Skarbówka w akcji. Zlikwidowana grupa, która wprowadziła do obrotu 200 cystern nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną działalność przestępczą, która kosztowała Skarb Państwa ponad 15 mln zł.

Krajowa Administracja Skarbowa znów pochwaliła się rozbiciem grupy przestępczej, która naraziła państwo na znaczne straty. Grupę namierzył Łódzki Urząd Celno-Skarbowy, któremu pomagali strażnicy graniczni ze Zgorzelca. Nad rozbiciem grupy pracowało łącznie 110 funkcjonariuszy. Jak podaje Ministerstwo Finansów, przestępcy wprowadzali do obrotu olej opałowy jako napędowy na wielką skalę.

Najpierw przedstawiciele KAS odkryli, że firma z Płocka sprowadza z Niemiec olej opałowy w dużych ilościach z przeznaczeniem na rynek litewski i łotewski, ale paliwo zamiast trafiać dalej na wschód, zostaje w Polsce. Okazało się, że w bazie paliwowej w powiecie piotrkowskim olej ten zamieniany jest na olej napędowy.

Według szacunków, przez trzy miesiące - czyli od czerwca do sierpnia tego roku - firma ta mogła nielegalnie wprowadzić do obrotu ponad 200 cystern z olejem opałowym - ponad 6 mln litrów.

Zabezpieczono linię technologiczną do odbarwiania oleju opałowego, środki chemiczne i substancje wzbogacające. Zajęto także 600 tys. litrów paliwa, ciągniki siodłowe i cysterny, sprzęt elektroniczny i 200 tys. zł w gotówce. Łącznie mienie za ponad 6 mln zł. Na miejscu zatrzymano cztery osoby. Prokuratura postawiła zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej 15 osobom, w tym właścicielce firmie i jej mężowi zarzut kierowania taką grupą. Grozi im kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Ta nielegalna działalność polegała na tym, że firma, wprowadzając do obrotu olej opałowy jako napędowy, nie płaciła odpowiedniej akcyzy i opłaty paliwowej, przez co tracił Skarb Państwa. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, straty te to kwota co najmniej 15,4 mln zł.

Poprawa ściągalności podatków i zmniejszanie luki w VAT to jeden z ważniejszych pomysłów rządu na łatanie dziury w budżecie i pokrywanie rosnących wydatków socjalnych. Według zapowiedzi wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, uszczelnienie VAT w tym roku da budżetowi 20 mld zł. Podobnie ma być w przyszłym roku.

Czytaj więcej: Morawiecki szasta dużymi kwotami z uszczelnienia podatków. Na wyrost?

Od marca działa nowa instytucja, Krajowa Izba Skarbowa, fiskus dostaje do ręki coraz więcej narzędzi, a według przygotowywanych zmian w prawie, wkrótce ma dostać kolejne.

Czytaj więcej na ten temat: Skarbówka będzie ścigać całą dobę, cały tydzień. Specjalny wydział do tropienia oszustw podatkowych

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: