Tajemnicza darowizna Billa Gatesa. Przekazał ponad 4,5 mld dolarów. Ale i tak nadal jest najbogatszy

Najbogatszy człowiek świata oddał akcje Microsoftu stanowiące 5 procent jego majątku. Akcje dostała fundacja, którą założył wraz z żoną. Jej przedstawiciele nie chcą jednak zdradzić, na co pójdą te pieniądze.

Bill Gates, najbogatszy człowiek na świecie, od lat stopniowo przekazuje część swojego ogromnego majątku na cele charytatywne. Od kilkunastu lat środki te trafiają do Bill & Melinda Gates Fundation. Właśnie ujawniono jego ostatnią donację. Według danych amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (Securities and Exchange Commission), 6 czerwca Gates przekazał 64 miliony swoich akcji Microsotfu. W tamtym dniu te akcje były warte 4,68 mld dolarów – to około 5 procent majątku miliardera.

To znacznie większa darowizna niż ostatnie, Gates zwykle przekazuje około 8 milionów akcji Microsotfu w kwartale. Jak pisze Wall Street Journal, w 2008 roku oddał 84,4 mln akcji, ale wtedy były one znacznie tańsze niż dziś (26,69 dolarów, teraz kurs to 73,22 dolary, tuż poniżej rekordu na poziomie 74,22 dolarów), więc łącznie tamta donacja wyniosła 2,25 mld dolarów. Najnowsza sięgnęła kwoty ponad 4,5 mld dolarów, najwięcej od ponad dekady.

Według Bloomberga, ostatni „prezent” Gatesa jest pod względem wartości największy w tym stuleciu.

Nie wiadomo, na co dokładnie pójdą te pieniądze, przedstawiciele fundacji Gatesów nie chcieli też skomentować zmiany w ilości przekazywanych akcji. Sama fundacja, założona w 2000 roku, zajmuje się wspieraniem ochrony zdrowia (jak walka z malarią, HIV i innymi chorobami) m.in. w Afryce i Azji, w USA wspiera uczniów. Jest uważana za największą prywatną organizację charytatywną na świecie.

Być może pewną wskazówką jest najnowszy wpis Gatesa na Twitterze, w którym przedstawił program walki z malarią:

Po darowiźnie, udział Gatesa w akcjonariacie technologicznej firmy spadł do 1,3 proc. Do rozdania zostało mu jeszcze prawie 103 mln akcji Microsoftu, które warte są ponad 7,5 mld dolarów. Jak wyliczył Bloomberg, od 1994 roku Bill i jego żona Melinda przekazali około 35 mld dolarów na cele charytatywne (w gotówce i akcjach, według ich wartości w momencie darowizny). Gdyby zatrzymał wszystkie te akcje, byłby dziś bogatszy o około 50 mld dolarów.

Ale i tak pozostaje najbogatszym człowiekiem świata. Według indeksu miliarderów Bloomberga, jego majątek to obecnie 86,1 mln dolarów. Po piętach depcze mu Jeff Bezos, założyciel Amazona, który ma 84,2 mld dolarów. Zresztą niedawno na moment Bezos prześcignął Gatesa, dzięki wzrostowi notowań swojej firmy.

Czytaj więcej na ten temat: Bill Gates przez parę godzin nie był najbogatszym człowiekiem na świecie. To on na chwilę go pokonał

Trzeci na liście jest Hiszpan Amancio Ortega (82,6 mld dol.), właściciel Inditeksu – należy do niej popularna i w Polsce marką Zara. Czwartym najbogatszym człowiekiem świata jest inwestor Warren Buffett (76,5 mld dol.) – który zresztą także przekazuje część swojego majątku na cele charytatywne, a piątym Mark Zuckerberg (72,7 mld dol.), założyciel Facebooka – ten pod koniec 2015 roku, po narodzinach córki, ogłosił, że do końca życia zamierza oddać na cele dobroczynne 99 proc. swojego majątku.

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: