LG tworzy chemiczną spółkę w Polsce. Zainwestuje 1,4 mld zł

Robert Kędzierski
Największa południowokoreańska firma z branży chemicznej inwestuje w Polsce naprawdę duże pieniądze. Chce dzięki temu zwiększyć sprzedaż akumulatorów do aut elektrycznych.

LG Chem Ltd., największa spółka z branży chemicznej w Korei Południowej, podała więcej szczegółów dotyczącej rozpoczętej w zeszłym roku budowy fabryki LG Chem Wrocław Energy sp. z o.o. Dziś wiemy, że inwestycja jest warta 1,37 mld zł. LG chce produkować 100 tys. akumulatorów do samochodów elektrycznych rocznie. 

Dzięki uruchomieniu naszej fabryki Polska stanie się prawdziwą Mekką akumulatorów dla pojazdów elektrycznych dla całego świata.  LG Chem Polska jest pierwszą w Europie tak dużą fabryką akumulatorów litowo-jonowych. Liczymy na to, że  będzie odgrywać kluczową rolę w ożywieniu branży w Europie. Dołożymy wszelkich starań, aby fabryka stała się centrum produkcji akumulatorów elektrycznych.

- stwierdził UB Lee prezes spółki zajmującej się akumulatorami w LG Chem w oficjalnym komunikacie

Polska fabryka o powierzchni 41 tys. metrów kwadratowych ma być drugą pod względem wielkości należącą do koreańskiego koncernu będącą w stanie wytwarzać docelowo nawet 2,7 mln szt. akumulatorów. Produkcja ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. LG podkreśla, że będzie miała charakter kompleksowy: od elektrod po ogniwa, moduły i gotowe do instalacji w samochodach akumulatory. 

Wrocławska fabryka jest częścią polskiego oddziału LG Chem, który powstał 11 lat temu w Biskupicach Podgórnych. Dywizja Optyczna produkuje polaryzatory do monitorów i telewizorów LCD, Dywizja EP (Engineering Plastic) wytwarzająca m.in. granulat stosowanych w produktach elektronicznych i elektrycznych.

Koreański gigant rozpoczął działalność w branży akumulatorów dla pojazdów elektrycznych w 2009 roku. Firma dostarcza je m.in.  Audi  oraz Renault/Nissan, lecz nie tylko. Zakłady produkcyjne ma w Chinach (uruchomioną w roku 2015), Stanach Zjednoczonych i ojczystej Korei Południowej. Łączna moc produkcyjna wszystkich czterech fabryk ma wynieść 280 tys. szt. akumulatorów. 

Czytaj też: Minister ma pomysł. Elektryczny samochód, który ma przejechać 100 km w cenie litra paliwa

LG Chem jest częścią koncernu LG, w którym wyróżniamy spółki LG Electronics i LG Display, LG Chem, LG Household & Health Care oraz spółki telecomowe (LG U+, LG CNS). 

Koreańska firma produkuje drugie pod względem rozpoznawalności akumulatory dla pojazdów elektrycznych. Przebija ją tylko Tesla. 

Sprzedaż aut elektrycznych w EuropieSprzedaż aut elektrycznych w Europie Ilustracja: Robert Kędzierski, Dane: ING/Guardian

Według analiz ING sprzedaż aut elektrycznych w Europie będzie stale rosnąć, a w 2035 elektryczne mogą być wszystkie nowe samochody sprzedawane na kontynencie. 

***

Więcej o: