Dla Amazonu jedna siedziba główna to za mało. Jeff Bezos jest skłonny wydać 5 mld dolarów na drugą

W nowym kampusie korporacyjnym największego sklepu internetowego na świecie znajdzie się miejsce dla 50 tys. pracowników. Jak zapewnia Jeff Bezos, druga kwatera ma być na równi ważna z siedzibą główną w Seattle.

Prowadzenie firmy z dwóch praktycznie równorzędnych pod względem ważności miejsc należy do rzadkości. Zazwyczaj firmy decydują się na separację pionów inżynieryjnych oraz działów naukowo badawczych od siedziby głównej. Tak zrobił między innymi Boeing, przenosząc w 2001 roku zarząd do Chicago. Przyczyny, dla których Jeff Bezos decyduje się na znalezienie dla Amazonu “drugiego domu” nie są do końca jasne.

Wiadomo natomiast, że obecnie zatrudnieni w Seattle będą mogli wybrać, w której z siedzib głównych firmy chcą pracować. Możliwe jest również rozlokowanie istniejącej kadry w obu kampusach. W nowym miejscu Amazon zatrudni za to nowych szefów zespołu. Jak informuje dziennik The Seattle Times, budżet na całe przedsięwzięcie może przekroczyć poziom 5 mld dolarów. Warto przypomnieć, że z tym miastem firma Jeffa Bezosa związana jest od 22 lat, zatem niemalże od samego początku swojej działalności.

Wieści o poszukiwaniu drugiej centrali dla Amazonu wywołały spore poruszenie w wielu amerykańskich stanach. Na taką inwestycję chętnych na pewno nie zabraknie, czemu wyraz zdążyli już dać burmistrzowie amerykańskich miast. Z kolei w samym Seattle nie kryją swojego zaskoczenia decyzją Bezosa. Największy pracodawca i kluczowy użytkownik powierzchni biurowych w mieście ma tam nadal sporo do zaoferowania. Lista ofert pracy w Amazonie w Seattle liczy sobie ponad 6 tys. pozycji.

Czytaj też: Amazon: jak pracuje się w centrum logistycznym największego na świecie sklepu internetowego?

Wygląda jednak na to, że HQ2 (tak Amazon określa drugą siedzibę główną) jest oznaką nieustannego wzrostu firmy. Po przejęciu w ostatnim miesiącu sieci supermarketów ze zdrową żywnością Whole Foods, firma zatrudniająca obecnie około 469 tys. pracowników firma stanie się przypuszczalnie drugim co do wielkości pracodawcą w USA (pierwsze miejsce należy do sieci Wal-Mart ze stanem zatrudnienia liczącym 2,3 mln ludzi).

Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

Więcej o:
Komentarze (14)
Amazon chce mieć dwie siedziby główne. Wyda na nową 5 mld dolarów
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Do Radomia. Lotnisko już jest, za chwilę będzie stocznia i milion samochodów na prąd z węgla.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 2

  Polska zaprasza na tereny po wyciętej Puszczy Białowieskiej.

 • eclipse23

  Oceniono 3 razy 1

  lepiej orac w PESA polski oboz pracy stworzony przez polakow dla polakow :)))

 • hmmm11

  Oceniono 3 razy 1

  Na Sląsku odrazu można zamknąć 2 kopalnie. Swoją drogą jak nasz kraj się pięknie rozwinał kiedyś skłądaliśmy Auta, odkurzacze a teraz.... No ....

 • smileykkk

  0

  Kolo Lodzii... mozecie budowac nowa polska doline krzemowa:) tak dobrze na mapie lezy. duzo by to zmienilo w calym regionie. i nie jestem z Łodzi ale jakos mi sie dobrze to miasto kojarzy. maja budowac duze lotnisko niedaleko... przesunac te inwestycje od typowych najwiekszych miast. Takie miejsca pracy w Polsce sa potrzebne. Te magazyny juz mniej...

 • hulababula

  Oceniono 2 razy 0

  Premier Morawiecki rozumiem że już w drodze do Seattle?

 • poljack

  Oceniono 2 razy -2

  Zysk amazona pomnóżcie przez 4 jak opuścili niemcy

 • gtpress

  Oceniono 8 razy -4

  a mirabelki dostepne za darmo na nasypie PKP przed transformacja, szczaw na lakach, da sie zyc......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX