Raiffeisen Bank rozbroił Komisję Nadzoru Finansowego. Urząd w sporze z bankiem ma związane ręce

Rafał Hirsch
Raiffeisen miał wejść na warszawską giełdę do końca czerwca 2017 roku. Nie zrobił tego, łamiąc słowo dane Komisji Nadzoru Finansowego. Teraz KNF przyznaje, że nie może banku ukarać, bo to by jeszcze bardziej zmniejszyło szanse na jego giełdowy debiut.

Komisji pozostało grożenie palcem. W swoim komunikacie wprawdzie stwierdza ona jasno, że Raiffeisen nie wykonał kluczowego zobowiązania inwestorskiego i że w takiej sytuacji Prawo bankowe przewiduje za to sankcje. Ale też KNF przyznaje, że natychmiastowe zastosowanie sankcji mogłoby osłabić efektywność procesu wchodzenia banku na giełdę. 

Zobowiązanie Austriaków z Raiffeisena powstało kilka lat temu, kiedy przejmowali oni Polbank. KNF zgodził się wtedy na to, pod warunkiem, że Raiffeisen Bank Polska do połowy 2017 roku wejdzie na warszawską giełdę.

Raiffeisen aby zadebiutować na warszawskiej giełdzie musi sprzedać inwestorom w ofercie publicznej jakąś część swoich akcji. KNF chce aby było to co najmniej 15 procent kapitału banku. Oczywiście, jeśli bank byłby w sytuacji konfliktu z nadzorem finansowym i zostałby objęty sankcjami, to w oczach inwestorów byłby mniej warty i mogliby oni wtedy jego akcji nie kupić. 

KNF jest więc w sytuacji, w której chciałby ukarać Raiffeisena, ale też chciałby, aby jednak w końcu wszedł on na giełdę. W tej chwili Komisja nie może mieć jednego i drugiego. Aby debiut giełdowy się udał, nie można ukarać banku za to, że nie wszedł na giełdę we wcześniej ustalonym terminie. 

Ewentualne sankcje, które zgodnie z prawem bankowym można by zastosować byłyby dla właścicieli banku bardzo poważne. To między innymi nakaz sprzedaży akcji i zakaz wykonywania prawa głosu z akcji, które się posiada. 

KNF w komunikacie zastrzega, że sankcji nie będzie jeśli Raiffeisen wejdzie na GPW do 15 maja 2018 roku. Bank dostał więc nieco ponad 9 miesięcy czasu. Co ciekawe Komisja postanowiła też doradzić Raiffeisenowi co zrobić, żeby debiut giełdowy się powiódł i daje cztery wskazówki.

Proponuje sprzedawać nowe akcje, a nie te już istniejące, zwiększyć liczbę oferowanych akcji, sprzedawac je nie tylko funduszom i instytucjom finansowym, ale także zwykłym inwestorom indywidualnym  i lepiej komunikowac się z rynkiem

Fragment komunikatu KNF w sprawie RaiffeisenaFragment komunikatu KNF w sprawie Raiffeisena żródło: KNF

Raiffeisen Bank Polska pod koniec czerwca próbował wejść na giełdę i ogłosił ofertę publiczną swoich akcji. Oferta zakończyła się fiaskiem, bo nie spotkała się z zainteresowaniem rynku. Albo cena akcji była za wysoka, ale biznes banku został źle oceniony, albo jedno i drugie. 

ZOBACZ TEŻ: Niesamowite przygody Raiffeisen Bank Polska. Obiecali, że wejdą na giełdę, teraz mówią, że nikt nie chce ich akcji

Raiffeisen Bank Polska to dziesiąty największy bank w Polsce. Jego kondycja finansowa jest jednak daleka od doskonałości. W 2016 roku jego zysk netto spadł poniżej 15 mln złotych ze 186 mln PLN rok wcześniej.

Z kolei w pierwszym kwartale bank spisał na straty markę Polbank i w efekcie miał ponad 76 mln PLN straty netto. W efekcie licząc za ostatnie cztery kwartały bank też jest obecnie na minusie. Dodatkowo aż 64 procent wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych przez bank, to kredyty frankowe – to dodatkowo może pogarszać wizerunek banku wśród inwestorów na rynku. 

KNF wyraża nadzieję, że „aktywne i pozytywne działania kierownictwa Raiffeisen Bank International doprowadzą do pełnej realizacji zobowiązań i KNF nie będzie zmuszona do zastosowania przewidzianych prawem sankcji.” Na razie nic więcej zrobić się nie da.

Więcej o:
Komentarze (21)
Raiffeisen Bank Polska rozbroił KNF. Zamiast sankcji kolejne 9 miesięcy czasu na przygotowanie wejścia na GPW
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 8 razy 4

  Najodpowiedniejszą karą dla Raiffeisen Bank Polska byłoby wprowadzenie do tego banku zarządu komisarycznego w osobie kacyka z nadania politycznego PIS o umiejętnościach i talentach Misiewicza.

 • wasyll11

  Oceniono 5 razy 3

  A co KNF to obchodzi , co miesiąc 10 mln kary , nie weszli następny miesiąc 10 mln kary i mogą sobie nie wchodzić,
  dalej powinni im zablokować wypłatę dywidendy od zysku ......coś za bardzo KNF dziwnie mięki wobec Austriaków

 • hotin

  Oceniono 8 razy 2

  Raiffeisen Bank wykazuje straty, ale dyrektorom i prezesom tego banku jakoś pensje rosną? Dlaczego tak sie dzieje?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Raiffeisen powinien dostać kopa w du.pe z naszego rynku...

 • foreksfxxx

  0

  Raiffek to najwieksza bankowa kanalia w Polsce. Robili mga lody na opcjach, pozniej wykanczali polskie firmy kiedy inne banki chcialy dogadwywac sie. Pozniej sprzedawali hurtem lokatopolisy i kredyty frankowe, dymali ludzi, a teraz probuja oszukac KNF, chociaz byl deal wzamian za przejecie Polbanku. Austriacy to tacy mali Czesi co mysla ze sa Niemcami.

 • norman67

  0

  R kręcił na frankach i oto efekt. Ci co mieli na tym zarobić, zarobili a pośrednik został zg...

 • leoleo

  0

  knf nie jest odporny - i nie był - na atak dziecka wyglądającego z mgły:)

 • premio12

  0

  Widze ze Hirsch cieszy sie z takiej sytuacji...

 • anka.pano

  0

  Żaden inwestor nie kupi akcji banku który lada chwila albo upadnie albo rząd będzie go ratował. Polski lub austriacki. Raiffeisen tonie we frankach, ludzie nie płacą rat, pełno spraw w sądach. Bali się wejść na giełdę ze stratą ale czas gra na ich niekorzyść. Teraz wogole na GPW nie wejdą a ich płynność finansowa to sztuczki księgowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX