Prezydent wraca do kredytów frankowych. Teraz proponuje pożyczki na spłatę takiego kredytu przy sprzedaży mieszkania

Rafał Hirsch
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Projekt wprowadza nowe ułatwienie umożliwiające sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem frankowym.

Pożyczki dla zadłużonych

Chodzi o jednorazowe pożyczki w złotych dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie z niespłaconym do końca kredytem. Mieszkania obciążone hipoteką z niespłaconym kredytem zazwyczaj bardzo trudno sprzedać, a jeszcze trudniej dostać za nie dobrą cenę

Według projektu ustawy właściciel nieruchomości mógłby wziąć jednorazową pożyczkę za którą spłaciłby kredyt. Wtedy uwolniona zostałaby hipoteka w księdze wieczystej, a sama nieruchomość dzięki temu wyglądałaby atrakcyjniej i możnaby za nią uzyskać lepszą cenę. 

W efekcie kredytobiorca nadal miałby dług do spłacenia (pożyczka zamiast kredytu), ale mógłby zamienić mieszkanie na gotówkę i dzięki temu poprawić sobie płynność finansową. 

Ten pomysł ma jednak swoje poważne ograniczenia. Projekt prezydenta zakłada, że jednorazowa pożyczka nie mogłaby być większa niż 72 tysiące złotych. Kredyty mieszkaniowe zwykle mają znacznie większą wartość, a 72 tysiące to dzisiaj w największych miastach Polski równowartość około 10 – 15 metrów kwadratowych mieszkania. Może więc się okazać, że to rozwiązanie nie będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem klientów banków. 

Ożywianie starej ustawy

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał w 2016 i w ubiegłym roku zebrał 600 mln złotych w ramach składek od banków. W tym czasie podpisał niecałe 500 umów o wsparcie i wypłacił nieco ponad 10 mln złotych. Czyli niecałe dwa procent zgromadzonych środków. 

ZOBACZ TEŻ: Kolejny dziwny pomysł Morawieckiego. Chce rozwiązać problem, którego nie ma

Zdaniem pomysłodawców nowelizacji Fundusz nie cieszy się zainteresowaniem, bo istnieje zbyt dużo restrykcyjnych warunków blokujących kredytobiorcom dostęp do tych pieniędzy.  Dlatego nowelizacja zakłada złagodzenie niektórych z tych warunków. Na przykład pomoc będą mogli otrzymać ci, których comiesięczna rata kredytu przekracza 50 procent miesięcznego dochodu. Wcześniej próg był na wyższym poziomie 60 procent. Wzrosną też kwoty dochodów na jednego członka rodziny, które kwalifikują do pomocy. 

Nowelizacja powołuje też nowy Fundusz Restrukturyzacyjny, który ma pokrywać część kosztów dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych na złotowe. Wpłaty na ten fundusz zdaniem pomysłodawców będą kosztować banki maksymalnie 3,2 mld zł rocznie.

Więcej o: