Bank w Polsce już nie chce prowadzić klientom kont. Wypowie umowy i podsunie ofertę od konkurencji

Volkswagen Bank Polska postanowił zmienić profil działalności i wycofać się z oferowania kont osobistych klientom indywidualnym. Zaczyna wysyłkę listów wypowiadających umowy rachunków z końcem listopada br.

Volkswagen Bank Polska jest raczej niszowym bankiem, szczególnie jeśli chodzi o ofertę depozytową dla klientów indywidualnych. Prowadzi dla nich obecnie ok. 30 tys. kont osobistych. Nie posiada żadnej placówki. 

Teraz postanowił zupełnie wycofać się z rynku z oferowania klientom kont bankowych i mocniej skupić się na m.in. ofercie dla przedsiębiorców czy na finansowaniu samochodów. Bank informuje, że w najbliższych dniach będzie wysyłał listy do klientów prywatnych listy wypowiadające umowę rachunku bankowego i karty płatniczej. Umowy wygasną 30 listopada br. Po tym terminie rachunki zostaną zamknięte, a karty zablokowane. Jeśli ktoś do tego czasu nie wycofa ze swojego konta w VW Banku wszystkich pieniędzy, zostaną one zabezpieczone na specjalnym rachunku technicznym. Aby je odzyskać, trzeba będzie złożyć pisemną dyspozycję na jaki numer rachunku bankowego bank powinien przelać zabezpieczone środki.

Ale Volkswagen Bank Polska zapewnia, że będzie przypominał klientom indywidualnym, żeby do końca listopada "wyprowadzili się" z banku ze swoimi pieniędzmi. Co więcej, proponuje wręcz przenosiny do (jeszcze obecnej) konkurencji - eurobanku. We współpracy z tą instytucją przygotowano „specjalną” ofertę konta, z zerową opłatą za jego prowadzenie, zwrotem opłaty za użytkowanie karty płatniczej przez pierwszy rok czy dedykowaną ofertą oszczędnościową (lokata 3-miesięczna na 2,50 proc.). Przeniesienia konta (i środków) do eurobanku klienci VW Banku mogą dokonać z poziomu bankowości internetowej. „Specjalna” oferta jest ważna do końca listopada br. Nie mogą z niej skorzystać klienci VW Banku, którzy już mają konto w eurobanku.

Udogodnieniem dla klientów przenoszących się do eurobanku będzie fakt, że do 31 marca 2018 r. na to nowe konto będą automatycznie przekazywane wszystkie przelewy przychodzące na numer rachunku w VW Banku. Ale potem trzeba już będzie zadbać o podanie nowego numeru rachunku np. w miejscu pracy, w ZUS czy w Urzędzie Skarbowym. Inaczej nadawca przelewu otrzyma informację o nieprawidłowym numerze konta. Także karta płatnicza od eurobanku będzie miała nowy numer (co może być problemem dla osób, które podały jej numer np. w aplikacjach mobilnych). Nie zostanie przeniesiona także np. lista zleceń stałych, poleceń zapłaty czy zdefiniowanych odbiorców. Aby otrzymać historię operacji w VW Banku po zamknięciu konta, klienci będą musieli zgłosić się to banku i ją zamówić - według obecnej tabeli opłat oznacza to koszt 20 zł za historię z każdego roku kalendarzowego.

***

Więcej o: