Pod tym względem jesteśmy w Europie teraz potęgą. Lepsi od nas tylko Niemcy i Holendrzy

Z danych firmy doradczej JLL wynika, że pierwszym półroczu wynajęto 1,72 mln mkw. magazynów - najwięcej w historii. A nowych 1,3 mln mkw. - to trzeci wynik w Europie.

Za nami najlepsze półrocze w historii polskiego rynku magazynowego. - Firmy podpisały umowy najmu na rekordowe 1,72 mln mkw., z czego na nowe kontrakty wraz z ekspansjami przypadło 1,3 mln mkw. W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord – łącznie 3 mln mkw. popytu na koniec 2017 r. - twierdzi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Najwięcej magazynów wynajęto w Polsce Centralnej. Najbardziej aktywnymi najemcami w pierwszym półroczu byli operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy z branży lekkiej produkcji.

A największą umowę najmu podpisał Amazon – wynajął aż 135 tys.mkw magazynów w Sosnowcu. Nieco mniej, bo 102 tys. mkw. wynajęła Castorama w Strykowie pod Łodzią.

Deweloperzy budują jak szaleni

W Polsce mamy 11,9 mln mkw. magazynów - jesteśmy ósmym co do wielkości rynkiem magazynowym w Europie. Do Niemiec pod tym względem mamy bardzo daleko – Niemcy mają 60 mln mkw powierzchni magazynowych, najwięcej na kontynencie. Ale za to, na co zwraca uwagę JLL, polski rynek cechuje imponująca dynamika wzrostu.

- W pierwszym półroczu sektor magazynowy urósł o ponad 700 000 mkw., dając Polsce drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperów - mówi Jan Jakub Zombirt, dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

I deweloperzy dalej nie zwalniają. W Polsce powstaje teraz 1,66 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Są chętni. Czynsze nie spadają

I jak na razie nie brakuje chętnych na nowe magazyny. Wskaźnik pustostanów w drugim kwartale 2017 r. spadł o 0,6 p.p., osiągając w Polsce średnio 5,8 proc.

Nie zmieniają się czynsze. Najwięcej płaci się za powierzchnie magazynowe w Warszawie i w Krakowie – odpowiednio 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei najniższe stawki oferowane są w Polsce Centralnej – 2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie, a także na rynkach Poznania (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie) i Górnego Śląska (2,8-3,6 euro za mkw. miesięcznie).

Więcej o: