Czeski bank centralny podnosi stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od lat w Unii Europejskiej

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek Narodowy Bank Czeski (NBC) podniósł stopy procentowe. To pierwsza tego rodzaju decyzja w Unii Europejskiej od ponad pięciu lat.

W czwartek Czesi zerwali z polityką niemal zerowych stóp procentowych. Główna stopa procentowa została podniesiona z 0,05 proc. do 0,25 proc. Stopę lombardową podniesiono przy tym o 25 pb., do 0,50 proc., a bez zmian na poziomie 0,05 proc. pozostawiono za to stopę dyskontową.

- To pierwsza zmiana stóp procentowych od listopada 2012 roku, kiedy stopa repo została ścięta do technicznego zera. Ponadto podjęta dziś decyzja była pierwszą podwyżką krajowych stóp procentowych od lutego 2008 roku – czytamy w komunikacie NBC.

Decyzja zaskoczyła znaczną część ekonomistów. Nie spodziewało się jej w tym tygodniu między innymi 8 z 16 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa i 10 z 22 tych, których spytała agencja Bloomberg.

Czytaj więcej: Szaleństwo z mieszkaniami w Czechach. Bank centralny ostrzega polityków.

NBC – specjalista od zaskakujących decyzji

To już druga zaskakująca decyzja NBC w ostatnim czasie. W kwietniu bank zrezygnował z polityki celowego osłabiania korony, którą prowadził od listopada 2013 roku – jej celem było pobudzenie inflacji.

I ten cel został osiągnięty nawet z pewnym naddatkiem. Najnowszą decyzję NBC dotyczącą podniesienia stóp procentowych ekonomiści łączą właśnie z koniecznością zareagowania na wyraźną już inflację – ta oscyluje dookoła 2,5 proc,. przekracza więc cel inflacyjny banku centralnego ustalony na 2 proc.

Do tego Czesi martwią się zbyt szybko drożejącymi nieruchomościami. Te pod koniec pierwszego kwartału były nawet o jedną piątą droższe niż rok temu. W czerwcu Jiri Rusnok, szef Narodowego Banku Czech, mówił, że kredyty hipoteczne są największym ryzykiem dla stabilności czeskiego systemu bankowego.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (9)
Czeski bank centralny podnosi stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od lat w Unii Europejskiej
Zaloguj się
 • darpodinio

  Oceniono 5 razy 1

  Czyli mamy idealne wskaźniki makroekonomiczne. Inflacja poniżej 2%, bezrobocie wg. Eurostatu 4,8% czyli prawie na poziomie naturalnym, niskie stopy procentowe - tani pieniądz. Zawsze mówicie żeby brać przykład z Czechów, no to wzięliśmy ;-)

 • wypluty.karzel.reakcji

  0

  Bierzmy przykład z Czechów!

  Ponad 60% za wyjściem z Unii, najwięksi eurorealiści w regionie (Polacy najgorsi eurofrajerzy).

  Wszyscy znaczący politycy i publicyści potępiają wtrynianie się eurokołchozu w wewnętrzne sprawy Polski.

  Zaiste, bierzmy przykład!

 • wieczniekontuzjowany

  0

  Jeśli chcieli pobudzić inflację to wystarczyło nakazać stacjom benzynowym niszczyć x % benzyny.
  Cena pozostałej by wzrosła, wzrosły by koszty transportu i wzrosłyby cen pozostałych towarów

 • nikalaj

  0

  Powiedzieć, że Cramer się czasem mylił to jakby powiedzieć, że Legia była bliska awansu do LM. Nie jest to do końca prawda. Najlepiej wypunktował go John Steward i to trzeba zobaczyć. Odpowiednik "ku...... przepraszam" Pana Ząbka.

 • az100

  Oceniono 3 razy -3

  a co z tego będzie miało Forte?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX