 razy 1

  To jakis kompletnie idiotyczne badanie .My z zona [od dziesieciu lat w Wlk.Brty] obecnie na wmeryturze [pension credit + state pension] co roku wylatujemy na trzy tyg. do Azji pld.wsch.Z nami nasi mlodsi znajomi pracujacy przewaznie na najnizszych stawkach. Nie moge uwierzyc ze ktos nie moze odlozyc 400 funtow na bilet lotniczy.Na utrzymanie tam na miejscu dostaje sie przeciez holiday money ,[czyli urlop jest platny] Wystarczy zaoszczedzic ok. 1.5 funta dziennie !!! To JEDNO piwo ze sklepu lub 1/2 ceny piwa w pubie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX