Prezydent wraca do kredytów frankowych. Teraz proponuje pożyczki na spłatę takiego kredytu przy sprzedaży mieszkania
Pożyczki dla zadłużonych
Chodzi o jednorazowe pożyczki w złotych dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie z niespłaconym do końca kredytem. Mieszkania obciążone hipoteką z niespłaconym kredytem zazwyczaj bardzo trudno sprzedać, a jeszcze trudniej dostać za nie dobrą cenę.
Według projektu ustawy właściciel nieruchomości mógłby wziąć jednorazową pożyczkę za którą spłaciłby kredyt. Wtedy uwolniona zostałaby hipoteka w księdze wieczystej, a sama nieruchomość dzięki temu wyglądałaby atrakcyjniej i możnaby za nią uzyskać lepszą cenę.
W efekcie kredytobiorca nadal miałby dług do spłacenia (pożyczka zamiast kredytu), ale mógłby zamienić mieszkanie na gotówkę i dzięki temu poprawić sobie płynność finansową.
Ten pomysł ma jednak swoje poważne ograniczenia. Projekt prezydenta zakłada, że jednorazowa pożyczka nie mogłaby być większa niż 72 tysiące złotych. Kredyty mieszkaniowe zwykle mają znacznie większą wartość, a 72 tysiące to dzisiaj w największych miastach Polski równowartość około 10 – 15 metrów kwadratowych mieszkania. Może więc się okazać, że to rozwiązanie nie będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem klientów banków.
Ożywianie starej ustawy
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał w 2016 i w ubiegłym roku zebrał 600 mln złotych w ramach składek od banków. W tym czasie podpisał niecałe 500 umów o wsparcie i wypłacił nieco ponad 10 mln złotych. Czyli niecałe dwa procent zgromadzonych środków.
ZOBACZ TEŻ: Kolejny dziwny pomysł Morawieckiego. Chce rozwiązać problem, którego nie ma
Zdaniem pomysłodawców nowelizacji Fundusz nie cieszy się zainteresowaniem, bo istnieje zbyt dużo restrykcyjnych warunków blokujących kredytobiorcom dostęp do tych pieniędzy. Dlatego nowelizacja zakłada złagodzenie niektórych z tych warunków. Na przykład pomoc będą mogli otrzymać ci, których comiesięczna rata kredytu przekracza 50 procent miesięcznego dochodu. Wcześniej próg był na wyższym poziomie 60 procent. Wzrosną też kwoty dochodów na jednego członka rodziny, które kwalifikują do pomocy.
Nowelizacja powołuje też nowy Fundusz Restrukturyzacyjny, który ma pokrywać część kosztów dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych na złotowe. Wpłaty na ten fundusz zdaniem pomysłodawców będą kosztować banki maksymalnie 3,2 mld zł rocznie.
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]
-
Podwyżki cen prądu w Polsce. Wiceminister: Drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku
- Węgry. Poczta już nie dostarczy niezależnej prasy. "Byliśmy zszokowani, gdy o tym usłyszeliśmy"
- Biblijny polski start up rusza na podbój USA. Filmowy Zenek Martyniuk zebrał 6 mln zł
- Cyberpunk 2077 nominowany w czterech kategoriach BAFTA Game Awards 2021. Niestety nie w najważniejszej
- Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"
- Kolejne "taśmy Obajtka". Czym zajmuje się TT Plast? Wyjaśniamy