Francja tworzy koalicję wraz z Niemcami. Na celowniku podatki od Google, Facebooka, Amazona i Apple

Europa musi nauczyć się znacznie mocniej bronić swoich interesów ekonomicznych, podobnie jak robią to Chiny i USA - stwierdził francuski minister gospodarki Bruno Le Maire w wywiadzie dla Bloomberga.

Francuzi najwyraźniej zirytowani wolnym tempem podejmowania decyzji przez władze unijni chcą dogadać się bezpośrednio z Niemcami i kilkoma innymi państwami strefy euro. Spotkanie w sprawie regulacji podatkowych dla gigantów technologicznych ma się odbyć w połowie września w stolicy Estonii, Tallinie. 

Sprawa może nabrać tempa już po niemieckich wyborach parlamentarnych, które są zaplanowany na 24 września. 

Unia od lat próbuje walczyć ze zjawiskiem zaniżania podatków w Europie przez amerykańskie spółki technologiczne. Na przykład w ubiegłym roku Komisja Europejska nakazała spółce Apple zapłatę 13,5 mld euro, które firma z Kalifornii uzyskała od władz Irlandii w formie ulg podatkowych. Apple nie zapłacił i sprzeciwił się decyzji. 

Francja stała się bardzo aktywna w kwestii podatków po tegorocznych wyborach prezydenckich. Prezydent Francji Emmanuel Macron dąży do polityki równych szans dla francuskich firm. Jego celem jest ujednolicenie stawek podatku dochodowego od osób prawnych na jednym poziomie dla wszystkich państw strefy euro. Sam obiecuje obniżenie francuskiego CIT do poziomu 25 procent. Za to namawia te kraje, które podatek ten mają na niższym poziomie, aby go podniosły.

Pierwszym celem Macrona, jaki chce osiągnąć jest wprowadzenie takiego samego CIT we Francji i w Niemczech już w 2018 roku. 

Francuzi uważają, że ich gospodarka i ich firmy tracą na tym, że muszą rywalizować z krajami, w których podatki i składki na ubezpieczenia społeczne są niższe.

Kwestie unikania opodatkowania, optymalizacja podatkowa czy różnice stawek podatkowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej są mocno dyskusyjne. Z jednej strony, kraje uznają decyzje odnośnie stawek podatkowych i polityki podatkowej za element własnej strategii. Z drugiej, już w sierpniu 2016 roku komisarz UE ds.
konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła, że państwa członkowskie UE nie mogą przyznawać korzyści podatkowych wybranym firmom. Taką praktykę uznała za niezgodną z prawem unijnym dotyczącym pomocy publicznej.

Więcej o:
Komentarze (47)
Francja tworzy koalicję wraz z Niemcami. Na celowniku podatki od Google, Facebooka, Amazona i Apple
Zaloguj się
 • m.martyn

  Oceniono 15 razy 7

  A czy francuscy przedsiębiorcy, w ramach oczywiście wyrównywania szans, będą płacić w innych krajach Europy te same wynagrodzenia co we Francji?

 • bart555111

  Oceniono 3 razy 3

  Jest jeszcze jedna rzecz, którą należy uregulować. Dotyczy ona m.in. największego na świecie producenta oprogramowania: formalnie polskim firmom licencje sprzedawane są nie przez podmiot polski tylko.. np. irlandzki. Efekt? Podatki wynikające z zysków, pochodzących ze sprzedaży licencji płacone są w Irlandii (gdzie stawka podatkowa jest niższa), nie w Polsce.

  Przepisy powinny zostać zmienione w taki sposób, by, jeżeli firma działa w Polsce, licencje pochodziły od POLSKIEGO dystrybutora i POLSKI dystrybutor powinien wystawiać fakturę na sprzedaż, a nie np. wspomniana Irlandia.

  Zwykły "Kowalski" często nie może kupić gry tam, gdzie taniej bo nie będzie mógł jej uruchomić na komputerze. Ale jakimś cudem wielkich firm to nie dotyczy..

 • medycynaradziecka

  Oceniono 7 razy 3

  Przez ostatnie lata w Unii trwał bal. Gadali, pili, znowu gadali, poklepywali się po plecach... I jakoś nie zauważyli, że wszystko zaczyna i kończy się w Chinach. Pierwsi wytrzeźwieli Anglicy, reszta walczy z potwornym kacem...

 • pytlarro

  Oceniono 2 razy 2

  biedna Francja, powinien byc jakis zapis w traktatach EU, ze oni sa wazni. Bo to takie niesprawiedliwe, ze nie maja juz dominujacej pozycji. Naturalnym byly dobre czasy, kiedy polski kapital i firmy, w latach 90, "konkurowaly" z francuskimi.

 • krk01

  Oceniono 6 razy 2

  Francuzi zirytowani chca sie dogadac z Niemcami.. to na ch... nam ta Unia??? Juz powoli zaczynają decydować sami

 • karrampa

  Oceniono 3 razy 1

  A kiedy w końcu ktoś zajmie się należnymi podatkami od firm francuskich w Polsce ?!?
  Bo opłaty za "znak firmowy", marża narzucana przez centralę za przełożenie papierów, czy dowolna wycena usług wspólnych, to nagminne zjawisko.

 • ltte

  Oceniono 3 razy 1

  "Taką praktykę uznała za niezgodną z prawem unijnym dotyczącym pomocy publicznej."
  Oprócz dofinansowania, rządy stosują system certyfikatów, licencji i zezwoleń, żeby wyeliminować konkurencję wielkim korporacjom. Stosują również nakazy, z których korporacje są zwolnione lub wykupują się, często z otrzymanych dotacji ;-)

 • ulther

  Oceniono 1 raz 1

  Coz, Macron chce zeby UE byla przedluzeniem Francji. UE ma dbac o harmonijny rozwoj calej Europy - a nie byc narzedziem jednego panstwa i jednego przywodcy, ktory pod plaszczykiem "europejskosci" chce realizowac swoje wlasne interesy. Nie wystarczy wystapic na tle flagi UE a przed nim odtworzyc "Ode do radosci". Nie oto chodzi w UE i UE nie musi miec takich samych podatkow w kazdym panstwie, bo nie kazde panstwo jest na tym samym poziomie rozwoju, tradycji czy takich samych potrzeb. UE powinna byc elastyczna - nie powinna byc odbiciem Francji w wymiarze kontynentalnym. UE dopiero stanie sie nowym ZSRR jezeli bezmyslnie bedzie przekladala wzorce z jednego panstwa na cala Wspolnote.

 • darpodinio

  Oceniono 3 razy 1

  Kawalarz i populista z tego Macrona. Wszystkie kraje Unii mają się dostosować do warunków Francji. Jak mu się wspólny unijny konkurencyjny rynek nie podoba to Francja zawsze wzorem UK może wyjść z Unii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX