Czeski bank centralny podnosi stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od lat w Unii Europejskiej

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek Narodowy Bank Czeski (NBC) podniósł stopy procentowe. To pierwsza tego rodzaju decyzja w Unii Europejskiej od ponad pięciu lat.

W czwartek Czesi zerwali z polityką niemal zerowych stóp procentowych. Główna stopa procentowa została podniesiona z 0,05 proc. do 0,25 proc. Stopę lombardową podniesiono przy tym o 25 pb., do 0,50 proc., a bez zmian na poziomie 0,05 proc. pozostawiono za to stopę dyskontową.

- To pierwsza zmiana stóp procentowych od listopada 2012 roku, kiedy stopa repo została ścięta do technicznego zera. Ponadto podjęta dziś decyzja była pierwszą podwyżką krajowych stóp procentowych od lutego 2008 roku – czytamy w komunikacie NBC.

Decyzja zaskoczyła znaczną część ekonomistów. Nie spodziewało się jej w tym tygodniu między innymi 8 z 16 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa i 10 z 22 tych, których spytała agencja Bloomberg.

Czytaj więcej: Szaleństwo z mieszkaniami w Czechach. Bank centralny ostrzega polityków.

NBC – specjalista od zaskakujących decyzji

To już druga zaskakująca decyzja NBC w ostatnim czasie. W kwietniu bank zrezygnował z polityki celowego osłabiania korony, którą prowadził od listopada 2013 roku – jej celem było pobudzenie inflacji.

I ten cel został osiągnięty nawet z pewnym naddatkiem. Najnowszą decyzję NBC dotyczącą podniesienia stóp procentowych ekonomiści łączą właśnie z koniecznością zareagowania na wyraźną już inflację – ta oscyluje dookoła 2,5 proc,. przekracza więc cel inflacyjny banku centralnego ustalony na 2 proc.

Do tego Czesi martwią się zbyt szybko drożejącymi nieruchomościami. Te pod koniec pierwszego kwartału były nawet o jedną piątą droższe niż rok temu. W czerwcu Jiri Rusnok, szef Narodowego Banku Czech, mówił, że kredyty hipoteczne są największym ryzykiem dla stabilności czeskiego systemu bankowego.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: